Jak skompletować praktyczne akcesoria do pieczenia?

Świąteczne pierniczki i makowce to chyba dobry pretekst, aby poruszyć ten temat, prawda? Dlatego dzisiaj na tapecie lądują akcesoria do pieczenia. Tak naprawdę znajdziecie tu jednak dosyć uniwersalne informacje i rozwiązania, które są warte wykorzystania przez cały rok. Przyznajemy, momentami to dosyć subiektywny przewodnik. Bo to również porady z życia i autopsji wzięte. Mamy jednak nadzieję, że przynajmniej niektóre z naszych wskazówek okażą się pomocne, pozwalając Wam skompletować swój własny zestaw praktycznych akcesoriów do pieczenia.

Forma na ciasto Mini Kaiser

Wybieramy formy do pieczenia

Blaszane lub aluminiowe? Szklane albo ceramiczne? A może jednak silikonowe? Tak naprawdę każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Najbardziej tradycyjnym modelem pozostają tutaj te, które wykonane są z blachy ocynkowanej lub aluminium. Ich główną zaletą jest dobre przewodzenie ciepła oraz to, że są stosunkowo najtańsze. Dla wygodnickich jest jednak mały mankament – wymagają natłuszczenia lub wyłożenia papierem do pieczenia. Nie należy ich również zmywać w zmywarce. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są teflonowe formy do pieczenia, które wyposażone są w różnego rodzaju zapobiegające przywieraniu powłoki non-stick, a co za tym idzie – nie wymagają użycia papieru do pieczenia.

Emaliowana keksówka

Forma do ciasteczek

Sporą popularnością od dłuższego już czasu cieszą się silikonowe formy do pieczenia, które nie wymagają użycia papieru i nie przywierają. I choć w pełni doceniamy te ich zalety, to jednak trudno nie zauważyć tutaj sporej wady. Chodzi mianowicie o ich stabilność. Dlatego formom silikonowym mówimy tak, ale nie w absolutnie każdym przypadku. Muffinki? Jak najbardziej. Tak lubiane przez nas tarty lub quiche? Niekoniecznie. Tarta po upieczeniu jest dosyć miękka, jeżeli zatem zdecydowaliśmy się na jej upieczenie w formie silikonowej, przy wyciąganiu jej z piekarnika powinniśmy zachować wzmożoną czujność. Najlepiej przy wyciąganiu podłożyć pod dno coś twardszego, co pozwoli nam zminimalizować ryzyko uszkodzenia naszego wypieku.

Forma do pieczenia Mynte

W przypadku tart i quiche’ów zdecydowanie najlepiej wypadają formy szklane oraz ceramiczne. Dlaczego? Bo są nie tylko bardziej stabilne niż silikonowe, ale i dlatego, że ich ścianki oraz dno są tej samej grubości, dzięki czemu ciasto piecze się równomiernie. W przypadku metalowych form bywa z tym zaś różnie. W wielu modelach dno różni się grubością od ścianek bocznych, a to z kolei może sprawić, że otrzymujemy idealne boki ciasta i niedopieczony spód, albo idealny spód z przypalonymi bokami.

Dodatkowo w szklanych i ceramicznych formach do tarty ścianki boczne są na ogół nieco wyższe niż w metalowych. Jakie to ma znaczenie? A takie, że ciasto (zwłaszcza to kruche, często do tart wykorzystywane) lubi się nieco kurczyć w trakcie pieczenia. Lepiej więc wybierać formy o wyższych ściankach, gdzie ciasto na bokach nie skurczy się niemal do samego dna.

Mierz, waż i licz się z czasem

Pieczenie to nie tylko sztuka kulinarna. To również liczne reakcje chemiczne. Warto zatem trzymać się tutaj odpowiednich proporcji. Jeżeli jesteście doświadczonymi wygami w tym temacie, to szczerze zazdrościmy. Nam niestety brak tego rodzaju wyobraźni, dlatego metoda „na oko”, zarówno w kwestii ilości, jak i czasu, bardzo często kończy się zakalcem albo inną katastrofą. Już dawno temu odkryliśmy jednak, że wagi kuchenne, miarki oraz minutniki pozwalają nam uniknąć takich problemów.

Minutniki Elephant: szary i brązowy

Przy gotowaniu na ogół nie jest to aż tak istotne, jednak przy pieczeniu niemal w każdym przepisie natykamy się na bardzo precyzyjnie określone ilości składników. Dlatego nie wyobrażamy sobie, aby w naszej kuchni mogło zabraknąć miejsca dla różnego rodzaju miarek, zarówno do produktów sypkich, jak i dzbanków z podziałką do produktów płynnych. Szczególnie przez nas lubiane są te dzbanki z miarką, które posiadają kilka podziałek i skali dedykowanych różnym rodzajom produktów, które często umożliwiają odmierzenie nie tylko pojemności, ale i wagi danego składnika.

Zestaw miarek kuchennych Nest Opal

Dzbanek z miarką

Czasem jednak potrzebna jest jeszcze większa precyzja, dlatego waga kuchenna również się przyda. Jaką najlepiej wybrać? Na rynku znajdziecie zarówno tradycyjne wagi mechaniczne, jak i te elektroniczne. Pomimo tego, że wagi mechaniczne na ogół prezentują się efektowniej (zwłaszcza jeżeli lubicie klimaty retro i vintage), niestety gorzej wypadają w kwestii dokładności pomiaru. Różnice potrafią tu wynosić kilkanaście a nawet więcej gramów, podczas gdy w przypadku wagi elektronicznej granica błędu na ogół mieści się w przedziale 1-2 g.

Waga kuchenna Mynte

Kolejną zaletą wag elektronicznych jest wygodny odczyt wyniku pomiaru na wyświetlaczu. Na tradycyjnej podziałce w wagach mechanicznych czasem trudno zaś odczytać dokładną gramaturę ważonego produktu, zwłaszcza w przypadku tych niewielkich ilości. Nie zapominajmy również o funkcji tarowania, która dostępna jest w większości modeli elektronicznych. Dzięki niej dokładniej odmierzymy potrzebną nam ilość danego produktu, nie musząc już martwić się o wagę samego naczynia, w którym znajduje się ważony produkt.

Waga kuchenna Tri Scale

Te akcesoria kuchenne również warto mieć

W trakcie przygotowywania wypieków różnego rodzaju misy muszą być i basta. Do ucierania najlepsze są te duże, mniejsze okażą się jednak przydatne na etapie przygotowywania odpowiednich ilości produktów wchodzących w skład przepisu. Zróżnicowana wielkość misek pozwoli również zaoszczędzić nieco przestrzeni w trakcie ich przechowywania.

Zestaw przyrządów kuchennych Nest 9 Plus

Wystarczy, że włożymy je jedna w drugą i od razu nieco więcej miejsca zrobi się w kuchennej szafce lub szufladzie. Świetnie sprawdzają się tutaj gotowe komplety, składające się z kilku odpowiednio skompletowanych pod względem wielkości misek. Najbardziej lubimy te, które dodatkowo wyposażone są w niewielki, ale całkiem sprytny gadżet do oddzielania żółtek.

Zestaw przyrządów kuchennych Nest Mix

Często w przepisach jako jeden ze składników pojawia się zimne masło. Przyznajcie się – po prostu rozdrabniacie je palcami w trakcie łączenia z mąką? Błąd! Nasze dłonie mocno je ocieplają, więc bardzo szybko przestaje ono być tak zimne, jak powinno. Dlatego warto zaopatrzyć się w siekacz (lub rozdrabniacz) do kruchego ciasta – on skutecznie wyeliminuje ten problem.

Stare rozwiązania po nowemu

Innym pomysłowym rozwiązaniem, które bardzo cenimy, jest regulowany wałek do ciasta o różnej grubości. Jak już wcześniej pisaliśmy – pomimo najlepszych chęci i licznych kulinarnych eksperymentów, wygami nadal nie jesteśmy, dlatego na ogół trudno nam „na oko” oszacować, czy wałkowane ciasto ma już taką grubość, jaką zgodnie z przepisem powinno mieć. Dzięki załączonym do wałka krążkom, dedykowanym różnym grubościom ciasta, ten problem również mamy z głowy.

Regulowany wałek do ciasta

O silikonowych formach pisaliśmy już powyżej – jedne bardzo lubimy, inne nieco mniej. Są jednak pewne akcesoria do pieczenia wykonane z tego materiału, które kochamy miłością absolutną i bez wyjątku – silikonowe stolnice. Są nie tylko bardzo wytrzymale, ale przede wszystkim w trakcie przechowywania zajmują nieporównywalnie mniej miejsca niż tradycyjne duże stolnice z drewna. Co jeszcze lubimy? Skrobaki do misek. Przydają się zwłaszcza w trakcie przygotowywania ciasta drożdżowego, choć przy kremach do tortów również chętnie po nie sięgamy. Po prostu – nie lubimy marnotrawstwa, a skrobakiem zdecydowanie łatwiej jest zebrać ciasto lub masę ze ścianek miski.

Silikonowa stolnica

Silikonowy skrobak do misek

Na koniec pozostaje nam już tylko życzyć Wam samych udanych wypieków, zarówno tych na słodko, jak i w wersji wytrawnej. I koniecznie przez cały rok, a nie tylko w te szybkimi krokami nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Mikser 50’s Style Smeg