Jak wybrać dywan idealny

Dobrze dobrany do danego pomieszczenia naprawdę potrafi zdziałać cuda (i nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny przesady), dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak wybrać dywan idealny. Dywany nie tylko wnoszą do wnętrza przytulność, ale i podwyższają komfort mieszkania. Dodatkowo mogą wyznaczać styl, w którym dany pokój zostanie urządzony – tak, jak najbardziej można zrobić z dywanu kluczowy pod względem stylu i kolorystyki element, wokół którego zbudujemy następnie całość aranżacji. 

Dywan Blue Waves

Jak wybrać dywan do różnych pomieszczeń

Wybór dywanu często bywa jednak kłopotliwy. Zwłaszcza jeśli dodatkowo dodamy do niego niuanse, jak chociażby to, czy w przypadku dywanów w salonie nóżki mebli powinny być na dywanie, czy poza nim? Z jadalnią wcale nie jest lepiej… W jakiej odległości od krzeseł powinien kończyć się dywan? Sypialnia niesie ze sobą kolejne dylematy – dywan pod łóżkiem czy może mniejsze po jego bocznych stronach? Jak zatem widzicie, dylematów po drodze może się pojawić całkiem sporo. Od czego warto zacząć?

Dywan Coppertone

Dywan Grey Ebony

Zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć poprzez zakup dywanu. Zależy Ci na wprowadzeniu do aranżacji elementu, który będzie spajał ją w całość wraz z już znajdującymi się w niej meblami i dodatkami? W takim wypadku najlepiej sprawdzi się dywan w dużym rozmiarze, a jeśli w dodatku uda nam się umiejscowić na nim większość znajdujących się w pomieszczeniu mebli, to już w ogóle idealnie. Dzięki temu stworzymy spójny wystrój, który nie będzie pozostawiał złudzeń co do tego, że coś zostało pozostawione kwestii przypadku, a jest wyłącznie gruntownie przemyślaną całością, zarówno pod względem stylistycznym, jak i funkcjonalnym. Jeżeli jednak pomieszczenie jest umownie podzielone na kilka stref o różnym przeznaczeniu, a Ty chciałbyś zaakcentować ich odmienne funkcje, to zdecydowanie postaw na kilka (liczba uzależniona od metrażu pokoju) dywanów o mniejszych rozmiarach. One z łatwością podkreślą granice pomiędzy poszczególnymi strefami.

Dywan Grey Turquoise

Dywan Gustavian Blue

I pamiętaj – wizualizacja! Wyobraźnia to cudowna rzecz, aczkolwiek czasem bywa zwodnicza, dlatego w tym przypadku lepiej sprawdzi się prześcieradło, obrus, papier do pakowania prezentów lub taśma klejąca, które pozwolą nam zwizualizować na podłodze zarówno miejsce, jak i kształt dywanu, które najlepiej sprawdzą się w naszym wnętrzu.

Dywan Mineral Black

Jest kilka sposobów pozwalających na dobór rozmiaru dywanu, który najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu. Jedną z tradycyjnych metod jest dobór z uwzględnieniem rozmieszczenia mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dotyczących tego, jak wybrać dywan do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu.

Dywan do salonu lub pokoju dziennego

Dywan Grey Stripes

Dywany świetnie sprawdzają się w salonach, ponieważ dzięki nim w stosunkowo łatwy sposób możemy stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, która zaprasza do wypoczynku, pozwalając złapać oddech po ciężkim dniu. Dodatkowo w przypadku salonów, które pełnią również rolę jadalni, dzięki zastosowaniu więcej niż jednego dywanu, możemy czytelnie zaakcentować granice pomiędzy strefą jadalnianą a wypoczynkową. Nie należy również zapominać o bardzo istotnym i niezwykle pożytecznym atrybucie dywanów – pozwalają skutecznie tłumić hałas oraz zachowują ciepło i blokują chłód, zatrzymując go od spodu.

Dywan Grey Beige

Nóżki mebli na dywanie…

W tym pomieszczeniu spotkacie się z kilkoma możliwymi wariantami ustawienia dywanu. Do najbardziej klasycznych zalicza się ten, w którym dywan jest na tyle duży, aby wszystkie nóżki mebli znalazły się na jego obszarze. Trzymając się tej reguły, w niektórych pomieszczeniach dywan może osiągnąć całkiem spore rozmiary (a tym samym i cenę), ale niekoniecznie tak musi się stać. W tym przypadku wszystko jest tak naprawdę uzależnione od metrażu pomieszczenia i wielkości umeblowania, które się w nim znajduje. Co daje nam dobór dywanu wedle tej metody? Spaja całą aranżację, która dzięki niemu nabiera charakteru gruntownie przemyślanej koncepcji i spójnej całości, a nie przypadkowej zbieraniny.

Dywan Green Stripes

Inna szkoła mówi z kolei, że dywan powinien być wystarczająco duży, aby zmieściły się na nim przednie nóżki mebli. Będzie zatem centralnym punktem salonu, a wokół niego zgromadzone zostanie całe umeblowanie. Przy zastosowaniu tej alternatywy, również musimy się liczyć z koniecznością zakupu dość dużego dywanu.

Dywan Forget Me Not

Istnieje kilka wariantów tej metody. Zgodnie z jednym z nich, sofa powinna w całości znaleźć się na obszarze dywanu, w przypadku foteli wystarczą zaś jedynie przednie nóżki. Inny wariant z kolei podpowiada odwrotnie – fotele w całości na dywanie, a sofa jedynie frontem. Dopuszczalne są również wariacje z bocznym stolikiem lub stolikami kawowymi. Taki układ pozwala na wyraźne zaakcentowanie centrum pomieszczenia i skoncentrowanie przestrzeni życiowej na jasno określonej strefie. Będzie to opcja idealna dla osób, które lubią uporządkowane i czytelne wnętrza.

Dywan Jade

…czy poza jego obrębem?

A może wszystkie meble poza dywanem? Ta koncepcja nie należy może do najczęściej wykorzystywanych w naszych salonach, ale spotyka się z zainteresowaniem ze strony osób, które chcą nieco bardziej wyróżnić swój salon na tle innych, bardziej powszechnych ustawień. W tym przypadku, wszystkie meble wypoczynkowe, jak sofa i fotele, powinny się znajdować poza obrębem dywanu. Jedynym dopuszczalnym odstępstwem jest usytuowanie ławy lub stolika kawowego w centralnym punkcie. Logicznym następstwem jest zatem rozmiar dywanu. Nie powinien on być w zbyt dużym rozmiarze. W przeciwnym wypadku całość może prezentować się mało funkcjonalnie, z uwagi na zbyt duże odległości pomiędzy poszczególnymi meblami. 

Dywan Pink Flash

Dywan Vanilla Dream

Jeżeli chcesz zastosować takie rozwiązanie w swoim salonie, pamiętaj, że długość dywanu powinna być równa lub minimalnie większa niż długość sofy, dzięki czemu pomieszczenie zachowa właściwe proporcje. Tego rodzaju ustawienie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, zwłaszcza jeśli wybierzemy dywan w jasnej kolorystyce i zdecydowanych wzorach. 

Dywan do jadalni

Dywan Atlantic Deep

Poza oczywistą przytulnością, dywany w jadalni pozwolą Wam na dodatkowe spersonalizowanie tego pomieszczenia i nadanie mu indywidualności. Może być luksusowo, nieco dramatycznie lub po prostu elegancko, w zależności od Waszych osobistych preferencji. W kwestii doboru dywanu do jadalni, standardowa reguła jest bardzo prosta. Zarówno stół, jak i krzesła powinny być umiejscowione na dywanie. Dywan z kolei powinien sięgać, a tym samym być szerszy i dłuższy od stołu przynajmniej o 60 cm z każdej strony. Założenie jest takie, że przy odsuwaniu krzeseł od stołu, nadal powinny one pozostać na dywanie.

Dywan Blue Night

Dywan powinien zachować proporcje względem stołu, czyli zarówno jego kształt, jak i rozmiar ma wpływ zarówno na kształt, jak i rozmiar dywanu. Przykładowo: jeśli zdecydowaliście się na duży stół o okrągłym blacie, najlepszy będzie okrągły dywan o adekwatnej średnicy.

Dywan Blue Stripes

Dywan Grey Red

Przy wyborze dywanu do jadalni w oparciu o powyższe zasady, należy mieć na względzie, że w jego centrum zlokalizowany zostanie stół wraz z krzesłami. Dlatego jeśli decydujecie się na wzorzysty dywan i zależy Wam na wyeksponowaniu wzoru, pamiętajcie, że jeśli będzie się on koncentrował jedynie w jego środkowej części, to pozostanie całkowicie niewidoczny. W takiej sytuacji lepiej wybrać dywan o symetrycznie na całej powierzchni umiejscowionym deseniu lub na taki z mocniej zaakcentowanym na krawędziach wzorem. 

Dywan do sypialni

Dywan Dune Nature; Dywan Pebbles Nature

Zwłaszcza w takim miejscu, jak sypialnia, przytulności nigdy za wiele. Dodatkowo nic tak dobrze jak dywan nie wyciszy pomieszczenia i nie zatrzyma w nim ciepła. Jeśli o dywanie do sypialni mowa, najczęściej spotykane jest takie jego ustawienie, aby po wyjściu z łóżka mieć przynajmniej 30-45 cm (najlepiej 60 cm lub więcej) powierzchni dywanu do dyspozycji.

Dywan Menja Indigo

Jedni twierdzą, że dywan powinien być wystarczająco duży, aby mogło się na nim zmieścić zarówno łóżko, jak i szafki nocne. Inni z kolei, że w zupełności wystarczy, jeśli dywan będzie się zaczynał mniej więcej w punkcie, w którym opuszczasz nogi z łóżka. W tym wariancie również pamiętamy o pozostawieniu stosownego „zapasu” powierzchni dywanu z każdej jego strony, umożliwiającego postawienie na nim stóp i przejście.

Dywan Baugi

Możemy także postawić na 2, a nawet 3 dywaniki lub bieżniki (po jednym po obu stronach i ewentualnie jeden „w nogach”). To zdecydowanie najbardziej ekonomiczna wersja, która nadal pozwala na wprowadzenie do sypialni przytulności i zapewnia komfort naszym stopom po przebudzeniu.

Dywan do przedpokoju

Dywan Caravan Pastel

Dywany usytuowane w hallu lub przedpokoju to interesujące rozwiązanie, choć ze względów praktycznych stosunkowo rzadko stosowane. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, dywan ulokowany zaraz przy wejściu do domu czy mieszkania wielu z nas kojarzy się jedynie z wnoszonym do pomieszczenia błotem i deszczowo-śniegowym brudem. Nie musi tak jednak być, jeśli wybierzemy dywany lub bieżniki w odpowiedniej kolorystyce i deseniu, przede wszystkim jednak wykonane z materiału, który dobrze radzi sobie w takich warunkach. W kwestii wystroju wnętrz, umieszczenie dywanu w tego rodzaju pomieszczeniach, to z całą pewnością dobry sposób na estetyczne powitanie gości. W pewnym sensie to również zaakcentowanie wejścia i zaproszenie „na salony”. To także okazja do zaprezentowania stylu, w którym urządzona została reszta pomieszczeń.

Dywan Helga

Długość i szerokość przedpokoju uzależnia wielkość i kształt dywanu. W przypadku wąskich przestrzeni lepiej sprawdzą się bieżniki (przynajmniej o kilka, a najlepiej kilkanaście i więcej cm węższe niż podłoga). W przedpokojach o większej szerokości możemy korzystać z różnych form. 

Dywan Poppy Nude

Jeśli po obu stronach przedpokoju znajdują się meble, dywan ulokuj pośrodku. Pamiętaj o choćby niewielkiej przestrzeni pomiędzy meblami a dywanem, jak również o wolnej przestrzenią na obu końcach pomieszczenia. W przypadku mebli po jednej stronie, również obowiązuje zasada, że powinny one znajdować się poza dywanem. 

Dywan Wool

Pamiętajmy również o zasadzie, że dywan nie powinien znajdować się zbyt blisko drzwi. Najlepiej, aby nie był bliżej niż na odległość równą ich szerokości. Umożliwi to ich swobodne otwieranie.