Dzisiaj będzie stylowo i nieco tradycyjnie, czyli w sam raz dla miłośników wnętrz przytulnych, którzy starają się raczej unikać krzykliwych i nowoczesnych aranżacji. Tym razem postawiliśmy na dwa style wystroju wnętrz, które choć mają wiele wspólnego, to jednak bliźniacze nie są, a przynajmniej w swej pierwotnej wersji takie być nie miały. Zaraz przekonacie się dlaczego. Dzisiejszymi bohaterami będą wnętrza w stylu prowansalskim i shabby chic, czyli trendy już od dawna znane i nadal cieszące się sporą popularnością w szczególności wśród kobiecego grona. Czy niosą one jednak ze sobą odpowiednie wyłącznie dla pań rozwiązania wnętrzarskie? Przekonajcie się sami.

Styl prowansalski – sielski urok południa Francji

we02

Zdjęcia inspiracyjne: 1; 2; 3; 4; 5; 6

Fotel Aragon

Trudno nie zauważyć bliskich związków tego trendu ze stylem rustykalnym. Już na pierwszy rzut oka powinno być błogo i przytulnie, czyli tak, żeby żyło się spokojnie i odpoczywało wygodnie. Prawdziwy dom w prowansalskim stylu powinien być z kamienia, z ceramiczną dachówką i drewnianymi okiennicami do kompletu, najlepiej na prowincji, otoczony przez winorośl i widok roztaczających się wokół pól lawendy. Tak przynajmniej zakładał scenariusz pierwotny, który siłą rzeczy musiał jednak zostać przez miłośników tej stylistyki zmodyfikowany i dostosowany do nieco bardziej przyziemnych realiów.

we03

Pewne założenia pozostały jednak bez zmian. Dlatego jeśli marzy Wam się choćby namiastka domu w prowansalskim stylu, warto trzymać się kilku kluczowych wytycznych. Jeśli będziecie ich w miarę konsekwentnie przestrzegać, to aranżacyjny sukces à  la Prowansja gwarantowany. Nawet w niewielkim mieszkaniu na osiedlu z wielkiej płyty, gdzie o malowniczych widokach winorośli i lawendowych pól mowy przecież być nie może. Jakie zatem są owe wyznaczniki?

we04

Dywan Kelim PopKrzesło CaboLampa Wisząca ChristinaDoniczka Lavenda VI SKredens Merano

Po pierwsze: kolory.

Choć obecnie wnętrza w stylu prowansalskim budzą skojarzenia z bielą, to jednak pierwotnie stanowiła ona jedynie tło i dopełnienie aranżacji, a nie jej dominantę, jak to dzisiaj zazwyczaj zdarza się w inspirowanym Prowansją wystroju. Było za to znacznie więcej niż obecnie żółci, błękitów, lawendowego fioletu, a także sporo nawiązujących do kamienia szarości.

we05

Komoda 3S żółtaKomoda 5S turkusowa

Po drugie: drewno.

Skoro ma być na modłę rustykalną przytulnie, bez drewnianych mebli obyć się nie może (to samo zresztą dotyczy dodatków, choć ceramika jest w tym przypadku również mocno zalecana). W naturalnej kolorystyce drewno występowało jednak sporadycznie – najczęściej w wersji bielonej, jasnożółtej, oliwkowej lub lawendowej. Dodatkowo niezwykle często towarzyszyła mu wiklina – nie tylko w formie ozdobnych koszy, ale także wyplatanych krzeseł i foteli.

we06

Witryna Cannes IKomoda CannesŁawka CannesKrzesło CannesStół Cannes

we07

Krzesło Onaca szare

Po trzecie: kształty.

Pierwotnie meble wykorzystywane do urządzania wnętrz w prowansalskim stylu charakteryzowały się prostą formą, ale za to nie stroniły od stylowych zdobień w postaci subtelnej ornamentyki i żłobień. Z biegiem czasu uległo to jednak delikatnej ewolucji – do prowansalskich aranżacji coraz częściej zaczęto zapraszać meble kojarzone z tradycyjnym stylem francuskim, z charakterystycznie giętymi nóżkami i zaokrąglonymi krawędziami.

we08

Regał Venezia IIStolik kawowy Venezia

we09

Sekretarzyk LimenaKrzesło kremowe

Po czwarte: wzory i dodatki.

Poza wzmiankowaną już powyżej wikliną i ceramiką, tradycyjne elementy dekoracji wnętrz wykorzystywane w stylu prowansalskim to przede wszystkim motywy roślinne – palma pierwszeństwa przypada oczywiście lawendzie, niewiele rzadziej pojawiał się jednak motyw kłosów zboża oraz winorośli. Ogromną popularnością cieszyły się również pęki suszonych ziół, widoczne zwłaszcza w kuchniach urządzonych w tym stylu. Na tekstyliach z kolei, tak samo, jak i na tapicerkach mebli, nierzadki widok stanowiły pasy i kratka (szczególnie te utrzymane w tonacji beżowo-brązowej).

we10

Stół Antonio

W swej współczesnej, aktualnie obecnej na salonach wersji, styl prowansalski stawia przede wszystkim na białe lub waniliowe meble, o prostych kształtach, jednak z pozostałościami charakterystycznych żłobień frontów – w tej postaci trudno mu zarzucić kobiecy charakter, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w domach zamieszkałych także przez prawdziwych, stroniących od zbyt przesłodzonych aranżacji mężczyzn.

we11

Stół Catana ISzafka RTV CatanaKrzesło CatanaRegał Catana IIWitryna Catana III

we12

Hoker Landhaus ClassicWitryna Landhaus ClassicStół barowy Landhaus Classic

Obecnie styl prowansalski najczęściej jest chyba spotykany w kuchniach i jadalniach, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że z jego pierwowzoru pozostało mu zamiłowanie do kredensów i częściowo przeszklonych witryn, które idealnie odnajdują się w aneksach jadalniano-kuchennych, poza walorami funkcjonalno-użytkowymi, wnosząc do nich nieco podszytej tradycją przytulności i rodzinnego ciepła.

W pastelowym kręgu shabby chic

we13

Zdjęcia inspiracyjne: 1; 2; 3; 4; 5; 6

Komoda RosyFotel OnezPoszewka na poduszkę EstherPoszewka na poduszkę Pipa; Koc BlumŚwieczka Decor IIWazon UnikaKomoda Russel ISzafka wisząca Patina

Jak można zdefiniować styl shabby chic? Jedynej słusznej definicji co prawda brak, dla nas to jednak po prostu zabawa na pograniczu retro i vintage, ubrana w dodatkową porcję romantyzmu i szczyptę secesyjnej estetyki. Wnętrza w stylu shabby chic to z pewnością wnętrza z duszą, ale.. raczej taką kobiecą, gdzie każdy, nawet pozornie niepasujący do reszty aranżacji element, jest dopieszczony i wymuskany z prawdziwą troską i uczuciem. To momentami nieco przelukrowana (przynajmniej dla niektórych), z pewnością jednak przytulna stylistyka, tak samo, jak i styl prowansalski, nawiązująca do stylu rustykalnego – w tym jednak przypadku inspiracje czerpiąca nie tylko z francuskiej, ale i z angielskiej prowincji.

we14

Dywan Kelim Pop I szaryStół Landhaus Classic IVKrzesło DoverFotel OnezWazony Palladium (3/Set); Lampa wisząca NobsLampa wisząca Brass IKoc BlumRegał Taberna

Shabby chic i kolory

Bezapelacyjnie rządzi tutaj biel (zwłaszcza jej złamane wanilią odcienie) oraz pastele – pudrowe róże, rozmyte błękity i wyblakłe żółcie, choć w kwestii dodatków nierzadko spotykane są również brązy i szarości.

we15

Parawan PesaroZegar wiszący Vintage Multi NatureStół RiminiPoduszka Home Sweet HomeKomoda PesaroPoduszka Bloem

Trudno nie zauważyć wyraźnych inspiracji stylem vintage – możecie tutaj liczyć zarówno na przedmioty stare, jak i te, które jedynie takie wrażenie sprawiają. Meble shabby chic to urokliwe przetarcia oraz inne ślady mające sugerować wiekowe zużycie – w końcu nazwa tego trendu, oznaczająca przechodzony szyk, do czegoś przecież zobowiązuje.

we16

Lampa stołowaSzezlong biało-beżowy

Shabby chic i meble

Meble wykorzystywane w shabby chic w zdecydowanej większości przypadków okażą się również odpowiednie do wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim, a przynajmniej w jego tradycyjnej wersji – stąd też trendy te są  często ze sobą utożsamiane, a tym samym mylone. Bielone drewno, zaokrąglone ranty, gięte nóżki i zdobienia faktycznie potrafią zmylić, choć trzeba przyznać, że styl prowansalski w większym stopniu stawia na umiar. Shabby chic jest również bardziej kontrastowy i eklektyczny, choć w natłoku słodkości i pastelowej kolorystyki nie każdemu rzuca się to w oczy. Stylowy diabeł przede wszystkim jednak tkwi w szczegółach, a w tym przypadku – w dodatkach…

we17

Lampa stołowaKomoda Merano

we18

Komoda Limena IIIKomoda Limena II

Shabby chic i dodatki

Nie da się ukryć, że w shabby chic dodatki są wyjątkowo romantyczne i z pewnością mocno sfeminizowane – który mężczyzna wytrzyma z taką ilością kwiatowych deseni? A często pojawiający się tutaj motyw różany to dopiero wierzchołek góry lodowej… Koronki, hafty, falbanki, liczne draperie, a nawet słodkie aniołki, dopełniają tego repertuaru, choć wcale nie wyczerpują go w całości.