5 pomysłów na salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim to temat nieco już oklepany, prawda? A jednak nadal cieszy się popularnością i zainteresowaniem, zatem pomimo częstotliwości jego poruszania wygląda na niezmiennie aktualny. I wcale nas to nie dziwi. Bo to nie tylko styl neutralny, ale i niezwykle pojemny, stąd też dający całkiem spore możliwości aranżacyjne.

5 pomysłów na salon w stylu skandynawskimStoliki Round Oak; Lampa wisząca Round

Przytulne drewno lub jego zestawienie z bielą, charakterystyczne szarości, inspirowane skandynawską tradycją desenie, kształty mebli zaczerpnięte z wzornictwa lat 50. i 60, loftowe lampy z metalu lub stali… Naprawdę długo można by wymieniać. Salon w stylu skandynawskim to wiele możliwości wystroju. Bo wcale nie musi być tutaj tak jednoznacznie, jak niektórym zwykło się wydawać.

A że nie lubimy być gołosłowni… Tym razem przygotowaliśmy dla Was 5 pomysłów na salon w stylu skandynawskim, które pokażą Wam, że może on przybrać różne oblicza. I choć niektóre elementy pozostają tutaj spójne, to jednak wśród naszych propozycji znajdziecie też sporo różnorodności.

Nieśmiertelny duet bieli i szarości

Na rozgrzewkę będzie coś spokojnego, co wszyscy doskonale już znają. Choć tak charakterystyczne dla stylu skandynawskiego połączenie bieli i szarości wielu zdążyło się już przejeść, my jednak jesteśmy dalecy od spisywania tej popularnej kombinacji kolorystycznej na straty. Bo to nie tylko duet niezwykle bezpieczny, ale przede wszystkim stwarzający wiele możliwości aranżacyjnych, które zdecydowanie warto wykorzystać.

Biel i szarości pozostawione same sobie faktycznie mogą być dosyć nudne i monotonne, a z czasem wręcz stać się męczące. Nietrudno jednak wpleść do takiej aranżacji nieco życia. Co będzie nam potrzebne? Mogą to być kontrastowe kolory (np. żółty lub czerwony). Świetnie sprawdzają się też rozmaite kojarzone ze stylem scandi desenie. Najłatwiej będzie nam ich użyć w dodatkach. I niekoniecznie musi to od razu być inwestycja w postaci nowego dywanu – wystarczą dekoracyjne poduszki lub pledy. Położone na salonowej sofie lub fotelu z łatwością ożywią nasz biało-szary salon w stylu skandynawskim.

Meble skandynawskie w stylu retro

Styl skandynawski kocha meble retro miłością absolutną. I nie ma w tym stwierdzeniu ani trochę przesady. Szczególnie często spotkacie tutaj meble inspirowane wzornictwem lat 50. i 60. Najczęściej są to sofy i fotele, choć zarówno stoliki kawowe, jak i komody w stylu retro należą tutaj do często spotykanych widoków. Lekko opływowe kształty i urocze pikowania na tapicerkach, a do tego wszędobylskie drewniane nóżki o okrągłym, zwężanym do dołu przekroju – na te charakterystyczne dla retro akcenty natkniecie się w wielu salonach urządzonych w stylu skandynawskim.

Fotel Angels Wings; Sofa Scandinavia

Sofa Wooden

I choć w latach 50. i 60. żywe kolory były bardzo lubiane, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sofy i fotele w stylu retro wykorzystywane w naszym skandynawskim salonie ubrać w neutralne szarości. Jeżeli w pewnym momencie okażą się dla Was zbyt mdłe, wiecie już chyba, jak temu zaradzić? Dodatki…

Styl skandynawski z pastelami w roli głównej

Sofa Guy; Krzesło bujane Kenna; Stoliki kawowe Livy: rozmiar S i rozmiar L

Wśród naszych 5 pomysłów na salon w stylu skandynawskim nie mogło oczywiście zabraknąć pasteli. Jeżeli choć trochę interesujecie się trendami wnętrzarskimi, zapewne już jakiś czas temu zauważyliście, że pastelowe meble i dodatki cieszą się stale rosnącą popularnością i zainteresowaniem. Styl skandynawski również nie pozostał na tę delikatną kolorystykę obojętny.

Sofa Guy; Stolik kawowy Fiona; Regał Quatre

Stoliki kawowe Stafford: rozmiar S i rozmiar L

W wariancie bezpiecznym i zachowawczym wystarczające okażą się same dodatki. Warto jednak pójść o krok dalej, zwłaszcza że obecnie dostępna na rynku oferta daje nam w tym temacie spore pole do popisu. Co powiecie na pastelowe sofy lub fotele do salonu? My jesteśmy zdecydowanie na tak.

Salon w stylu skandynawskim w wersji vintage

Styl skandynawski znany jest tego, że liczne swoje inspiracje czerpie z przeszłości i tradycji. Nie ma się zatem co dziwić, że również stylistyka vintage bywa mu całkiem bliska. Naznaczone czasem dodatki i meble z duszą – po nie także warto sięgać w trakcie planowania wystroju salonu w stylu skandynawskim.

Mile widziane są tutaj meble wykonane z drewna pochodzącego z recyklingu, które często dodatkowo wzbogacone są także rozmaitymi technikami postarzania, co czyni z nich prawdziwe perełki. Często spotkacie się tutaj także z metalowymi lub stalowymi stolikami kawowymi, stylizowanymi na wiekowy mosiądz lub cynę. W takim towarzystwie dobrze odnajdą się zarówno sofy i fotele o klasycznych kształtach, jak i te nieco bardziej nowoczesne. Bo salon skandynawski w stylu vintage to wnętrze eklektyczne, które chętnie łączy stare z nowym.

Sofy w stylu skandynawskim nieco inaczej

A gdyby tak tradycyjne tapicerowane sofy i fotele wymienić na coś bardziej oryginalnego? Z pomocą nadciągają drewniane ławko-sofy z tapicerowanymi siedziskami. Mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i z wikliny bądź rattanu.

Jeżeli jednak wiklinowe lub rattanowe meble niezmiennie kojarzą Wam się z ogrodowymi i niekoniecznie wyobrażacie je sobie w swoim salonie, możecie skorzystać z wariantu zachowawczego. Co powiecie na sofę, w której klasyczne tapicerowane boki i podłokietniki wymienione zostały na takie z drewna? Naszym zdaniem to całkiem ciekawa alternatywa i sposób na nieco mniej szablonowy salon w stylu skandynawskim.