Półki i regały wiszące

Co zrobić, gdy metraż wnętrza pozostawia wiele do życzenia? Mądrze przemyśleć i zaplanować jego wystrój. A tak się składa, że półki i regały wiszące okazują się w tym przypadku być niezwykle pomocne. Dzisiaj zatem kilka inspiracji i pomysłów na wykorzystanie tych niewielkich rozmiarem, ale niezwykle praktycznych mebli.

Półki i regały wiszące – przenieś punkt ciężkości

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Wam się planować wystrój niedużego pomieszczenia, to zapewne doskonale zdajecie sobie sprawę, że w  stwierdzeniu „każdy centymetr jest na wagę złota” nie ma ani grama przesady. Na ogół problem polega jednak na tym, że owe centymetry utożsamiamy z podłogą, tym samym bagatelizując (a najczęściej wręcz całkowicie ignorując) potencjał, który skrywają w sobie również ściany. Bo wbrew temu, co niektórym do tej pory się wydaje, to miejsce odpowiednie nie tylko dla zdjęć, obrazów czy innych dekoracji, ale i warte wykorzystania w nieco bardziej praktycznym charakterze.

Biurko Flow

Półki i regały wiszące to nie tylko meble, które zaoferują nam dodatkowe możliwości do przechowywania, ale i sprawdzony sposób na dodanie wnętrzu lekkości. A to sprawa dość przecież istotna, prawda? Zwłaszcza w tych niedużych wnętrzach, ale nie tylko. Nawet w tych o większych rozmiarach nadmierna ilość (lub wielkość) umeblowania może sprawiać przyciężkawe, a równocześnie przytłaczające wrażenie. Warto wtedy przenieść punkt ciężkości z podłóg na ściany właśnie.

Aby jednak nie utracić zbyt wiele walorów praktycznych i użytkowych, warto wykorzystać półki i regały wiszące. Bo opcji do przechowywania nigdy przecież za wiele. A w dodatku nikt nie powiedział, że tylko meble ustawione na podłodze można w tym charakterze wykorzystać. Dlatego pustym ścianom zdecydowanie warto powiedzieć stanowcze „nie”, równocześnie mając jednak na uwadze, że nie tylko w celu samej wyłącznie dekoracji można je wykorzystać.

Gdzie i w jakim charakterze warto wykorzystać półki i regały wiszące

Meble te z równym sukcesem poradzą sobie w każdym wnętrzu, niezależnie od jego przeznaczenia i zastosowania. Na pierwszy rzut oka dosyć niepozorne, tak naprawdę kryją jednak w sobie całkiem spory potencjał. I to nie tylko w kontekście walorów praktyczno-użytkowych, ale i stricte dekoracyjnych. Bo te meble doskonale potrafią łączyć jedno z drugim. Tak, nawet ustawione na półce książki mogą być przykuwającą wzrok ozdobą. Wystarczy, że wybierzecie egzemplarze z grzbietami w podobnej kolorystyce. Możecie również pobawić się ustawieniem książek – część z nich ułóżcie horyzontalnie, a część wertykalnie. Ta prosta forma dekoracji nie tylko ma w sobie sporo naturalnego wdzięku, ale i jest niezwykle skutecznym sposobem na dodanie wnętrzu przytulności.

Półka Bern

Ławka Grain; Stół Grain

To wszystko wcale jednak nie oznacza, że miejsce na półkach i  regałach wiszących znajdzie się tylko dla przedmiotów, które same w sobie są już dekoracyjne i efektowne. Otwarte, bezlitośnie eksponujące swoją zawartość półki to właśnie jeden z głównych powodów, dla których czasem zdarza nam się z nich w wystroju rezygnować. Obecnie dostępna na rynku oferta wychodzi jednak naprzeciw wszystkim tym, którzy co nieco woleliby jednak pozostawić w ukryciu. Znajdziecie tu całkiem sporo modeli, które dodatkowo wyposażone zostały w szufladki lub inne sprytne schowki. Poza tym zawsze możecie wykorzystać znany od dawna patent – wiklinowe koszyki lub ozdobne pudełka ustawione na półkach. W nich z łatwością ukryjecie to, co niekoniecznie powinien napotkać wzrok odwiedzających Was gości.

I nie zapominajcie o pokojach dziecięcych – to jeden z naszych zdecydowanie ulubionych sposobów na wykorzystanie półek i regałów wiszących w aranżacji wnętrz. Dlaczego? Bo pokój kilkulatka to także w dużej mierze jego domowy „plac zabaw”. Szkoda by zatem było odbierać mu powierzchnię kolejną komodą lub szafą, prawda? Zdecydowanie lepiej przeznaczyć ją na dodatkowe miejsce do zabawy.

Komoda Kółko Krzyżyk

Co w trendach piszczy…?

Zaskoczeni, że nawet w przypadku tak niepozornych mebli można mówić o najnowszych trendach? No to niespodzianka – nawet w ich przypadku da się wychwycić kilka aktualnie lansowanych trendów. Od kilku już sezonów niesłabnącą popularnością cieszą się modułowe regały wiszące typu cube. Nie dajcie się jednak całkowicie zmylić nazwie – natkniecie się tutaj nie tylko na geometryczne kubiki, ale i sporo nieco bardziej pomysłowych i asymetrycznych kształtów. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że dają olbrzymie pole do popisu dla naszej wyobraźni. Ustawienie (w tym przypadku zawieszenie) poszczególnych elementów zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Dodatkowo w każdym momencie możemy taką kompozycję rozbudować – wystarczy, że dołożymy kolejny element. Uważajcie na nie jednak, bo potrafią mocno uzależnić…

Regał Square; Półki Rectangular

Półki na książki Ligno; Półka Kółko Krzyżyk; Półki Rectangular Grey Dots; Półka Apartment; Półki Ligno

Zwolennikom naturalnych klimatów powinny z kolei przypaść do gustu półki wykonane z naturalnie formowanego drewna. Mocno wyraźny jest również industrialno-skandynawski trend łączenia drewnianych półek z metalowymi lub stalowymi elementami. Jednym z ostatnich rynkowych hitów są zaś półki na skórzanych paskach. Sporo tu również nieco mniej szablonowych kształtów – jeżeli lubicie charakteryzujące się oryginalnością elementy wystroju, to z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Półka House Doctor

Fotel Winston