Wybieramy meble do sypialni - stoliki czy szafki nocne?

Meble do sypialni nie są co prawda aż tak mocno wystawione na ekspozycję, jak te znajdujące się w salonie, nie znaczy to jednak wcale, że ich wyboru możemy dokonać w sposób mniej przemyślany. Sypialnia to bardzo kameralne i intymne pomieszczenie, w którym spędzamy jednak całkiem sporo czasu, stąd warto, aby meble do sypialni charakteryzowały się nie tylko sprzyjającą przytulności estetyką, ale i były odpowiednio dobrane pod względem praktycznym i użytkowym. Dlatego dzisiaj na tapecie goszczą stoliki i szafki nocne – które z nich będą dla Was lepszym rozwiązaniem i czym kierować się przy ich zakupie?

Stolik/taboret Nature

Meble do sypialni – co warto wiedzieć przed zakupem?

Tak samo jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, tak i w kwestii wyboru mebli do sypialni, rozmiar wnętrza będzie miał spore znaczenie. Umiejętnie wyważone proporcje nie tylko pozwolą nam nie odebrać sypialni przestrzeni i wizualnej lekkości, ale i sprawią, że jej wystrój już na pierwszy rzut oka będzie sprawiał harmonijne i przemyślane wrażenie. Co to oznacza w przypadku szafek i stolików nocnych? A m.in. to, że ich wielkość powinna być dostosowana do rozmiarów łóżka, któremu będą towarzyszyć. Jeżeli łóżko będzie spore, takie też powinny być towarzyszące mu szafki lub stoliki – inaczej po prostu zaginą na jego tle.

Szafka nocna Bedini

Szafka nocna Supernova

Zapewne większość z Was zdążyła się już przyzwyczaić do widoku dwóch szafek lub stolików nocnych ustawionych po obu stronach łóżka. Przy okazji warto wspomnieć, że niekoniecznie muszą one być identyczne. Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się eklektyczne zestawianie ze sobą różnych modeli – mogą to być zarówno 2 różne szafki, 2 stoliki lub duet szafki i stolika. Wróćmy jednak do meritum – ilość szafek narzucać nam będzie metraż i kształt pokoju, w szczególności zaś ustawienie łóżka. Jeżeli będzie ono ustawione jednym z dłuższych boków do ściany, wtedy oczywistym jest, że szafka będzie co najwyżej jedna.

Stolik nocny Harper; Lampa stołowa Unique

Szafka nocna Como

Pojedyncza szafka lub stolik czasem okazują się również bardziej wskazanym rozwiązaniem, nawet jeżeli ustawienie łóżka wezgłowiem do ściany jest możliwe. Jeżeli po obu stronach łóżka miejsca pozostaje na tyle niedużo, że nawet smukłe stoliki nocne wydają się tam być upchnięte na siłę, warto zdecydować się na ustawienie mebla tylko z jednej strony łóżka. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogą się również okazać niewielkie szafki wiszące lub dostosowane do sypialnianych potrzeb półki.

Kinkiet Ball z USB

Szafka nocna Ashlan

Kinkiet Ball z USB

Dodatkowe możliwości przechowywania mile widziane?

Nie ma się co oszukiwać – stoliki nocne na ogół mają nam do zaoferowania jedynie blat. Sporadycznie zdarza się, że zaraz pod nim znajduje się niewielka szuflada lub półka (ta ostatnia czasem bywa również lokowana u jego dołu). Jeżeli zatem zamierzacie wykorzystywać ten mebel nie tylko w charakterze podstawy pod lampkę nocną, powinniście raczej zastanowić się nad zakupem szafek nocnych.

Szafka nocna Luxury; Lampa stołowa Trumpet Jazz

Tak, one zdecydowanie mogą pochwalić się większą różnorodnością w kwestii zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. To także rozsądny wybór dla tych, którzy nawet w sypialni nie lubią wystawiać na widok zbyt dużej ilości przedmiotów. A zamykana na drzwiczki lub wyposażona w szuflady szafka z pewnością zapewni nam w tym temacie całkiem sporo dyskrecji.

Jak dobrać rozmiar stolika lub szafki nocnej?

Standardowo przyjmuje się, że blat szafki lub stolika nocnego powinien znajdować się na wysokości łóżka lub minimalnie powyżej tego poziomu. I choć jest to zasada słuszna, to jednak nie do końca precyzyjna – kluczowa jest tutaj wysokość materaca, a ten przecież nierzadko potrafi być sporo wyższy niż rama łóżka. I tutaj mała podpowiedź – jeżeli chcecie sobie nieco to zadanie ułatwić, wybierajcie meble do sypialni z tej samej kolekcji. W ich przypadku wysokości te są wzajemnie do siebie dopasowane.

Stolik nocny Mitra; Łóżko Agnes

Odpowiednia wysokość szafki lub stolika nocnego to jednak nie wszystko – również głębokość będzie tutaj miała znaczenie. Jeżeli będzie ona zbyt duża, może nam utrudnić zarówno wejście, jak i wychodzenie z łóżka. Najwygodniej jest, gdy nie jest ona większa niż 60 cm. I oczywiście pamiętajcie o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy szafką a łóżkiem – kilka centymetrów w zupełności wystarczy, aby sięgać do niej bez większego wysiłku.

Zadbaj o odpowiednie rozplanowanie oświetlenia

Jeżeli lampkę nocną zamierzamy ustawić na blacie stolika lub szafki nocnej, warto trzymać się zasady, że nie powinna ona zajmować więcej niż 1/3 jego powierzchni. Jeżeli zaś podstawa lampy okazałaby się za duża, warto zastanowić się nad jakąś inną alternatywą w celu oświetlenia sypialni. Niektórzy decydują się w takim przypadku na plafony ścienne, bardziej praktycznym rozwiązaniem są chyba jednak kinkiety, w szczególności te na ruchomych wysięgnikach, które umożliwią dostosowanie kąta padania światła do aktualnych potrzeb.

Kinkiet Job

Kinkiet Ball

Możecie również zdecydować  się na nieco bardziej oryginalną alternatywę i wykorzystanie lamp wiszących. Lojalnie jednak uprzedzamy, że choć jest to rozwiązanie bardzo dekoracyjne, to jednak nie do końca praktyczne. Lampy wiszące zbyt blisko łóżka wiążą się z dosyć bolesnym w skutkach ryzykiem zahaczania o nie głową. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na ich zawieszenie w nieco większej (a tym samym bezpieczniejszej) odległości od łóżka, może się okazać, że światło nie będzie wystarczająco intensywne. A to z kolei może być problematyczne zwłaszcza wtedy, jeżeli lubicie czytać w łóżku.

Szafka nocna Nina

Szafka nocna Woody; Lampa wisząca Alanta

Stoliki i szafki nocne – nie tylko do sypialni

Jeżeli lubicie bawić się wystrojem i (przynajmniej) od czasu do czasu lubicie fundować swojemu domu orzeźwiające zmiany w tym temacie, mamy dobrą informację – wbrew pozorom zarówno szafki nocne, jak i stoliki to w wielu przypadkach meble, które z powodzeniem możecie również wykorzystać w innych pomieszczeniach. Zwłaszcza stoliki, które charakteryzują się oszczędnymi, bardzo często wręcz minimalistycznymi kształtami, mają do zaoferowania spore możliwości aranżacyjne w pomieszczeniach o innym przeznaczeniu. Wiele z nich świetnie odnajdzie się również w roli stolików pomocniczych w salonie.

Niektóre szafki nocne również zresztą mają spore szanse dobrze wypaść w tym charakterze. Ta dowolność w kwestiach aranżacyjnych może również działać w drugą stronę – w roli szafek czy stolików nocnych mogą się również sprawdzić inne rozwiązania i meble, które pierwotnie temu celowi nie były dedykowane. Po prostu – pozwólcie swojej wyobraźni działać.

Stolik nocny Teca

Stolik Pablo

Stolik kawowy Graham; Lampa wisząca Aller; Poduszka dekoracyjna Cubik

Lampa podłogowa Job

A skoro podstawową wiedzę na temat zakupu i aranżacji szafek i stolików nocnych już posiadacie, zapraszamy do sfmeble.pl, gdzie czeka na Was niezwykle szeroki wybór mebli do sypialni