Ławki do sypialni... i nie tylko

Sypialnie z dawnych lat słynęły nie tylko z kobiecych toaletek, ale i pięknych szezlongów lub ławek ulokowanych w bliskim sąsiedztwie łóżka. Obecnie ławki do sypialni nie cieszą się już taką popularnością, a szkoda, bo to niezmiennie dobry sposób na nadanie sypialni stylu i oryginalnego charakteru. Jest to zresztą dobry sposób nie tylko jeśli o sypialni, ale i o pomieszczeniach o innym przeznaczeniu mowa…

Ławki do sypialni

Ławka Boutique

Na początek pozostańmy jednak przy tytułowej sypialni. W jaki sposób przemycić ławkę do jej wystroju? Najbardziej klasyczne w tym temacie rozwiązanie to ustawienie ławki w nogach łóżka, gdzie możemy ją wykorzystać nie tylko do siedzenia, ale i jako miejsce do przechowywania dodatkowych koców czy pledów. To nie tylko rozwiązanie praktyczne (warto przecież mieć pod ręką dodatkowe okrycie zwłaszcza w trakcie zimowych nocy), ale i dekoracyjne, mogące wnieść do wnętrza dodatkową porcję przytulności. Co jeszcze? Jeżeli Wasza sypialnia może się poszczycić kobiecą toaletką, ławka może również zastąpić zwyczajowo wykorzystywane tutaj krzesło czy taboret. W tym przypadku stawiajcie jednak na ławki, które posiadają stosunkowo krótkie siedzisko. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby ławkę ustawić po prostu przy jednej ze ścian – nikt przecież nie powiedział, że na każdej musi znajdować się komoda…

Ławka Boutique

Ławka Stripes; Ławka Visible FurŁawka Motley FairyŁawka Retro CocoŁawka RubberŁawka Patchwork VelvetŁawka Izzy ParrotŁawka Patchwork PowderŁawka Izzy Pomp

Sypialnia i charakterystyczna dla niej atmosfera przytulności to wręcz idealna sceneria dla ławek tapicerowanych – a przynajmniej my najchętniej takie w tym pomieszczeniu widzimy. Najlepiej sprawdzą się tutaj miękkie tkaniny pluszowe, choć tak naprawdę każda tkanina będzie odpowiednia. Na tapicerki skórzane lepiej jednak tutaj uważać – choć potrafią przykuć uwagę, to jednak mają w sobie nieco surowego charakteru, który niekoniecznie dobrze wypadnie w ciepłej sypialni.

Ławki do przedpokoju

Ławka Izzy Tassel; Wieszak Wagon Wheels

O zaletach tych mebli w przedpokoju wspominaliśmy już tutaj, dzisiaj zatem tylko małe przypomnienie. Jaki rodzaj ławek w tym pomieszczeniu sprawdzi się najlepiej? Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, czy będą to ławki tapicerowane czy drewniane – jedne i drugie stanowić będą wygodne miejsce do zakładania obuwia. Nie wspominając już o ich walorach dekoracyjnych – w końcu przedpokojowi również należy się coś ładnego.

Ławka Gie El

Ławka CarpioŁawka ContessaŁawka SanssouciŁawka ContessaŁawka AsterŁawka Boutique

Jeżeli jednak walory praktyczno-użytkowe mają dla Was zdecydowanie najbardziej priorytetowe znaczenie, godnym uwagi rozwiązaniem mogą okazać się ławki ze schowkami lub skrzynie, których wieko zaanektowane zostało na siedzisko. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, wybór w tym temacie jest całkiem szeroki, niezależnie zatem od Waszych indywidualnych preferencji estetycznych z pewnością uda się znaleźć odpowiedni model.

Ławki do jadalni

Ławka Melange; Krzesło Melange; Krzesło Venice; Lampa wisząca Lighthouse Six; Dywan Fantasia

Jeżeli ławka w jadalni lub w kuchni kojarzy Wam się wyłącznie z sielskimi wakacjami w domku na wsi, to chyba najwyższa pora poszerzyć Wasze wnętrzarskie horyzonty – w domowym wystroju całorocznym wypadnie nie mniej dobrze. To także bardzo łatwy sposób na odświeżenie naszego stołu – gdy w innych domach niezmiennie królują krzesła, u nas gości powita oryginalna ławka. Wybierając ławkę do jadalni lub kuchni nie dajcie się jednak zwieść – tutaj także, tak samo jak w przypadku standardowych krzeseł, usadzając gości przy stole, należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej przestrzeni. Zwyczajowo zwykło się przyjmować, że w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu spożywania posiłków, każda siedząca przy stole osoba powinna mieć do własnej dyspozycji przynajmniej 60 cm.

Ławka Pure; Stół rozkładany Pure

Ławka MassivŁawka BrooklynŁawka IndustrialŁawka JakartaŁawka ScissorsŁawka Romeo

I pamiętajcie, że miejsce dla ławki znajdzie się również  na Waszym balkonie. Tutaj jednak przed zakupem warto się upewnić, że wybrany przez nas model wykonany został z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne (lub odpowiednio przed nimi zabezpieczonych) i nadaje się do użytku zewnętrznego.

Ławka Base