Pierwszy dzień wiosny postanowiliśmy uczcić porządną dawką koloru i niezbędnego po zimie orzeźwienia, a zamierzamy to zrobić z pomocą niekwestionowanego guru kolorystycznego, czyli instytutu Pantone. Ta znana i poważana korporacja na bieżąco śledzi i prognozuje nowe trendy kolorystyczne, czego wyrazem są m. in. cyklicznie opracowywane raporty, definiujące najbardziej pożądane w danym sezonie barwy. Dzisiaj pora na przypomnienie raportu opublikowanego przy okazji wrześniowego New York Fashion Week, zawierającego prognozy kolorystyczne na sezon wiosenno-letni 2016.

Według autorytetów spod znaku Pantone, absolutnymi faworytami nadchodzącego sezonu będzie 10 kolorów, które zawładną nie tylko wybiegami światowych domów mody, ale i mają duże szanse wkroczyć do innych obszarów naszego życia, jak chociażby na scenę home designu… my już wpadliśmy po uszy.

Buttercup – słoneczny zastrzyk energii

npanto01

Poduszka Edge; Krzesło Forum Wood; Regał Box

Pomimo zdecydowanej dominacji kolorów stonowanych, o wręcz kojącym charakterze, Pantone postawiło również na kilka wyrazistych, a tym samym mocno kontrastowych propozycji – jedną z nich jest właśnie pełen słonecznej energii kolor Buttercup, niosący ze sobą sporą dawkę optymizmu. Czego jak czego, ale energii faktycznie trudno mu odmówić, dlatego też kolor ten świetnie wypadnie w aranżacjach, w których towarzyszyć mu będą elementy o stonowanej kolorystyce, choć ci nieco bardziej odważni mogą poważyć się na zestawienie go z równie ekspresyjnymi kolorami, dzięki czemu z pewnością ich wnętrzom trudno zarzucić będzie nudę i monotonię.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Buttercup dobrze komponuje się z kolorami:

 • Snorkel Blue;
 • Serenity;
 • Lilac Gray.

Lilac Gray – neutralna uroda szarości

npantone02

Koc Pattern; Wazon Samwell; Poduszka Velour; Lampa Brooklyn; Lampa Mynte; Taboret Wood

Kolor Lilac Gray to kolejna propozycja Pantone wpisująca się w trend kolorystycznej neutralności, dedykowana przede wszystkim miłośnikom stroniących od krzykliwości aranżacji. Zwolennicy klasycznych szarości, którzy mimo dominującej, stonowanej kolorystyki, stawiają na subtelnie wyróżniające się aranżacje, znajdą tutaj jednak mały pierwiastek nowatorstwa – ta podszyta fioletem szarość nieco różni się bowiem od swego klasycznego pierwowzoru, tym samym stanowiąc dla niego nieco bardziej wyrafinowaną i wyrazistą alternatywę.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Lilac Gray dobrze komponuje się z kolorami:

 • Green Flash;
 • Fiesta;
 • Iced Coffee.

Limpet Shell – łagodne oblicze zieleni

npanto03

Pościel Cube; Tabliczka metalowa; Magnes Stay Positive; Stolik kawowy Collin; Hoker Kuta

Subtelna wariacja na temat barwy morskiej, wyraźnie podążająca jednak w kierunku zieleni, czyli kolor Limpet Shell, który poza świeżością w łagodnej wersji, wniesie również do wnętrza sprzyjającą odpoczynkowi atmosferę, dając ukojenie i pozwalając na chwilę zapomnienia. Mocno pastelowy, kojarzący się z odcieniem popularnie określanym mianem miętowego, z pewnością wpisze się w upodobania estetyczne wszystkich tych, którzy lubią otaczać się kolorami delikatnymi, a równocześnie o wysmakowanym charakterze. Limp Shell to szczypta romantyzmu w nowoczesnej odsłonie i mimo wszystko o dosyć uniwersalnej urodzie, która – jeśli tylko umiejętnie stosowana – może sobie poradzić nawet w tych nieco bardziej surowych wnętrzach o lekko industrialnym zacięciu.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Limpet Shell dobrze komponuje się z kolorami:

 • Peach Echo;
 • Rose Quartz;
 • Iced Coffee.

Iced Coffee – łagodność brązu

npanto04

Krzesło Novak; Lampa wisząca Cocoon Pearls; Taboret Sleek; Poduszka Leaf; Regał Strada

Kolor Iced Coffee to kolejna dedykacja Pantone dla miłośników wiecznie modnych kolorów należących do dość szeroko pojętej rodziny barw ziemi. Delikatność tego koloru to nie tylko piękno samo w sobie, ale również idealne tło, na którym rozbłysnąć mogą inne proponowane w tym sezonie odcienie – nie tylko zresztą w ich asyście Iced Coffee w pełni roztoczy swój urok. Ten jednocześnie chłodny i przytulny odcień z pewnością większości z nas jest całkiem dobrze znany, można się zatem spodziewać, że jeszcze długo cieszył nas będzie swoją popularnością, w pełni zresztą uzasadnioną, mając na względzie jego uniwersalną estetykę.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Iced Coffee dobrze komponuje się z kolorami:

 • Serenity;
 • Rose Quartz;
 • Lilac Gray.

Snorkel Blue – siła morskiej bryzy

npanto05

Dywan Woven; Stolik Montego; Poduszka Stuffing; Wazon Sea Breeze Belly; Wazon Sea BreezeRamka Fischschwarm; Dywan Cordoba; Koc Melange; Sofa Oswald; Kubek Loop

Budzący oczywiste skojarzenia z nadmorskimi klimatami, nieco jednak ocieplony promieniami budzącego się do życia wiosennego słońca – kolor Snorkel Blue idealnie sprawdzi się w wielu aranżacjach, nie tylko tych wpisujących się w trend marynistyczny. My widzimy go również w nowoczesnych wariacjach na temat stylu skandynawskiego – w końcu nie tylko biel i szarość, ale również błękity i granaty należą tam do nierzadko spotykanych widoków.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Snorkel Blue dobrze komponuje się z kolorami:

 • Iced Coffee;
 • Buttercup;
 • Peach Echo.

Peach Echo – brzoskwiniowo-pomarańczowa przytulność

npanto06

Stolik kawowy Tip Top; Poduszka Alis; Poduszka Furry; Poduszka Annie; Obraz Sunglasses; Wieszak Limbo

Różnej maści oranże cieszą się niesłabnącą popularnością i z zadziwiającą regularnością zdobywają laury przewidziane dla najbardziej pożądanych kolorów. Tym razem specjaliści Pantone zdecydowali się jednak postawić na nieco łagodniejszą wersję pomarańczy i poprzez stonowanie ich kremem wykreowali piękną brzoskwinkę, która z jednej strony urzeka świeżością, z drugiej zaś niesie ze sobą olbrzymie pokłady ciepła i przytulności. To z pewnością świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy stonowane i wyważone aranżacje lubią przełamywać nieco kontrastowymi akcentami kolorystycznymi.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Peach Echo dobrze komponuje się z kolorami:

 • Serenity;
 • Rose Quartz;
 • Lilac Gray.

Fiesta – płomienna miłość do życia

npanto07

Komoda Underground; Regał Bennet; Lampa wisząca Inez; Regał na klucze Stop; Stolik kawowy Vassoio; Poduszka Traffic; Koc Tint

Kolor Fiesta to specjalna dedykacja dla wszystkich tych, którzy swój ognisty temperament lubią przekładać na równie płomienne aranżacje. Ta złamana żółcią czerwień pozwoli im nadal cieszyć się wyrazistością, równocześnie jednak pozwalając na wniesienie do wnętrza nieco przytulnego ciepła. Nie jest to raczej rozwiązanie dla zdeklarowanych miłośników stonowanej kolorystyki i z pewnością jedna z najbardziej ekstrawaganckich propozycji Pantone na nadchodzący sezon, nikt jednak przecież nie powiedział, że Fiesta musi zdominować aranżację, będąc jej kolorem głównym – może jedynie wystąpić w charakterze przykuwającego wzrok i uwagę akcentu, albo delikatnie kontrastując pozostały wystrój, albo spajając go w całość.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Fiesta dobrze komponuje się z kolorami:

 • Green Flash;
 • Snorkel Blue;
 • Limpet Shell.

Green Flash – budząca się do życia zieleń

npanto08

Witryna Malibu; Krzesło Cokka; Taboret EmbaPuf Fat; Dywan Spring Leaves; Figurka dekoracyjna Pear

Kolejny przebłysk kolorystycznego nowatorstwa Pantone, które – zgodnie z zapowiedziami – w tym sezonie stara się wyłamywać spod schematów codzienności, niosąc ze sobą nowe spojrzenie i kreatywne ujęcie tematu. W zamierzeniu autorytetów z Pantone, kolor ten ma stanowić czytelne nawiązanie do pozytywnego wpływu natury nawet na mocno zurbanizowane otoczenie – i faktycznie trudno nie zachwycić się jego świeżością, kojarzącą się z budzącym do życia światem, który jak najszybciej chce nadrobić straty po zimowym i pozbawionym kolorów letargu.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Green Flash dobrze komponuje się z kolorami:

 • Snorkel Blue;
 • Limpett Shell;
 • Serenity.

Na deser zostawiliśmy kolory, których zestawienie uznane zostało przez Pantone za kolor roku 2016 – to oczywiście Rose Quartz i Serenity, o których już jakiś czas temu mogliście na naszym blogu przeczytać (Żyj pastelowo – kolory 2016 r. w wersji Pantone).

Rose Quartz – subtelność kryje się w różu

npanto09

Fotel Lobby; Talerz Mynte; Kubek Mynte; Lampa wisząca Ib Laursen; Pudełko Octagonal; Ramka Grandmas Memorys; Koc Blum

Niewinny urok wiosennych kwiatów i idący wraz z nimi wszechogarniający spokój – to chyba pierwsze nasze skojarzenie, gdy widzimy kolor Rose Quartz. Z jednej strony idealny dla miłośników przytulnych pasteli, z drugiej jednak z lekką dozą chłodu, dzięki czemu ryzyko przesłodzenia wnętrza przy jego użyciu jest naprawdę znikome. Niezwykle elegancki i kobiecy, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby akcenty w tym kolorze zagościły również we wnętrzach, w których nie brak męskich użytkowników – wszystko zależy jednak od tego, w jakim natężeniu pojawi się on we wnętrzu, jak również w jakim towarzystwie kolorystycznym dane mu będzie wystąpić.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Rose Quartz dobrze komponuje się z kolorami:

 • Peach Echo;
 • Serenity;
 • Lilac Gray.

Serenity – efemeryczna ulotność błękitu

npanto10

Stolik Tablo mały; Krzesło Wooden; Stolik Tablo duży; Poduszka Brick; Dywan Acacia; Dzbanek Mynte

Beztroski niczym wiosenny wietrzyk i zwiewny niczym letnia sukienka z muślinu – to właśnie kolor Serenity, który wraz z Rose Quartz tworzy najbardziej topowe tego roku zestawienie kolorystyczne. Uspokajająca moc błękitu, przywodząca na myśl bezchmurne, wiosenne niebo, pozwoli nam wnieść do wnętrza powiew delikatnej świeżości, tym samym tworząc sprzyjającą zapomnieniu i tak pożądanemu odstresowaniu atmosferę. Pomimo swej subtelnej urody, ma w siebie wpisaną również sporą dawkę świeżości, dzięki czemu nie tylko nie zdominuje aranżacji, ale i nie uczyni jej nudną.

Zgodnie ze wskazówkami Pantone, Serenity dobrze komponuje się z kolorami:

 • Peach Echo;
 • Snorkel Blue;
 • Buttercup.

W kwestii sezonu wiosenno-letniego, to by było na tyle, jakiś czas temu pojawił się już jednak kolejny raport Pantone zwiastujący kolorystyczne trendy na sezon jesień-zima – o nim jednak dopiero za jakiś czas…