Stolik kawowy w centrum salonowej uwagi

Wracasz po pracy do domu, wskakujesz w wygodny dres, kładziesz się na wytęsknionej przez cały dzień sofie z książką w ręku… Brzmi jak jeden ze scenariuszy na wieczór idealny? Dla nas na pewno. Salonowa sofa i dobra lektura to jednak jeszcze nie wszystko, czego będziemy potrzebować. Poza filiżanką dobrej herbaty (lub kieliszkiem ulubionego merlota) przydatny będzie jeszcze praktyczny stolik kawowy. Tak, tego mebla zdecydowanie w żadnym salonie zabraknąć nie powinno.

Stolik kawowy Raw; Sofa Kant; Regał Model; Regał Rack

Stolik kawowy powinien być przede wszystkim meblem funkcjonalnym, co wcale jednak nie znaczy, że wyłącznie względami praktyczno-użytkowymi powinniśmy się w jego przypadku kierować. On również może stanowić przykuwający uwagę element wystroju salonu. I wcale nie musi przy tym być ekstrawagancki czy nadmiernie krzykliwy. Choć oczywiście może… Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek i inspiracji, które pozwolą Wam wybrać idealny stolik kawowy.

Stolik kawowy Par; Sofa Chaz

Styl skandynawski inaczej?

Lubicie gdy wystrój salonu jest stonowany? I pewnie w dodatku uwielbiacie styl skandynawski? My również. Ale musimy uczciwie przyznać, że wizja wystroju salonu, który znaleźć obecnie można w niemalże każdym domu niespecjalnie nam się podoba. Dlatego na pierwszy rzut kilka pomysłów na to, co zrobić, aby tak lubiany stolik kawowy w stylu skandynawskim zaserwować w nieco odświeżonej formie.

Stolik kawowy Chloe; Stolik kawowy Circle

Pozostaniemy przy tak lubianym przez styl skandynawski drewnie, jak i tak charakterystycznym dla tej stylistyki zestawieniu drewna z bielą. Co byście jednak powiedzieli, gdyby dla odmiany nieco pobawić się kształtem blatu? Nikt przecież nie powiedział, że zawsze musi tu być na okrągło, kwadratowo lub prostokątnie, tak samo, jak nikt nie powiedział, że blatowi wspartemu na drewnianych nóżkach koniecznie towarzyszyć musi biel…

Stolik kawowy Vitis mały; Stolik kawowy Vitis duży

Stolik kawowy Triangle mały; Stolik kawowy Triangle duży; Komoda Qu; Podnóżek Ypop

Stolik kawowy Vitis szary; Stolik kawowy Molina: biały i żółty

Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie kilku stolików kawowych o zróżnicowanych rozmiarach lub różnych kolorach blatów. Możecie tutaj liczyć zarówno na gotowe zestawy, jak i skomponować je samodzielnie, łącząc stoliki zgodnie z wybranym przez Was motywem przewodnim.

Stolik kawowy Surf; Stolik Rondo; Sofa Regor

Poza względami estetycznymi niesie to również wiele praktycznych zalet. Stolik o mniejszych rozmiarach możemy wykorzystać jako stolik pomocniczy i zmieniać jego lokalizację na taką, która akurat w danym momencie będzie optymalna. Czasem może to być któryś z końców sofy lub narożnika, czasem fotel, zawsze jednak będzie to miejsce, gdzie pomocniczy stolik kawowy będzie potrzebny. Takie rozwiązanie pozwoli Wam również na zabawę wystrojem i jego szybkie oraz łatwe w wykonaniu zmiany. Warto wykorzystywać ten pomysł zwłaszcza jeśli nie lubimy aranżacji monotonnych i szybko się nimi nudzimy.

Stolik kawowy Hendrix; Ława Hendrix; Lampa podłogowa Chop; Świeczniki Just

Stoliki kawowe Modul: wyższy i niższy

Natura górą!

Dla fanów naturalnego wzornictwa przygotowaliśmy jednak inną propozycję – stoliki kawowe z blatami inspirowanymi naturalną formą drzewa. To w zdecydowanej większości modele bazujące na oryginalnym rysunku słojów, jak i płynących z natury kształtach, dlatego decydując się na taki stolik kawowy, możecie mieć całkowitą pewność, że jest niepowtarzalny. 

Stolik Wild

Stolik Goa; Stolik Art Factory; Stolik Root; Stolik Craft; Stolik Garden; Stolik Merende

I nie myślcie sobie, że tylko w kwestii blatów może być tutaj naturalnie… Projektanci są niezwykle w tym temacie twórczy, dlatego na modele z podstawami wykonanymi z naturalnie formowanych gałęzi również możecie tutaj liczyć.

Stolik Driftwood

Stolik Driftwood; Stolik Fossil; Stolik Flint Stone; Stolik Druf; Stolik Timber

W poszukiwaniu alternatyw…

Nie samym jednak stylem skandynawskim i drewnem wystrój salonu stoi. Jest przecież wiele innych stylistyk, gdzie chętnie stosowane są inne materiały. Co powiecie na szklany stolik kawowy? Od razu uspokajamy – nie jest to propozycja dedykowana wyłącznie wnętrzom nowocześnie ascetycznym. Szkło sprawdzi się także w otoczeniu klasycznych mebli z drewna, na tle których stanowić będzie delikatnie orzeźwiający akcent. Może ono występować zarówno solo, jak i w duecie z innymi materiałami. I niekoniecznie musi się pojawiać w swojej klasycznej, transparentnej postaci.

Stolik Burano; Szafka RTV Hendrix; Krzesło Laurent; Lampa Waq; Poduszka Amele

Zestaw stolików kawowych Burano

Stoliki Casia: większy i mniejszy; Sofa Kamma; Fotel Kamma

Jeżeli cenicie proste wzornictwo i zdecydowanie nie chcielibyście z niego rezygnować, jednocześnie jednak zależy Wam na oryginalności, ciekawym rozwiązaniem może się okazać stolik kawowy z blatem wykonanym z nieco mniej popularnych materiałów. Nam w szczególności przypadły do gustu te, w których zastosowanie znalazły granit, marmur lub beton bądź stylizowane na nie laminaty. Niezmiennie zachwycają nas również modele wykonane z postarzanej stali, metalu lub żelaza.

Stolik Gallery

Stolik Stellan granitowy

Stolik Cool; Sofa Kant; Puf Soft Brick

Nasza kolejna propozycja na ożywienie salonowej aranżacji to puf lub tapicerowana ławka bądź taboret. Bo chyba nie myśleliście, że te na pierwszy rzut oka niepozorne meble wykorzystać można wyłącznie jako dodatkowe miejsce do siedzenia… Równie dobrze wypadną w charakterze podnóżka lub stolika kawowego. W przypadku tych o wyjątkowo miękkim siedzisku warto się jednak nieco się zaasekurować, zanim postawimy na nich filiżankę z gorącą kawą – masywna taca powinna w zupełności wystarczyć i godnie zastąpić stabilny blat.

Puf Sit; Lampa podłogowa White

Puf Rock; Lampa podłogowa Brown

Otoman Chubby; Sofa Chubby; Stolik Pretty

Do odważnych świat należy!

Dla spragnionych oryginalnych klimatów polecają się z kolei stoliki kawowe inspirowane klasycznymi wózkami kelnerskimi. Tutaj jednak radzilibyśmy zachować umiar i rozsądek – to modele, które zdecydowanie lepiej wypadną w roli stolika bocznego lub pomocniczego, nie zaś w charakterze głównego stolika kawowego, który ustawimy na wprost siedziska sofy. Również ich wysokość może nie sprzyjać takiemu ustawieniu i przeznaczeniu.

Wózek barowy Seaford; Stolik Barfly; Wózek Loft; Stolik Classy; Stolik Casino Gold; Fotel Aunt Betty

A na koniec zostawiliśmy kilka propozycji dla tych, którzy nie boją się odważnego wzornictwa i chcieliby nieco w swoim salonie zaszaleć…

Stolik z beczki Gie El

Stolik Tick Tack; Stolik Black Cat; Stolik Manufaktur; Stolik Duck; Stolik Koala; Stolik Micado

Stolik Pipeline; Figurka dekoracyjna Gorilla XL; Fotel Vegas Forever

Stolik Pop Art Retro Comic; Stolik Steamboat; Stolik Rockstar; Stolik Collect; Stolik Animal Mr Penguin; Stolik Drum; Stolik Pudel; Stolik Bonsai Tre