Jadalnia to bez wątpienia miejsce, którego w żadnym domu zabraknąć nie może. Niezależnie od tego, czy stanowi ona oddzielne pomieszczenie, czy pełni funkcję łączoną z częścią salonową, czy też usytuowana jest w aneksie kuchennym. To nie tylko miejsce spożywania posiłków, ale i niejednokrotnie domowe centrum towarzyskiej rozrywki. To tam odbywają się zarówno popołudniowe ploteczki przy kawie w damskim gronie, kameralne kolacje przy świecach, tak samo jak i spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi trwające do bladego świtu. Atmosfera ma tutaj niebagatelne znaczenie, a tą we wnętrzach w dużej mierze tworzy oświetlenie. Dzisiaj zatem kilka pomysłów na najlepsze oświetlenie do jadalni. Jak wybrać takie, które będzie najbardziej optymalne dla naszych potrzeb?

Lampy wiszące

njad02

Lampa wisząca SpiderStół Garbo Rectangular; Krzesło Forum; Witryna Omnibus

Lampy wiszące na ogół pełnią rolę głównego oświetlenia w jadalni. Jako że jej centralnym punktem jest stół, nie dziwi zatem, że lampy wiszące w jadalni usytuowane są bezpośrednio nad nim, w centralnym jego punkcie. To dobry sposób nie tylko na oświetlenie blatu stołu i siedzących przy nim osób, ale i dobre pod względem przestrzennym rozwiązanie, zwłaszcza w pomieszczeniach, które pełnią łączoną rolę jadalni i salonu. Dzięki lampie wiszącej bezpośrednio nad stołem, optycznie wydzielimy część jadalnianą, nie pozostawiając złudzeń co do pełnionej przez nią funkcji.

njad03

Lampa wisząca Arturo Alvarez

Niech stół będzie podpowiedzią…

Lampa o okrągłym kloszu lub abażurze sprawdzi się nie tylko nad stołem z okrągłym blatem. Nad stołem kwadratowym lub prostokątnym również jest dość często spotykanym zjawiskiem. Choć w tym przypadku może się okazać, że jedna, zlokalizowana centralnie nad środkiem stołu lampa wisząca będzie niewystarczająca i wskazane będzie zastosowanie oświetlenia pomocniczego. Pamiętajmy, że światło powinno padać na cały stół. Jeśli ma on szerokość poniżej 120 cm, lampę zawiesza się na wysokości około 50-60 cm nad blatem. Nad większymi stołami odległość ta powinna wynosić około 80 cm.

njad04

Lampa wisząca New York

Jedna czy więcej?

Jeśli decydujemy się na stół kwadratowy lub prostokątny, na ogół lepszym rozwiązaniem okazuje się być kilka mniejszych lamp w jednym ciągu. Pozwolą nam one na odpowiednie, a przede wszystkim bardziej równomierne oświetlenie, w szczególności w przypadku długiego stołu z prostokątnym blatem.

njad05

Lampa wisząca Cool; Stół Slope; Krzesło Isnaia; Obraz Palms Building

Zwykle przy wyborze takiego rozwiązaniu zapada decyzja o zakupie dwóch lub więcej identycznych lamp. Faktycznie to rozwiązanie zdecydowanie najłatwiejsze, w dodatku idealne dla tych, którzy lubią wnętrza uporządkowane i symetryczne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby decydując się na zawieszenie nad jadalnianym stołem dwóch lamp, wybrać dwa modele z tej samej kolekcji, o różnych jednak kształtach. Nadal będzie harmonijnie, z pewnością unikniemy jednak ryzyka monotonii.

njad07

Lampa wisząca Cara; Krzesło CalaStół Vita; Regał Vita; Komoda Vita

njad08

Lampa wisząca Coral Sea; Lampa wisząca Coral Cay

Innym możliwym rozwiązaniem jest wybór 4-5 lamp wiszących, które zagoszczą nad jadalnianym stołem. To bardzo estetyczne rozwiązanie, które niesie z sobą wiele walorów wizualnych. Z jego funkcjonalnością może być już jednak nieco gorzej. Z pewnością nie jest to rozwiązanie godne polecenia w pomieszczeniach o małym metrażu. Zbyt duża liczba wiszących nad stołem kloszy lub abażurów może sprawiać nieco chaotyczne wrażenie. W dodatku mogą one zbytnio zdominować i przytłoczyć swą liczbą całość aranżacji. Jeżeli jednak nasza jadalnia to miejsce przestronne, a w dodatku znajduje się w niej stół o długim prostokątnym blacie, to z pewnością warto się nad taką alternatywą zastanowić.

njad10

Lampa wisząca Edison; Fotel Fabian; Stół Magical

Przy wyborze lampy wiszącej do jadalni, warto także zastanowić się nad modelem o regulowanej wysokości. Takie rozwiązanie pozwoli na dostosowanie mocy światła do aktualnych potrzeb i preferencji. Inną, nie mniej funkcjonalną alternatywę, stanowią lampy ze ściemniaczem, który umożliwi regulowanie natężenia światła. Maksymalne natężenie, które bywa potrzebne, gdy stół jest przez nas wykorzystywany do pracy, albo przez dzieci do odrabiania lekcji, prawdopodobnie będzie zbędne w trakcie wieczornych spotkań z przyjaciółmi, kiedy to bardziej wskazana będzie raczej kameralna i nastrojowa atmosfera.

Lampy podłogowe

njad11

Lampa wisząca Babette; Lampa wisząca Benthe; Stół Pole; Krzesło Milano; Taboret-stolik kawowy Runny granatowyTaboret-stolik kawowy Runny pomarańczowy; Regał Basket

Lampy podłogowe w jadalni – w zdecydowanej większości pomieszczeń o tym przeznaczeniu – pełnią funkcję pomocniczą w stosunku do oświetlenia głównego, w charakterze którego na ogół tradycyjnie występują lampy wiszące. To dobry sposób na wprowadzenie do jadalni bardziej nastrojowego światła, które w wielu sytuacjach może okazać się niezwykle pomocne. Nie zawsze przecież zależy nam na tym, aby stół był w pełni oświetlony. Czasem chcemy po prostu móc cieszyć się nieco bardziej nastrojowym i intymnym światłem, a takie z pewnością zaoferuje nam lampa podłogowa usytuowana w niedalekim sąsiedztwie stołu.

njad12

Lampa wisząca Rattan; Lampa podłogowa Rattan; Zestaw do jadalni „Valencia i drewno”; Taboret Arizona; Obrazy Arcade (3/set)

Wielu producentów oświetlenia posiada w swojej ofercie lampy sufitowe i podłogowe w ramach tej samej kolekcji.  Jedne i drugie wizualnie mogą być zatem idealnie do siebie dopasowane, tworząc całość nie tylko pod względem funkcjonalności, ale i estetyki.

Jeżeli jesteśmy osobami, które we wnętrzach cenią oryginalność, możemy całkowicie zrezygnować z lampy wiszącej nad stołem. Skoncentrujmy się jedynie na oświetleniu podłogowym. Musimy wtedy jednak być zdecydowanie bardziej uważni i czujni. W tym przypadku warto postawić na jasne klosze lub abażury, o dużym stopniu przepuszczalności światła. Sprawdzą się również takie z mocno odsłoniętym źródłem światła. W przeciwnym wypadku stół nie zostanie odpowiednio oświetlony. Nie przekonuje Was wizja lamp podłogowych w roli oświetlenia głównego w jadalni? Nawet jeśli byłyby to lampy podłogowe o formie przypominającej sceniczne reflektory z ruchomym kloszem, umożliwiającym dostosowanie kierunku światła? Albo wysokie lampy podłogowe z kloszem lub abażurem na ruchomym ramieniu lub wysięgniku?

njad15

Lampa podłogowa Lemming Tree; Stół Nature LineŁawka Nature

Takie rozwiązania pozwolą oświetlić stół jadalniany może nieco mniej skutecznie niż zrobiłaby to klasyczna lampa wisząca, ale z pewnością przyczynią się do nadania Waszemu wnętrzu oryginalności i niepospolitego charakteru.

Lampy stołowe

njad16

Lampa wisząca Ball Multi; Lampa wisząca Ball z uchwytem; Stół Valencia; Krzesło Masters czarne; Krzesło Masters złote; Szafka RTV Rivet; Stoliki Wire Copper

Lampy stołowe to kolejna propozycja pomocniczego oświetlenia do jadalni, które może pełnić zarówno rolę uzupełniającą w stosunku do lamp wiszących, jak i alternatywę, gdy akurat potrzebne jest mniej nachalne światło. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, na jadalnianym stole raczej ich nie spotkacie, co innego w jego bliskim sąsiedztwie. Najczęściej będzie to blat znajdującej się obok komody lub niskiego kredensu. To bardzo funkcjonalne oświetlenie, które może pełnić w pokoju kilka funkcji. Zwłaszcza jeżeli jadalnia nie stanowi u nas oddzielnego pomieszczenia, a jedynie część salonowo-jadalnianej przestrzeni. Z uwagi na swe stosunkowo niewielkie gabaryty, lampy stołowe możemy szybko przenieść w miejsce, które akurat wymaga dodatkowego oświetlenia. Poza sąsiedztwem stołu, może to być również stolik boczny w pobliżu sofy lub fotela.

Kinkiety

njad18

Stół Garbo Rectangular; Krzesło Jazz; Regał Jazz; Obraz Cuba Car

Kinkiety w jadalni nie należą co prawda do szczególnie popularnych rozwiązań. Możemy to jednak potraktować jako ich atut i wykorzystać do stworzenia pięknej jadalni, której trudno będzie zarzucić szablonowość. Należy również mieć na względzie, że oświetlenie do jadalni w formie lamp ściennych, może w tym pomieszczeniu wystąpić nie tylko jako boczne oświetlenie pomocnicze. I nie ma tutaj znaczenia, czy będą to kinkiety, czy bardziej ergonomiczne i przylegające do ściany plafony. Jeżeli nasza jadalnia nie charakteryzuje się dużą przestrzenią, stół ustawiony jest blisko ściany, w dodatku nie jest przez nas używany jako miejsce do pracy, a wyłącznie jako miejsce spożywania posiłków, czy spotkań z przyjaciółmi, wtedy może się okazać, że lampa wisząca nad stołem nie jest konieczna, a rozwiązaniem w pełni satysfakcjonującym okażą się kinkiety lub plafony.

njad19

Kinkiet Planum