Jak zagwarantować swojemu wnętrzu harmonię, spokój i dobrobyt, stosując się do zasad starożytnej praktyki feng shui, która pozwala na planowanie przestrzeni w taki sposób, aby odpowiednio rozlokować chi, czyli energię, która wypełnia nasz świat? Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się, jak urządzić wnętrze według zasad feng shui, albo jesteście zwyczajnie ciekawi, co według starożytnych Chińczyków wpływa na energię domu, zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas 7-punktową listą najbardziej przydatnych (naszym zdaniem) rad, dotyczących planowania przestrzeni.

Feng shui i kolory – nadaj odpowiedni charakter pomieszczeniu, wykorzystując moc żywiołów.

x-juw01

Sofa Epso 3-osobowa

Zgodnie z feng shui, każdy żywioł (w ich chińskim rozumieniu) i idące wraz z nim atrybuty mają swój kolorystyczny odpowiednik:

  • ogień (pasja, energia, odwaga) – czerwień, pomarańcz, fiolet, róż, i żółty;
  • ziemia (odżywienie, stabilność, siła fizyczna) – jasny żółty, ziemiste i neutralne odcienie;
  • metal (jasność myśli, precyzja, logika) – szary i biel;
  • woda (wygoda, dostatek, emocje) – niebieski i czarny;
  • drewno (wzrost, witalność, kreatywność) – brąz i zieleń.

x-juw02

Komoda Malibu VII czerwonaKomoda Malibu VII srebrnaKomoda Malibu VIII zielonaPółka Flower zielona

Wybierz kolor reprezentujący żywioł i energię, którą chcesz, by emanowało Twoje wnętrze. Oczywiście nie jest zabronione łączenie kolorów odmiennych żywiołów, wręcz przeciwnie – pozwoli Ci to odpowiednio ocieplić, bądź ochłodzić atmosferę wnętrza. Przykładowo: jeżeli pomieszczenie zawiera wiele ognistych elementów w kolorze czerwieni czy różu, warto je ochłodzić delikatnymi niebieskimi dodatkami, takimi jak poduszka dekoracyjna czy wazon, które będą reprezentowały Wodę. Zasada pięciu żywiołów to jedna z kardynalnych reguł feng shui, jeżeli zatem chcielibyście urządzić wnętrze zgodnie z tą filozofią, to odpowiednio dobranych kolorów z pewnością nie może tam zabraknąć.

Aranżacja mebli – fundamentalny komponent planowania przestrzeni.

x-juw03

Sofa BirchwoodFotel z podnóżkiem Recliner IŁawa Round I białaStoliki OakLampa podłogowa Brass I

Odpowiedni rozkład mebli w pomieszczeniu to także coś, o czym nie należy zapominać. Powinny być one ustawione tak, by nie zakłócać przepływu energii. Przykładowo: sugerowane jest, aby sofę umieścić pod ścianą najbardziej oddaloną od wejścia, aby umożliwić swobodny ruch zarówno domownikom, jak i chi.

Opływowe kształty i zaokrąglone brzegi mebli.

x-juw04

Lampa wisząca CylinderKrzesło Darling naturalne

Wybieraj meble, które mają opływowe kształty i zaokrąglone brzegi. Zgodnie z chińską filozofią, ostre linie i brzegi wprowadzają do wnętrz negatywną energię. Jeżeli jednak posiadasz meble o zaostrzonych brzegach i kantach, to postaraj się, by były one zwrócone w kierunku innego obiektu, takiego jak łóżko bądź krzesła, co pomoże dodać im relaksu i spokoju.

Naprawiaj!

x-juw05

Szafka RTV Finca IStolik kawowy FincaWitryna Finca wąskaStół Finca IIIWazon FlairLampa stołowa Klassik I

Zgodnie z zasadami feng shui, wszelkiego rodzaju ubytki, szczeliny czy innego rodzaju wady mebli, powinny być jak najwcześniej naprawiane. Zasada ta odnosi się również do roślin i kwiatów – gdy tylko przekwitną, powinny być od razu wymieniane na świeże.

Pozbądź się bałaganu i niepotrzebnych rzeczy.

x-juw06

Półka na Buty Imelda

Zagracone pomieszczenie nie pozwala na swobodny przepływ energii, dodatkowo wprowadzając uczucie niepokoju. Ta zasada jest szczególnie ważna w pobliżu wejścia, skąd energia wpływa do Twojego domu. Przedpokój powinien być wolny od wszelkiego rodzaju przeszkód i dobrze oświetlony. Wszystko to wpłynie pozytywnie na samopoczucie domowników.

Nie bój się luster!

x-juw07

Lustro Hub I

Planowanie przestrzeni powinno również uwzględniać lustra – użyj ich tak, aby odbijały pozytywną energię po całym pomieszczeniu. Modele duże, od podłogi do sufitu, idealnie sprawdzą się w pokojach takich jak salon, czy jadalnia, a nawet sypialnia, gdzie nie tylko wprowadzą spokój, ale i optycznie powiększą przestrzeń. Jeżeli zdecydujesz się na mniejsze lustro, pamiętaj, by kształt pozwalał każdemu zobaczyć w nim odbicie swojej twarzy. Dodatkowo pamiętaj, że lustro nie powinno znajdować się naprzeciwko wejścia, gdyż spowoduje to odbijanie pozytywnej energii na zewnątrz.

Postaw na naturę!

x-juw08

Fotel CaribouPoduszka Caribou IPoduszka Caribou

Włącz do wnętrza naturalne elementy, takie jak kwiaty, owoce czy woda. Domowe drzewka umieszczone w rogu pomieszczenia zagwarantują pozytywną energię, natomiast owoce (takie jak cytryny czy pomarańcze) oraz kwiaty gwarantują szczęście. Pamiętaj, by unikać kwiatów z kolcami, gdyż zakłócają one przepływ chi. Elementem charakterystycznym i ważnym do uwzględnienia, w dużym stopniu odpowiadającym na pytanie, jak urządzić wnętrze według zasad feng shui, jest woda, która umieszczona w przedpokoju, sypialni lub łazience (przykładowo za pomocą filigranowej fontanny dekoracyjnej), wprowadzi relaks i harmonię.

Jacyś chętni na wypróbowanie feng shui we własnym domu? Jeśli tak, to dajcie nam znać, jak udał się eksperyment, a póki co – niech chi będzie z Wami!