Popularne trendy kolorystyczne w sypialni

W trakcie planowania wystroju sypialni, na horyzoncie pojawi się całkiem sporo decyzji do podjęcia oraz różnego rodzaju dylematów. Jednym z najczęściej pojawiających się tutaj pytań jest to, na jaki kolor pomalować ściany. Jednoznacznej odpowiedzi nikt nam oczywiście nie udzieli, kilka wskazówek może się jednak okazać całkiem przydatnych. Poznajcie obecnie najbardziej popularne trendy kolorystyczne w sypialni – może znajdzie się tutaj coś akurat idealnie trafiającego w Wasze upodobania i potrzeby. Na początek jednak kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, wybierając kolory do sypialni.

Stolik kawowy Cozy; Narzuty Nordic Waffle: szara i ciemnoszara

Biurko Basic

Czym kierować się przy wyborze kolorów do sypialni?

Nasze indywidualne upodobania kolorystyczne będą miały tutaj oczywiście spore znaczenie. Warto stawiać na lubiane przez siebie odcienie, w otoczeniu których czujemy się po prostu dobrze. Nie może to jednak być jedynym kryterium, którym powinniśmy kierować się w trakcie podejmowania decyzji o kolorach w naszej sypialni. Sporo do powiedzenia będzie tutaj też mieć zarówno metraż wnętrza, jak i stopień jego oświetlenia. Malując na ciemny kolor stosunkowo małą i samą już z siebie ciemną sypialnię, tylko niepotrzebnie sprawimy, że będzie się ona wydawać sporo mniejsza niż w rzeczywistości jest.

Taboret K-stool; Stół Market; Lampa stołowa Opal

Coraz popularniejsze ciemne trendy kolorystyczne w sypialni lepiej zachować do pomieszczeń o nieco większych rozmiarach, albo przynajmniej takich, gdzie znajduje się sporo okien o dużym stopniu nasłonecznienia. A i tutaj warto nie przesadzać. Jasne meble, sufit, podłoga lub chociażby pościel czy białe maskownice na kaloryfery – te elementy warto wykorzystać w celu rozjaśnienia wnętrza. Można się również ograniczyć do pomalowania ciemnym kolorem wyłącznie jednej ściany, pozostałe zaś pomalować (lub wytapetować) na kontrastujący z nią jasny kolor.

Biurko Basic

Lampa wisząca Benjamin

Dosyć istotne jest również to, aby uwzględnić styl wystroju, w jakim planujemy urządzić naszą sypialnię. Przytulny i nieskomplikowany styl skandynawski nie do końca przecież polubi się z krzykliwym odcieniem różu, tak samo jak i wyrafinowany styl glamour niekoniecznie zaakceptuje neutralne beże czy delikatne odcienie szarości. Oczywiście kolor ścian powinien też dobrze komponować się z kolorem wybranych przez nas mebli do sypialni. Dlatego czasem warto poczekać z jego ostatecznym wyborem do momentu zaplanowania umeblowania – łatwiej będzie nam dobrać kolor ścian pod meble niż odwrotnie. A jakie kolory najchętniej wybieramy?

Koc Morocco; Poduszka dekoracyjna Morocco; Poduszka Macrame

Biała sypialnia niezmiennie na topie

Biel chyba na zawsze pozostanie jednym z kolorów, po które sięgamy najczęściej w trakcie planowania wystroju sypialni. Nie tylko nie grozi nam z nią wizualne pomniejszenie wnętrza, ale i w pakiecie dostajemy niezwykle szerokie możliwości aranżacyjne. Bo kolor ten chętnie współpracować będzie zarówno z różnymi stylami wystroju, jak i innymi kolorami. Decydując się jednak na biel do sypialni, warto mieć na względzie, że kolor ten potrafi być dosyć chłodny.

Lampa wisząca Ball

Wszystko zależy oczywiście od wybranego przez nas odcienia bieli. Jeżeli jednak zdecydujemy się na warianty, które nie są złamane ciepłą wanilią czy beżem, może się okazać, że wystrój naszej sypialni będzie od nas wymagać nieco ocieplających akcentów. Przytulne drewno czy wiklina lub inne naturalne materiały świetnie sprawdzają się w tej roli. Chyba że taka minimalistyczna estetyka to właśnie efekt, który chcecie osiągnąć – ze śnieżnobiałym kolorem będzie to faktycznie bardzo łatwe.

Lampa Opal

Sypialnia w różnych odcieniach szarości

Chociaż szarości zaczynają już stopniowo tracić nieco ze swej popularności, nadal jednak zaliczają się do grupy popularnych trendów kolorystycznych w sypialni. Ba, należałoby wręcz powiedzieć, że niezmiennie pozostają w ich ścisłej czołówce. Da się tutaj jednak zauważyć pewną zmianę. Jeszcze do niedawna zainteresowaniem cieszyły się odcienie jasnoszare, od pewnego jednak czasu coraz częściej zdarza nam się sięgać po te ciemniejsze (włącznie z wpadającymi w czerń odcieniami grafitów).

Dywan Fade

Coraz większą popularnością zaczyna także cieszyć się beton dekoracyjny. Nie jest to co prawda trend wyjątkowo nowy, bo w wystroju wnętrz pojawia się już od kilku dobrych sezonów, wcześniej jednak wykorzystywany był raczej w pomieszczeniach o innym przeznaczeniu (głównie salon, łazienka i kuchnia). Teraz moda ta zaczyna powoli sięgać również do nowoczesnych sypialni. W jego przypadku również warto nie popadać w przesadę – jedna ściana lub wykończona w taki sposób podłoga zapewne w zupełności w sypialni wystarczą.

Regał Berlin

Regał Valsa

Sypialnia w barwach ziemi, ale nieco inaczej…

Chociaż neutralne beże i jasne brązy nadal mają sporą grupę fanów, zgodnie z popularnymi trendami kolorystycznymi 2018 do głosu zaczynają dochodzić te zdecydowanie bardziej nasycone odcienie z palety powszechnie określanej mianem barw ziemi. Lekko przygaszone oranże, ochra i terrakota to jedne z aktualnie najbardziej lansowanych kolorów. I choć na pierwszy rzut oka może nie do końca kojarzą się z kolorami do sypialni, to niewątpliwie mają sporą szansę okazać się ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy poszukują nowych alternatyw dla wszędobylskiej bieli i szarości.

Kinkiet Ball

Lampa stołowa Mall Made

Pastele w sypialni – delikatność nadal mile widziana

Subtelna paleta pasteli to dobry wybór dla wszystkich tych, którym zależy na stworzeniu w sypialni atmosfery równocześnie lekkiej i przytulnej. Tak spokojna kolorystyka na pewno sprzyja wyciszeniu, więc choćby z tego powodu pastele nadal zaliczają się do grona popularnych trendów kolorystycznych w sypialni. Jest tutaj jednak pewien haczyk – delikatne pastele dosyć mocno kojarzą się z kobiecą estetyką. Dlatego warto nie przesadzać z ich nadmiarem, umiejętnie równoważąc je innymi kolorami. Wtedy pastelowa sypialnia stanie się wnętrzem dużo bardziej lekkostrawnym również dla panów.

Lampa wisząca Cora

Lampa podłogowa Giraffe

Lampa wisząca Hood

Zielone akcenty są w modzie

Kolejnym popularnym trendem kolorystycznym w sypialni jest obecnie również zieleń. Na topie są zwłaszcza jej ciemniejsze odcienie (w szczególności butelkowa zieleń) oraz nieco delikatniejsza szałwia. Możliwy jest tutaj również wariant minimum, w którym rezygnujemy z zielonych ścian na rzecz dodatków w tej kolorystyce. I tutaj na scenę wkracza jeden z ulubionych trendów ostatnich sezonów – styl botaniczny i charakterystyczne dla niego motywy oraz desenie. Najlepiej wypadają w towarzystwie białych ścian, które pięknie kontrastują z soczystymi zieleniami.

Lampa stołowa Tripod; Dekoracje ścienne: Dreams i Matter; Poduszki dekoracyjne: Leaf, Floral Bird, Retro Flower; Taboret Queen; Parawan Queen