Jak ustawić meble w salonie?

Samodzielne planowanie wystroju to oczywiście spore wyzwanie, co wcale jednak nie oznacza, że niewykonalne. Owszem, wymaga sporo czasu i cierpliwości (zwłaszcza), ale końcowy efekt  i satysfakcja z osiągniętego celu potrafią wynagrodzić to z nawiązką. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek na temat tego, jak ustawić meble w salonie, aby stworzyć wnętrze, które będzie praktyczne i wygodne w użytkowaniu.

Sofa Guy; Stolik kawowy Fiona; Regał Quatre

Zaplanuj umowny podział na strefy użytkowe

Na ogół niewielu z nas może sobie pozwolić na jadalnię w oddzielnym pomieszczeniu. W większości domów i mieszkań siłą rzeczy salon zmuszony jest pełnić również tę funkcję. Coraz częściej zdarza się też, że dodatkowo połączony zostaje z aneksem kuchennym lub częściowo się na niego otwiera. Jeżeli zatem Wasz salon poza właściwą dla siebie funkcją wypoczynkową będzie również odgrywać inne role, na początek należałoby zaplanować umowny podział wnętrza na poszczególne strefy użytkowe. Co należałoby tutaj uwzględnić?

Jeżeli z wyobraźnią przestrzenną nie jest u Was najlepiej, skorzystajcie z aplikacji do planowania przestrzeni, które dostępne są online, bardzo często w wersji darmowej. Pomocne mogą się także okazać klasyczny ołówek i kartka papieru (zwłaszcza tego milimetrowego). Jeżeli zastanawiacie się, jak ustawić meble w salonie, koniecznie musicie uwzględnić zarówno metraż, jak i kształt pomieszczenia.

Szafka RTV Dixie; Regał London

Spójna całość ze swobodnym dostępem

Powinniście również umownie wytyczyć „ciągi komunikacyjne”, czyli miejsca umożliwiające swobodne przejście pomiędzy poszczególnymi strefami. Przykładowo: stosunkowo swobodne przejście obok stołu powinna zapewnić przestrzeń przynajmniej 50-60 cm (oczywiście lepiej, żeby była ona większa). Starajcie się również nie ustawiać mebli bezpośrednio przy wejściu do pokoju – dużo lepsze, bardziej zapraszające wrażenie zrobi pozostawienie tutaj nieco wolnej przestrzeni (przynajmniej 90 cm, co umożliwi również bezkolizyjne otwieranie drzwi).

Stół Dusk; Stolik kawowy Petra

Dywan Bubble Green

W celu zaakcentowania umownych granic pomiędzy paroma strefami użytkowymi znajdującymi się w obrębie jednego pomieszczenia, warto także wykorzystać dywany. Jak ustawić meble na dywanach? Stara szkoła mówi, że meble powinny zostać w całości ustawione na dywanie. Te nowoczesne warianty są już jednak nieco bardziej liberalne. W przypadku sofy wystarczy, że jej przednie nóżki znajdować się będą na dywanie, a towarzyszący jej stolik w całości.

Regał Delta

Z kolei w przypadku dywanu znajdującego się w strefie jadalnianej, warto aby był on o przynajmniej 60 cm dłuższy i szerszy niż stół, aby po odsunięciu krzeseł nadal pozostały one w obrębie dywanu. Dobrze jest jednak zachować pewną odległość dywanu od ściany (najlepiej nie mniej niż 25 cm). I nie popełniajcie błędu w postaci dywanów zbyt małych w stosunku do pomieszczenia – te w rozmiarach bardziej przypominających wycieraczkę niż dywan mogą tylko niepotrzebnie zaburzyć proporcje wnętrza. A te są niezwykle istotne…

Zadbaj o właściwe proporcje wnętrza

Wielkość mebli powinna być dostosowana do wielkości wnętrza. Brzmi logicznie, prawda? Owszem, ale czasem i tak zdarza nam się tę oczywistą oczywistość zignorować. Bo ta sofa taka ładna, a o wielkim stole marzyło się od zawsze… Jeżeli jednak planujesz, jak ustawić meble w salonie, musisz być realistą i podchodzić do tematu strategicznie. Wymarzony stół lub sofa, która akurat jest na topie, mogą się okazać złym pomysłem w stosunku do Twojego umiarkowanie dużego wnętrza i tylko niepotrzebnie zagracić i zdominować jego wystrój. A salon ma przecież nie tylko wyglądać, ale i w równym stopniu być wnętrzem praktycznym i wygodnym. To oznacza również, że meble powinny być dopasowane wielkością nie tylko do rozmiaru wnętrza, ale i innych towarzyszących im mebli.

Puf Weaving

Mały stolik kawowy w towarzystwie dużej sofy lub narożnika to decyzja zawsze zła. Najlepiej jest, gdy długość blatu stolika wynosi tyle co ½ – 2/3 długości siedziska sofy. To oczywiście nie jedyna reguła, której dobrze tutaj przestrzegać, warto jednak napomknąć także o tym, że zasadę właściwych proporcji należy stosować nie tylko w stosunku do mebli – w odniesieniu do dekoracji również.

Sofa Box Modul: moduł narożny i moduł środkowy; Stolik kawowy Ox; Lustro Hang

Prosty przykład: czy mały obraz lub grafika zawieszone na ścianie za sofą to dobry pomysł? Nie. Sofa (nawet ta zaledwie dwuosobowa) to mebel o dosyć pokaźnych rozmiarach, dlatego zbyt małe dekoracje po prostu zaginą na jej tle. W tej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem będzie większy obraz (około 2/3 szerokości siedziska sofy) lub kompozycja składająca się z kilku grafik. Jakie jeszcze odległości i wymiary warto uwzględnić w trakcie planowania wystroju salonu?

Regał Delta

Stolik kawowy New Wave; Dywan Kelim Shock Pink; Taboret Cherry; Obraz Actor Audrey Diva; Obraz Actor Audrey Private; Dekoracja Let the Hunky…

Jak ustawić meble w salonie w sposób praktyczny?

O długości blatu stolika było już powyżej, warto jednak również zwrócić uwagę na odległość, w jakiej powinien on zostać ustawiony obok sofy, a ta nie powinna być mniejsza niż 35-45 cm. Taka odległość jest wystarczająco bliska, aby móc wygodnie sięgnąć ręką do blatu i wystarczająco daleka, aby swobodnie się przemieszczać, jak i pozostawić miejsce dla nóg siedzących na sofie osób. Wyjątkiem mogą się tutaj okazać szczególnie wysokie osoby – wtedy odstęp ten powinien być większy. Pamiętajcie również o tym, że jeden stolik kawowy czasem może nie wystarczyć. W przypadku narożnika lub jeżeli zdecydujecie się na zakup sofy oraz fotela (lub foteli), wskazany będzie jeszcze dodatkowy stolik pomocniczy.

Jak ustawić meble w salonie?

Szafka RTV Cruz

Najlepszym miejscem do ustawienia stolika pomocniczego będzie jeden z końców narożnika lub miejsce obok fotela. Warto jednak, aby wysokości tych mebli były odpowiednio skorelowane. Stolik pomocniczy powinien być nieco wyższy niż właściwy stolik kawowy, w przypadku którego zalecana jest wysokość zbliżona do wysokości siedziska sofy lub minimalnie wyższa. Blat stolika pomocniczego powinien natomiast znajdować się na takiej samej wysokości co podłokietniki towarzyszącego mu fotela lub minimalnie niższej. Jeżeli mebel towarzyszący nie posiada podłokietników, przyjmuje się, że wysokość blatu powinna znajdować się około 20 cm powyżej jego siedziska.

Ława Century; Stolik Century

Sofa Box Modul: zielona i piaskowa; Lampa stołowa Med

Kącik telewizyjny

Dobrze przemyślcie również miejsce ustawienia telewizora i towarzyszącej mu szafki RTV. Ogólna zasada w tym temacie mówi, że odległość pomiędzy telewizorem a sofą (lub innym miejscem, z którego będziemy oglądać telewizję) powinna wynosić przynajmniej tyle, co przekątna telewizora pomnożona przez 3. Ważna jest tutaj jednak nie tylko odległość, ale i czystość pola widzenia. Widoku telewizora nie powinny nam zakłócać ani inne meble, ani wysokie dekoracje. Dobrze byłoby również, aby ustawić go w takim miejscu, które nie znajduje się w jednym z „ciągów komunikacyjnych” w salonie. W przeciwnym razie obraz może być często zakłócany przez przechodzących tamtędy innych domowników.

Regał London

Nie ignoruj światła

Na koniec pozostawiliśmy coś, co niestety wielu z nas zdarza się mocno lekceważyć, a mianowicie światło. Bo na ogólne wrażenie salonu ono również ma spory wpływ, a nie tylko to, w jaki sposób ustawimy w nim meble. Dobrze przemyślane oświetlenie ma w wystroju salonu ogromne znaczenie. Powinno zostać zaplanowane z uwzględnieniem każdej ze stref użytkowych (oczywiście jeżeli we wnętrzu poza wypoczynkową znajdują się również inne). Powinno również zostać zlokalizowane na różnych wysokościach, dzięki czemu wystrój będzie się wydawał dodatkowo bardziej proporcjonalny.

Szafka RTV Disset; Lampa stołowa Cassia; Dekoracja ścienna Dune

Fotel Lobby; Komoda Woody; Stolik kawowy Graham; Lampa wisząca Aller; Lampa podłogowa Odine

W przypadku stołu najlepiej sprawdzi się lampa wisząca nad centralnym punktem blatu. Chyba że posiadamy wyjątkowo długi prostokątny stół, wtedy zalecana jest większa ilość lamp sufitowych. W kąciku wypoczynkowym dobrze z kolei sprawdzają się lampy podłogowe (ustawione przy jednym z końców sofy lub za fotelem) oraz stołowe. Te drugie ustawić możecie na stoliku pomocniczym, starajcie się jednak wybierać takie modele, żeby podstawa lampy nie była większa niż 1/3 powierzchni blatu. Półki lub parapety również nadają się do tego, aby wykorzystać je w tym celu.

Lampa stołowa Bera

Lampa stołowa Cool

Lampa stołowa Column

We wnętrzach, w których widoczny jest niedobór światła dziennego, dodatkowo warto również wykorzystać lustra. Dotyczy to także wnętrz, których ściany zostały pomalowane na ciemne kolory. Najlepiej zawiesić je lub ustawić naprzeciw okna, ewentualnie na jednej z przyległych do niego ścian. Lustra pozwolą nam również nieco polepszyć proporcje wnętrza. Jeżeli chcielibyście nadać wnętrzu głębi, ustawcie lustro w poziomie. Z kolei ustawienie pionowe pozwoli stworzyć optyczne wrażenie dodatkowej wysokości.

Lustro Lane

Pojemniki Suede

Dywan La Ola; Lustro Linea Rectangular