Okrągły stół do jadalni - wady i zalety

Tym razem coś dla tych, którzy są na etapie urządzania lub zmiany wystroju jadalni lub salonu. Kuchnia też się w sumie kwalifikuje. Będzie o meblu, który zalicza się do grona najczęstszych bywalców w pomieszczeniach o tym przeznaczeniu. Przed jego zakupem warto jednak dobrze przemyśleć kwestię kształtu blatu, dlatego dzisiaj przedstawimy Wam wady i zalety, jakie niesie ze sobą okrągły stół do jadalni. W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej? Dla ilu osób będzie najbardziej odpowiedni? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć Wam poniżej.

Lampa Nod

„Okrągły stół do jadalni pomieści więcej osób niż prostokątny” – zdarzyło Wam się zapewne zetknąć z tym twierdzeniem, prawda? Nie dajcie się jednak do końca omamić temu mitowi. Faktycznie, kryje się nim nieco prawdy, bo na ogół łatwiej dołożyć nam więcej krzeseł do stołu okrągłego niż prostokątnego. Należy jednak mieć na względzie, że niezależnie od kształtu blatu, siedzące przy stole osoby powinny mieć warunki pozwalające na komfortowe spożywanie posiłków. To z kolei oznacza, że każdy powinien  mieć do własnej dyspozycji powierzchnię przynajmniej 60 cm. Chyba, że Wasi goście nie mają nic przeciw temu, aby w trakcie posiłku wzajemnie trącać się łokciami – wtedy oczywiście można zignorować te konwenanse…

Stół Oak; Krzesło Wooden; Krzesło Plastic; Lampa wisząca Brass

Metraż i kształt wnętrza mają znaczenie

Osobiste preferencje estetyczne są oczywiście istotne, jednak przy podejmowaniu decyzji o kształcie blatu, jaki powinien mieć nasz stół, należy w głównej mierze kierować się parametrami konkretnego wnętrza. Zarówno metraż, jak i kształt pomieszczenia będą tutaj mieć znaczenie. I często okaże się, że narzucą nam trochę ograniczeń. Okrągły stół to rozwiązanie wskazane szczególnie jeśli mowa o tych nieco mniejszych i/lub kwadratowych wnętrzach. W wąskich i stosunkowo długich wnętrzach lepiej pozostać przy blacie prostokątnym lub owalnym. Pozwoli nam to nie zaburzać nadmiernie proporcji wnętrza.

Krzesło Dom

Warto również mieć na względzie, że okrągły stół do jadalni najlepiej sprawdza się, jeżeli jest użytkowany przez nie więcej niż 6 osób. Dlaczego? Bo przy większej liczbie użytkowników, okrągły stół musiałby posiadać naprawdę sporą średnicę. I tu tkwi największy problem. Powiecie, że przecież w dużych pomieszczeniach zmieści się bez trudu? A my odpowiemy: i co z tego? Duża średnica po prostu nie będzie komfortowa w użytkowaniu. Nie chodzi tylko o to, że będziemy mieć większy problem z sięgnięciem do półmisków ustawionych na środku stołu, ale przede wszystkim o utrudnioną komunikację z innymi.

A w tym przecież tkwi jeden z podstawowych uroków tego rodzaju blatu – ma sprzyjać nawiązywaniu więzi i poczuciu bliskości. Wszystkie siedzące przy stole osoby są zwrócone twarzami do siebie, mogą wspólnie prowadzić rozmowę, nikt nie czuje się wyalienowany. Okrągły stół o bardzo dużej średnicy, będący w stanie pomieścić nawet kilkanaście osób, najzwyczajniej w świecie nie da nam takiej możliwości, zmuszając do przekrzykiwania się.

Krzesło Walker; Lampa Molecular

Okrągły stół do jadalni – co jeszcze powinieneś o nim wiedzieć?

Zacznijmy może od plusów. Dla nas jednym z nich jest niewątpliwie kwestia oświetlenia okrągłego stołu. Wystarczy tutaj jedna lampa wisząca nad centralnym punktem blatu. W porównaniu do stołu prostokątnego (zwłaszcza takiego dłuższego), gdzie na ogół trzeba się w kwestii oświetlenia nieco bardziej nakombinować, jest to spory atut i ułatwienie. Brak kantów też bywa tutaj zaletą, zwłaszcza jeżeli w domu mieszkają małe dzieci. Oczywiście nie ma się co oszukiwać – nawet jeżeli zdecydujecie się na okrągły stół do jadalni, w przypadku stawiających pierwsze kroki maluchów i tak będziecie musieli mieć oczy dookoła głowy. Mimo wszystko jednak konsekwencje spotkania z zaokrągloną krawędzią blatu okrągłego stołu będą nieco mniej drastyczne niż w przypadku ostrego kantu tego prostokątnego lub kwadratowego.

Stół Raw; Krzesło Forms; Lampa Mall Made

Stół okrągły może się również okazać dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią cieszyć się swobodą w wystroju swojego wnętrza, albo zwyczajnie potrzebują nieparzystej liczby krzeseł przy stole. Bo czy nam się to podoba, czy nie, zarówno stoły prostokątne (jak i kwadratowe) narzucają nam symetryczny układ krzeseł. Taka sama ilość miejsc po obydwu stronach blatu i po jednym na każdym z końców. W przypadku blatów okrągłych, otrzymujemy w tej kwestii dużo większą dowolność, sami decydując, czy liczba krzeseł ma być parzysta czy nie.

Stół Club; Lampa wisząca LP

Stół Oak; Krzesło Studio

Jakie są minusy?

Żeby jednak nie było tak słodko, jest i kilka minusów. Decydując się na okrągły stół do jadalni, powinniśmy mieć świadomość, że jest on mniej ustawny niż prostokątny czy kwadratowy. Jeżeli pojawi się potrzeba wygospodarowania nieco dodatkowej przestrzeni, przysunięcie go do ściany niczego tak właściwie nie zmieni. I tutaj jeszcze jedna mała rada, tak naprawdę przydatna niezależnie od kształtu blatu, na który się zdecydujecie: planując ustawienie stołu we wnętrzu, pamiętajcie o pozostawieniu miejsca na odsunięcie krzeseł. Odległość stołu od ściany lub mebli powinna wynosić minimum 60 cm (lub 90 cm jeśli ma tam być przejście).

Stół Club; Taboret Simple; Taboret Scarpa

I pamiętajcie, że stół okrągły na ogół gorzej wypada jeżeli ma być wykorzystywany w charakterze blatu roboczego. Prace kuchenne lub przy komputerze zdecydowanie łatwiej będzie nam uskuteczniać przy prostokątnym stole.