Szara sofa do salonu - mebel o wielu możliwościach

Dzisiejszy post to dedykacja dla wszystkich tych, którzy nie czują się dobrze w otoczeniu krzykliwych kolorów. Wielu z nas to przecież zdeklarowani fani wystroju stonowanego i zachowawczego, dlatego dzisiaj coś, co idealnie odnajdzie się w takich spokojnych klimatach. Naszą dzisiejszą bohaterką będzie szara sofa do salonu, która wcale nie musi być ani nudna, ani przewidywalna, a przede wszystkim miejsce dla niej znajdzie się w każdym salonie.

Stoliki kawowe Ox: rozmiar S i rozmiar M; Dywan Kuba

Sofa Wooden; Krzesło Plastic; Stół Oak; Lampa podłogowa Black; Dywan Woven

To niezwykle neutralna propozycja, która ma spore szanse odnaleźć się w praktycznie każdym  stylu wystroju wnętrz. Aby tak się jednak stało, powinien zostać spełniony jeden warunek – musi to być mebel o stosunkowo prostych i/lub klasycznych kształtach, bez zbędnych udziwnień. Jeżeli zdecydujecie się na taki model, możecie mieć całkowitą pewność, że Wasza szara sofa pozostanie z Wami nawet wtedy, gdy poniesie Was fantazja i zdecydujecie się na diametralną zmianę wystroju. Bo szarej sofie zarówno w klasyce, jak i w nowoczesnych trendach będzie do twarzy.

Stolik kawowy okrągły Hendrix; Ława prostokątna Hendrix; Komoda Hendrix; Dekoracja ścienna Lawrence

Sofa Fun Tastic; Fotel Fun Tastic; Lampa podłogowa Work Station

Sofa Birchwood; Sofa Fabric; Lampa podłogowa Black

Szara sofa do salonu – nie tylko z myślą o stylu skandynawskim

Szara sofa u wielu budzi jednoznaczne skojarzenia ze stylem skandynawskim. Nie dajcie się jednak złapać w ten schemat. Bo choć faktycznie w tej stylistyce wystroju wnętrz możecie liczyć na wyjątkowo silną reprezentację szarych sof lub narożników, nie należy jednak ograniczać ich zastosowania wyłącznie do skandynawskich aranżacji – w każdej innej szara sofa do salonu odnajdzie się równie dobrze. Przy jej wyborze warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej tapicerki. Lekko połyskliwe, pluszowe materiały bardziej niż do stylu skandynawskiego okażą się zapewne pasować do wnętrz w stylu glamour lub eleganckich aranżacji w stylu retro.

Lampa wisząca Inez

Sofa La Perla, Stolik Sceptre

Istotną rolę odegrają tutaj także nóżki (jeżeli oczywiście zdecydujecie się na model, który takowe posiada). Szara sofa wyposażona w metalowe nóżki zapewne dużo chętniej odnajdzie się w nowoczesnych wnętrzach niż ta z drewnianymi. Jeśli jednak jesteście zagorzałymi fanami stylu retro, to z pewnością nie przejdziecie obojętnie obok okrągłych nóżek z drewna, o zwężanym do dołu przekroju, inspirowanych wzornictwem lat 50. i 60.

Sofa Long Horn

Sofa Retro; Fotel Retro; Lampa podłogowa Baloon Colore

Fotel Off; Taboret Filippo; Poduszka Art; Lampa podłogowa Odine

Jaki odcień szarości wybrać?

Pomimo całej swojej uniwersalnej estetyki, szarości zaoferują Wam jednak bardzo szeroki wachlarz kolorystyczny. Subtelne popiele, łagodny odcień gołębi, wyrazista stal lub grafit, odcienie podszyte kolorem niebieskim, beżowym lub zielonym – to zaledwie kilku z przedstawicieli licznej rodziny szarości. Ze względów praktycznych często wybierane są tapicerki w tych ciemniejszych odcieniach. Nie dajcie się jednak całkowicie omamić mitowi, że na ciemnej tapicerce brud nie będzie wcale widoczny – wszystko zależy od konkretnego rodzaju materiału.

W kontekście utrzymania tego mebla w czystości, warto wybierać przede wszystkim te materiały, które nie są do końca jednolite. Z doświadczenia możemy Wam z czystym sumieniem zarekomendować w szczególności utrzymane w ciemnej tonacji tkaniny melanżowe. To kombinacja kilkukolorowych nitek o zbliżonej kolorystyce, które w całości dają całkiem spójny i stonowany efekt, z daleka nawet sprawiając wrażenie jednokolorowych materiałów. Zanieczyszczenia są na nich zdecydowanie mniej widoczne niż na tych jednolitych tapicerkach.

Fotel Angels Wings Eco

Sofa Botton; Wazon Shaped; Poszewki na poduszkę: zielona i fioletowa; Grafika The G

I jeszcze jeden powód, dla którego warto zdecydować się na sofę w szarościach – na tak neutralnym tle każda, nawet ta najbardziej kolorowa i wzorzysta poduszka dekoracyjna zaprezentuje się dobrze.

Stolik kawowy Raw; Sofa Kant

Dywan Woven; Lampa podłogowa Concrete; Stolik kawowy Alisma; Fotel Elly