Jeśli nie pałacie szczególnie ciepłymi uczuciami do klasycznego złota we wnętrzach, które to u wielu budzi negatywne skojarzenia z tandetnym przepychem (nie zawsze zresztą słusznie, ale indywidualność gustu to rzecz święta i nikogo na siłę przekonywać nie będziemy), to mamy dla Was świetną alternatywę – różowe złoto i miedź.

a02

Zdjęcia inspiracyjne: 123456

Poduszka Cloud; Poduszka Waves; Lampa stołowa Cool; Lampa wisząca Cool; Szafka RTV Rivet; Ramka na zdjęcia Podium

Miedź do wnętrzarskich trendów wkradła się już dosyć dawno temu, od jakiegoś czasu triumfy święci również różowe złoto. Powody są dość proste i oczywiste – to dużo subtelniejsza i wyrafinowana forma złota, która uwodzi interesującą, całkiem przytulną barwą, nadal niosąc z sobą dużą dawkę szlachetności (w bardziej niezobowiązującym jednak stylu). W porównaniu do tradycyjnego żółtego złota, cechuje się również nieco większym uniwersalizmem, dzięki czemu z sukcesem odnajdzie się zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych aranżacjach.

Salonowe opowieści różowym złotem i miedzią pisane

a03

Zdjęcia inspiracyjne: 12

Krzesło obrotowe Club 54; Dekoracja ścienna Antler Scull

Zaprosić różowe złoto lub miedź na salony jest rzeczą bardzo łatwą – materiały te umiejętnie komponują się zarówno z rozmaitymi stylami, jak i z kolorystykami – wypadną dobrze nie tylko w towarzystwie bieli, ale i całej palety pasteli. Lekko chłodny, metaliczny połysk równoważony jest ciepłymi odcieniami, dlatego zarówno miedź, jak i różowe złoto to dla nas materiały z gatunku tych o sporym potencjale przytulności, choć nie zaszkodzi dodać do nich dodatkowej porcji swojskości w postaci zielonych roślin.

a04

a05

Komoda Rivet

a06

Nam w szczególności podoba się ich wprowadzenie do wnętrz o mniej lub bardziej, ale jednak minimalistycznym zacięciu – wniosą wraz z sobą nie tylko nienachalną elegancję, ale także nieco ocieplą atmosferę, dodając jej lekkiego smaku przytulności. Pozornie surowe wnętrza loftowe idealnie nadają się do takiej kombinacji, choć tak naprawdę sprawdzi się ona równie dobrze w stosunkowo niedużym mieszkaniu w bloku.

W designerskim świetle różowego złota i miedzi

a07

Zdjęcia inspiracyjne: 12345

Fotel Eye Ball; Lampa wisząca Cubetto; Ramka na zdjęcia Rifugio

Spośród wszystkich wnętrzarskich wariacji na temat miedzi i różowego złota, nas chyba jednak najbardziej urzekają lampy.

a08

Lampa wisząca Copper Ball

a09

Lampa podłogowa Five Lights

Świetnie wkomponują się zarówno w te bardziej, jak i w te mniej tradycyjne aranżacje, choć my osobiście najbardziej lubimy zestawiać je z meblami drewnianymi – ponadczasowa uroda i ciepło drewna będą kontrastować z lekko metalicznymi lampami, dodatkowo podkreślając drzemiącą w nich delikatną przytulność.

a10

Lampa podłogowa Big Bow

a11

Lampa wisząca Copper Ball

Przy okazji zwróćcie uwagę, jak pięknie prezentuje się różowe złoto i miedź w towarzystwie betonu – nie musi to od razu być ściana pokryta od sufitu do podłogi betonem, wystarczą meble z elementami z betonu lub same tylko dodatki z tego materiału. Przy okazji na jaw wychodzi, że miedzi i różowemu złotu z szarością bardzo do twarzy.

Szkoła uwodzenia dodatkami

123

Zdjęcia inspiracyjne: 123

Zegar ścienny Pi:P; Lampa wisząca Orion; Wieszak na akcesoria i apaszki

Dekoracje, dodatki i akcesoria z miedzi i różowego złota to rozwiązanie zawsze dobre, zarówno jeśli o salonie, sypialni, jadalni czy nawet kuchni mowa. Nawet te o nowoczesnym designie, dzięki zastosowaniu tych materiałów nabierają bardziej eleganckiego i wyrafinowanego charakteru. A że, jak już ustaliliśmy, dobrze współpracują z różnymi kolorystykami, nic nie stoi zatem na przeszkodzie, abyśmy wprowadzili nieco tych szlachetnych (choć nie przerysowanych i nie przesadzonych) materiałów do naszych wnętrz chociażby w formie drobnych dodatków. I nie muszą to być wyłącznie dodatki wprowadzone w celach czysto dekoracyjnych – wiele z nich to przedmioty wysoce funkcjonalne, w których aspekt użytkowy jest nie mniej istotny niż ten estetyczny.