Sypialnia w stylu skandynawskim

Jaka powinna być sypialnia? Niezależnie od preferowanego przez Was stylu wystroju wnętrz, powinno to być przede wszystkim miejsce przytulne i stwarzające odpowiednie do wypoczynku warunki. Dla każdego może to oczywiście oznaczać co innego, dla nas jednak niedoścignionym ideałem w tym temacie pozostaje sypialnia w stylu skandynawskim. Dlaczego? Bo jest tu (w zdecydowanej większości przypadków) jasno i prosto, a to oznacza, że liczba bodźców rozpraszających ograniczona jest do niezbędnego minimum. Jakie zatem elementy powinna (lub nie) zawierać sypialnia w stylu skandynawskim z prawdziwego zdarzenia? 

Meble i dodatki

0774-00_trend_1

Poszewka na poduszkę granatowa 

Sypialnia w stylu skandynawskim to lekkość, co jednak wcale nie oznacza, że dla masywnych mebli nie znajdzie się tutaj miejsce. Jeżeli jednak zdecydujemy się na takie z gatunku masywnych, powinniśmy uważać z ich ilością, gdyż ich nadmiar z pewnością nie będzie sprzyjał osiągnięciu efektu lekkości. Należy jednak być czujnym. Ograniczona ilość znajdujących się w pomieszczeniu mebli może spowodować wrażenie chłodu i surowości, a tych również w nadmiarze sypialnia w stylu skandynawskim nie lubi. Ale od czego mamy dodatki? Niekoniecznie dekoracyjne bibeloty, tylko te przytulne, które pozwolą nam ocieplić wnętrze w sposób nie tylko bezpretensjonalny, ale i funkcjonalny? W tej roli dobrze wypadną zarówno poduszki, jak i koce oraz narzuty. W ich przypadku zdecydowanie możemy poszaleć, zwłaszcza z różnymi deseniami. Tradycyjne wzory skandynawskie, pasy, krata, geometryczne wariacje – wszystkie one będą tutaj jak najbardziej na miejscu. Nie zaszkodzi jeśli mniej lub bardziej dyskretne wzory pojawią się również na dywanie.

Dywan Freja

484904_nr1

Dywan Devise Pastel

485405

Dywan Mariko

Centrum tego wnętrza musi stanowić łóżko, pozostałe meble powinny być nieliczne i stanowić zaledwie jego dopełnienie. O dziwo, na ogół znajduje się tutaj również miejsce dla szafy. Najlepiej jednak, aby nie wyróżniała się ona kolorem i dyskretnie wkomponowała się w niekoniecznie najbardziej wyeksponowane w pomieszczeniu miejsce. Zdecydowanie częściej spotkacie tutaj jednak stoliki lub szafki nocne oraz inne meble w niewielkich rozmiarach.

602400_602110_251501

Stolik Tablo; Pościel Plus; Dzbanek Geo

rag53d-b

Stolik Square High

hub_121115_6560

Stolik Frame

Czysto i schludnie, czyli bez dużej liczby bibelotów i sentymentalnych pamiątek, na których osadzał się będzie kurz. Często spotkamy tu jednak zdjęcia i grafiki (w dyskretnych ramach lub antyramach), nierzadko z motywacyjnymi mantrami lub sentencjami. Rolę dekoracji pełnią tutaj również przedmioty codziennego użytku, takie jak czytana do poduszki książka czy zapachowa świeczka. Roślin, zarówno tych doniczkowych, jak i kwiatów ciętych w wazonach także nie powinno tutaj zabraknąć.

bv_16ss_81_high

Dekoracje ścienne: Letters; Moments; Hey; Alphabet

bv_aw16_16_high

Wazon Drop Cork Top; Krzesło Volga

bv_aw15_01_high

Doniczka Fluted

Kolory

W kwestii koloru ścian zdecydowanie rządzi tutaj biel, choć dopuszczalne są także różne odcienie szarości i niebieskiego (również te dosyć ciemne) oraz beże. W ekstremalnych przypadkach możecie się tutaj nawet natknąć na grafit lub czerń (choć na więcej niż jednej ścianie stanowi naprawdę widok mocno osobliwy). Z założenia powinny to jednak być jasne, dobrze współpracujące z naturalnym światłem kolory.

b76306118_b50144533_b95006026_b90205490_b95204847_b95703929_b79200012_b95204848_b204047091

Poduszka Lamb Fur; Poszewka na poduszkę Knit

bv_15ss_19_high

Taboret Wood; Lampa stołowa Circle; Dekoracja ścienna Laughter

984204

Dywan Fade

Dopuszczalna jest również pojawiająca się na jednej ze ścian tapeta w mniej lub bardziej wyraziste, na ogół geometryczne wzory. Najczęściej spotykana jest na ścianie za wezgłowiem łóżka, choć oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły.

y-fas09

Łóżko Agnes; Stolik nocny Mitra

basic-desk-raw-oak-totodesign

Biurko Basic

W swym klasycznym założeniu, sypialnia w stylu skandynawskim to wybór trafiony w szczególności jeśli o niewielkich wnętrzach mowa. Jasny kolor ścian nie przytłoczy pomieszczenia i wizualnie nie pozbawi go przestrzeni.

elli-1216-200-300

Dywan Elli

dsc_4360

Biurko Slim

Pozostając w temacie kolorów – w kwestii dodatków dopuszczalna jest tutaj większa niż w przypadku ścian dowolność, lepiej jednak nie przedobrzyć z ich ilością. Jak już wcześniej wspominaliśmy – lepiej pobawić się z kilkoma rodzajami wzorów, faktur czy splotów, pozostając jednak przy stonowanej kolorystyce.

bv_16ss_03_high

Taboret Button; Narzuta Fringes; Poduszka Cotton

hub_aw17_300

Puf Square

Światło

Prawdziwa sypialnia w stylu skandynawskim stroni od klasycznych firanek. Z jednej strony to kwestia maksymalnego wykorzystania we wnętrzu naturalnego światła, z drugiej kwestia mentalno-społeczna. W polskich realiach optujemy jednak za dyskretnymi roletami lub zasłonami, z których korzystać będziemy po zmroku. I pamiętajcie o wykorzystaniu parapetów i okien również w celach dekoracyjnych.

bv_aw15_23_high

Doniczka Appeso V; Doniczka Appeso III; Doniczka Bubble; Doniczka Cork

bv_aw16_33_high

Wazon Square Structure

Również w kwestii oświetlenia sypialnia w stylu skandynawskim stawia na prostotę. Fikuśne czy bogato zdobione żyrandole zdecydowanie nie będą tu mile widziane, w przeciwieństwie do lamp, które rezygnują z klosza lub abażura na rzecz zwykłej (lub subtelnie dekoracyjnej) żarówki. Często natkniecie się tutaj także na proste formy ubrane w nieco surowy metal.

4750-127011

Kinkiet Ball

3079-8013605011

Lampa podłogowa Industry

bv_16ss_71_high

 Lampa stołowa Bulb; Figurka dekoracyjna Pineapple

Materiały

Zdecydowanie dominuje tutaj naturalność, dlatego najchętniej wykorzystywanym materiałem niezmiennie pozostaje drewno. Najczęściej spotkacie tu jasne meble drewniane, choć do nie mniej często spotykanych widoków należą również te lakierowane na biało, jak i te, w których naturalne drewno zestawiane jest z bielą.

dur-04b_02

Biurko Kółko Krzyżyk

84410-tile

Szafka nocna Meety; Łóżko Authentico; Szafka nocna Natural; Komoda Mitra; Komoda Torp; Komoda Buca; Szafka nocna Paulownia; Szafa Kółko Krzyżyk; Komoda Tallboy

W kwestii dodatków rządzi wełna, bawełna oraz len – ten ostatni znajdziecie tutaj najczęściej w formie pościeli lub ewentualnie zasłon. Nie brakuje również ceramiki i kamionki, choć niezmiennie obowiązuje zasada, że wykonane z nich dodatki, poza walorami estetycznymi, powinny posiadać również jakieś walory praktyczno-użytkowe.

Narzuta Ib Laursen; Poszewka na poduszkę Christian kwadratowa; Poszewka na poduszkę Christian prostokątna