Salon i sypialnia w jednym

Niewielka garsoniera lub dwupokojowe mieszkanko, w którym jeden z pokoi musiał zostać przeznaczony na pokój dla dziecka – znajomo brzmiący scenariusz? Dla wielu z nas zapewne tak. A przynajmniej na pewnym etapie życia. Niezależnie jednak od posiadanego metrażu, radzić sobie jakoś trzeba. Dzisiaj podpowiemy Wam zatem kilka trików, dzięki którym salon i sypialnia w jednym staną się nieco bardziej znośnym rozwiązaniem.

Stolik kawowy Prunus

Kwestią, której powinniście tutaj poświęcić najwięcej przemyśleń będzie sofa lub narożnik. Skoro mowa o salonie i sypialni w jednym, mebel ten powinien obowiązkowo posiadać opcję rozkładania, a tym samym dodatkowo oferować funkcję spania. Nie jest to jednak jedyne kryterium, którym powinniście kierować się przy wyborze – zastanówcie się również nad kwestią podłokietników. W przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu, sofa bez podłokietników jest na ogół rozwiązaniem polecanym z uwagi na fakt, że jest wizualnie lżejsza niż modele z masywnymi podłokietnikami. Jeżeli jednak sofa ma również pełnić rolę łóżka, podłokietniki pozwolą Wam cieszyć się namiastką wezgłowia, co przydatne będzie w szczególności dla tych, którzy przed snem lubią sobie poczytać. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dobrze zastanowić się nad tym, czy priorytetem będzie dla nas optyczne dodanie wnętrzu kilku dodatkowych centymetrów czy nasza własna wygoda. I pamiętajcie, że miejsca do przechowywania nigdy za wiele. Zwłaszcza w przypadku mieszkania o niewielkim metrażu warto wybierać rozwiązania, które zaoferują nam dodatkowe schowki. A do takich z pewnością zaliczać się tutaj będą sofy z pojemnikiem na pościel.

Zestaw 2 stolików kawowych Espino; Lampa wisząca Saya

Sofa Texas; Sofa Tupana; Sofa Regor; Sofa Habana

Sofa Perugia

Co z szafkami nocnymi?

W pomieszczeniu pełniącym rolę salonu i sypialni w jednym możecie raczej zapomnieć o tradycyjnych szafkach nocnych. I to nie tylko z uwagi na ograniczony metraż, ale i względy stylistyczno-estetyczne. Jest jednak na to prosta rada – odpowiednio dobrane stoliki kawowe. Stanowczo zapomnijcie tutaj o klasycznej ławie z dużym prostokątnym lub owalnym blatem. W takim pomieszczeniu zdecydowanie lepiej sprawdzą się niewielkie stoliki z kwadratowymi lub okrągłymi blatami.

Stolik kawowy Gridy; Lampa stołowa Evelina

Taboret/Stolik Nature; Narzuta Charcoal

Dobrym wyborem okazuje się tutaj również zestaw składający się z 2-3 niewielkich stolików. Jedną z ich głównych zalet jest lekkość i mobilność – z łatwością przeniesiecie je tam, gdzie akurat będą najbardziej potrzebne. Dodatkowo, jeżeli zdecydujecie się na zestaw stolików o zróżnicowanych rozmiarach, istnieje spore prawdopodobieństwo, że mniejszy stolik uda się schować pod blatem większego, dzięki czemu zaoszczędzicie nieco miejsca, gdy nie będzie on akurat użytkowany.

Zestaw 2 stolików Enoki; Zestaw 2 stolików Two-Way; Zestaw2 stolików Iggy

Zestaw 2 stolików Staal; Zestaw 2 stolików Square; Zestaw 2 stolików Mosaic; Zestaw 3 stolików Algier

Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zastąpić szafki nocne, mogą się również okazać niewielkie komody. Muszą jednak spełniać jeden podstawowy warunek – powinny być wyposażone w kółka, które pozwolą na ich bezproblemowe przesunięcie w dowolnie wybrane miejsce. Osobom ceniącym oryginalne wzornictwo polecamy również wykorzystanie mobilnych stolików inspirowanych klasycznymi wózkami kelnerskimi.

Komoda Collin

Stolik składany Gastone

Komoda Mix

Jakie oświetlenie wybrać?

Kwestia oświetlenia to kolejna, którą należałoby dobrze przemyśleć. W standardowej sypialni na ogół najchętniej wykorzystywane są lampy stołowe, ulokowane na stojących obok łóżka szafkach lub stolikach nocnych. W pomieszczeniach pełniących równocześnie funkcję salonu i sypialni, warto jednak wybrać inne rozwiązania. Lampa podłogowa lub kinkiet na ścianie, przy której znajduje się sofa, sprawdzą się prawie tak dobrze jak klasyczne lampki nocne, a na ogół pozwolą nam w dodatku zaoszczędzić nieco powierzchni.

Kinkiet Ball z USB

Kinkiet Swing L; Stolik Roomy; Poszewka Sweep

Jeżeli jednak chcecie w pełni wykorzystać możliwości tkwiące w kinkietach i lampach podłogowych, warto wybierać w szczególności te modele, które mają klosze lub abażury zamontowane na ruchomych wysięgnikach. Takie rozwiązanie konstrukcyjne pozwoli Wam na swobodne dostosowanie kąta padania światła do aktualnych potrzeb.

Sofa Botton

Lampa ścienna Job; Kinkiet Odine; Lampa podłogowa Scarlett; Kinkiet Zig-Zag

I voilà – nasz salon i sypialnia w jednym gotowe…