Lustra we wnętrzach

Lustra we wnętrzach nie należą do grona rzadkich bywalców, zdarza się jednak, że nie do końca uświadamiamy sobie ich potencjał. Bo lustra w domu to już od dawna nie tylko to w łazience czy przedpokoju – ich zastosowanie i zbawienny wpływ na wystrój wybiega znacznie dalej. Za co zatem warto je cenić, a przede wszystkim – jakie ich atrybuty warto wykorzystać?

Względy praktyczne

Lustro Malibu; Wieszak Malibu; Szafka na buty Malibu; Szafa Malibu

Te są chyba najbardziej oczywiste i raczej trudno znaleźć kogoś, kto nie zdawałby sobie z nich sprawy. To zarówno wspominana już na wstępie łazienka i przedpokój, jak i sypialnia, czyli wszystkie te miejsca, w których lustra ustawiane są w celu ułatwienia nam codziennych czynności. 

Lustro Emmeline; Konsola Helia; Komoda Helia

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne, makijaż, przymierzanie ubrań lub skontrolowanie ich stanu bezpośrednio przed wyjściem z domu – tych czynności zdecydowanie nie wyobrażamy sobie bez asysty luster. Ale to zaledwie początek…

Przestrzeń

Lustro Pro

Od dawna już lustra we wnętrzach stosowane są ze względu na umiejętność optycznego powiększenia przestrzeni. To warte wykorzystania rozwiązanie w szczególności w przypadku nie do końca proporcjonalnych pomieszczeń, zwłaszcza tych wąskich. Odpowiednio dobrane lustro umieszczone na jednej z dłuższych ścian pozwoli nam (przynajmniej w sensie wizualnym) nadać wnętrzu lepszych proporcji. Takie wykorzystanie luster jest szczególnie często spotykane w przedpokojach, stąd tak częsta tam obecność szaf z lustrzanymi frontami.

Lustro Ichicil

W osiągnięciu tego celu sprzyjać będzie zarówno horyzontalne, jak i wertykalne ustawienie czy zawieszenie lustra. W poziomie łatwiej jednak uzyskamy efekt głębi, podczas gdy pion pomoże nam w stworzeniu optycznego wrażenia dodatkowej wysokości.

Lustro Linea Rectangular; Dywan La Ola; Lampa wisząca Baloon Clear; Stolik kawowy Wire

Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie luster w wystroju salonu, starajmy się raczej unikać sytuacji ustawienia lustra naprzeciw sofy czy narożnika. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli znajdzie się ono na ścianie bezpośrednio za nimi – pozwoli skoncentrować się na wypoczynku i spędzanych z najbliższymi chwilach, zamiast rozpraszać i korcić do zerkania na lustrzaną taflę.

Światło

Lustro Versailles

W tym przypadku nie ma tak naprawdę znaczenia, jakim metrażem dysponujemy. Lustro to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w tych niewielkich, jak i tych mogących się poszczycić dużą przestrzenią wnętrzach.

Stół Skyh; Krzesło Quincy

Lustro Anel; Stół Nack

Co istotne – lustra warto wykorzystywać nie tylko w pomieszczeniach, w których dopływ naturalnego światła jest ograniczony, ale i w tych, w których ściany pomalowane zostały na ciemne kolory. Aby jednak uzyskać efekt ich rozjaśnienia, musimy się upewnić, że światło dobrze współpracować będzie z lustrem w danym ustawieniu. Jeżeli nie jest możliwe ustawienie lustra na ścianie przeciwległej do okna, spróbuj ze ścianą przyległą – w ten sposób również wprowadzisz do wnętrza dodatkowe światło. I nie zapominaj o świetle sztucznym – jego rozkładem również warto się sugerować, ustalając miejsce najbardziej dla lustra odpowiednie.

Walory dekoracyjne

Lustro Hang; Komoda Mix

Warto pamiętać, że walory dekoracyjne lustra mogą się skrywać nie tylko w jego zdobnej ramie. Tak naprawdę lustro samo w sobie może być dekoracją, a nawet zasługiwać na miano dzieła sztuki, jeśli tylko postawimy na takie o oryginalnej formie. Dobrym rozwiązaniem jest również stworzenie naszej autorskiej kompozycji z udziałem kilku luster.

Lustro Water Drops

Lustro Circoli; Lustro Wire Radiation; Lustro Collage; Lustro Origami Leather; Lustro Redondo; Lustro Riverside; Lustro Wire Coachella; Lustro Twig

Lustro Reflect; Lampa podłogowa Cara

W kwestii dekoracyjnego wpływu lustra na nasze wnętrza, znaczenie ma jednak nie tylko jego rama czy kształt, ale również miejsce, w którym zdecydujemy się je umieścić. Bardziej nawet niż samo miejsce, istotne jest to, co w tafli lustra będzie się odbijać… Bo chyba dostrzegacie różnicę pomiędzy odbiciem ulubionego obrazu a kosza na śmieci?

Lustro Espejo; Lustro Venice