Cegła, choć na pierwszy rzut oka wydaje się być materiałem dość surowym, tak naprawdę potrafi stworzyć we wnętrzu całkiem przytulny klimat. Dlatego dzisiaj w roli pierwszoplanowej nie wystąpią u nas ani meble, ani lampy, ani dodatki, a ściana z cegły właśnie. Bo odpowiednie tło również ma w wystroju wnętrz niemałe znaczenie.

Ściana z cegły – nie tylko do wnętrz industrialnych

Ściany z cegły nie odmawiają współpracy rozmaitym stylistykom. Bo jeżeli do tej pory wydawało Wam się, że to propozycja odpowiednia wyłącznie jeśli o wnętrzach w stylu industrialnym mowa, to chyba nawet nie wiecie, jak bardzo się mylicie. Ceglana ściana równie dobrze odnajdzie się we wnętrzach nowoczesnych, jak i skandynawskich czy rustykalnych, a nawet klasycznych (choć w tych ostatnich lepiej zachować umiar i zdrowy rozsądek). To także świetna alternatywa dla wszystkich miłośników postarzanych klimatów vintage.

Warto również mieć na względzie, że nie musi to być od razu cała ściana z cegły. Część ściany lub zlokalizowane punktowo akcenty również dodadzą naszemu wnętrzu charakteru, równocześnie dając nam gwarancję, że wnętrze nie zostanie przez cegłę całkowicie zdominowane. Bo cegła potrafi być niezwykle dominująca i wyrazista, dlatego warto stosować ją umiejętnie i z umiarem.

Szafa Grain; Komoda Grain I; Komoda Grain; Stół Grain; Ławka Grain

Dywan Green Stripes

Ceglana ściana – gdzie wypadnie najlepiej?

Ściana z cegły z pewnością do najnowszych trendów wystroju wnętrz nie należy. Już od przynajmniej kilku lat ceglane ściany cieszą się ogromną popularnością i nic nie wskazuje na to, aby ten trend w najbliższej przyszłości miał ulec zmianie. W których pomieszczeniach najchętniej sięgamy po ten materiał? Tak naprawdę nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Może to być zarówno kuchnia, salon, przedpokój, sypialnia, a nawet łazienka.

Blender 50’s style; Czajnik 50’s style

Wieszak Everest

Potencjał ściany z cegły szczególnie warto jednak wykorzystać w salonie lub pokoju dziennym. Cegła sama w sobie jest materiałem niezwykle wyrazistym, a tym samym i dekoracyjnym, prawda? Jednak wbrew pozorom ściany z cegły lubią mieć na sobie zarówno ramki ze zdjęciami, jak i grafiki lub tworzyć wdzięczne tło dla stojących na blatach mebli dekoracji. To także świetne miejsce na zamontowanie półek lub ustawienie ażurowego regału, pozbawionego tylnego panelu.

Regał Strada

W klasycznej czerwieni czy nowoczesnej bieli?

Wnętrza industrialne oraz vintage preferują czerwoną cegłę, w stylu skandynawskim z kolei najczęściej natkniemy się na białą – zdarzyło Wam się spotkać z takimi opiniami? Faktycznie kryje się w nich nieco prawdy, zasadniczo są jednak sporym uogólnieniem. W dodatku kolor cegły uzależniają wyłącznie od preferowanej stylistyki wystroju. A to jednak błąd. Kolor cegły powinien bowiem być również w dużym stopniu uzależniony od wielkości wnętrza, a przede wszystkim stopnia jego nasłonecznienia.

Hoker Porgy Grace; Komoda Fresh

Czerwoną cegłę nie tylko warto stosować z umiarem, ale i najlepiej ograniczyć jej zastosowanie do dobrze oświetlonych wnętrz. W przypadku białej (i różnych jej wariacji kolorystycznych) mamy zdecydowanie więcej możliwości. Choć warto tutaj pamiętać o jeszcze jednej kwestii – raz pomalowanej na biało cegły raczej nie uda się idealnie przywrócić do jej pierwotnej czerwieni.

Ściana z cegły – jak zabezpieczyć i pielęgnować?

Cegła, zwłaszcza ta stara, odsłonięta spod wcześniejszych tynków, w pierwszej kolejności wymaga odpowiedniego czyszczenia. W przypadku niewielkich zanieczyszczeń organicznych (np. zatłuszczenia lub kurz) wystarczy zastosować stosunkowo lekkie alkaliczne środki czyszczące. Jeżeli jednak mamy do czynienia z silniejszymi zabrudzeniami (typu resztki zaprawy czy kleju), zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po mocniejsze środki czyszczące, na bazie kwasów organicznych. Z uwagi na ich silne właściwości żrące zaleca się w przypadku ich stosowania sporą ostrożność.

 

Sofa Opal; Ława Disset; Dywan Spiros

Na tym jednak nie koniec – należałoby również zadbać o właściwe zaimpregnowanie naszej ściany z cegły, zwłaszcza jeżeli znajduje się ona w pomieszczeniu o stosunkowo sporej wilgotności (np. kuchnia lub łazienka). Najlepiej w tym celu użyć profesjonalnych środków, które dodatkowo zabezpieczą cegłę przed osadzaniem kurzu i innymi zabrudzeniami. Na rynku znajdziecie sporo preparatów, zarówno te silikonowe, akrylowe, jak i oleje do klinkieru.

Przed zakupem warto jednak upewnić się wcześniej (u sprzedawcy lub producenta), czy zastosowanie wybranego przez nas środka będzie miało wpływ na kolor cegły. Impregnaty mogą również nadawać cegle połysk o różnym stopniu. Dlatego jeżeli zależy Wam na możliwie jak najlepszym zachowaniu naturalnego wyglądu cegły, dobrze sprawdzają się w tej roli bezbarwne oleje do klinkieru, które nie wpływają na kolor cegły, a jedynie ułatwiają utrzymanie jej w czystości.