Nowoczesny stół drewniany do jadalni

Drewniany stół to bez dwóch zdań ponadczasowy klasyk, który nadal cieszy się całkiem sporą popularnością. Z czasem jednak najlepsza nawet klasyka potrafi się nieco przejeść, dlatego zastrzyk świeżości bywa mocno wskazany. Co powiecie na nowoczesny stół drewniany do jadalni, w którym obok drewna znalazłoby się jednak również miejsce dla jeszcze paru innych akcentów? Zainteresowani? To dobrze się składa, bo mamy dla Was kilka propozycji…

Stół Ulric; Lampa wisząca Zanee

Drewniany blat + nóżki z kontrastowego materiału

Już od kilku sezonów coraz popularniejszym meblem w jadalniach i salonach staje się stół z drewnianym blatem, ale wyposażony w podstawę wykonaną z innego materiału. Zdecydowanie dominują tutaj nogi wykonane z metalu, stali oraz żeliwa. Stąd też ten rodzaj stołów często wykorzystywany jest w aranżacjach wpisujących się swym wystrojem w nieco surowy styl industrialny.

Stół Seattle

Stół Mhian; Regał Nagrom; Krzesło Kristie

Stół Off-Road

Nie myślcie jednak przypadkiem, że taka kombinacja materiałów sprawdzi się wyłącznie w industrialnych wnętrzach – ten duet wypadnie równie dobrze także w wielu innych współczesnych aranżacjach. Zwłaszcza w tych charakteryzujących się zamiłowaniem do minimalizmu, które jest szczególnie kojarzone z właściwą dla stylu skandynawskiego estetyką.

Stół Apartment; Komoda Apartment; Witryna Apartment

Stół Club; Taboret Scarpa; Taboret Simple

Sporo tutaj również propozycji wpisujących się w nieco ekstrawaganckie i designerskie wzornictwo. Pomysłowość projektantów potrafi zaskakiwać – okazuje się, że forma podstawy stołu to spore pole do popisu dla wyobraźni. I pamiętajcie również, że nie tylko na podstawy wykonane z metalu czy stali możecie tutaj liczyć.

Stół Uve; Krzesło Danai

Stół Roots; Witryna Kontor; Krzesło Cantilever; Lampa wisząca Candle Light

Stół Levik; Krzesła Megan: ciemnoszare i żółte

Stół do jadalni z drewnianymi nogami

To teraz odwróćmy role – drewno nadal pozostanie, ale w tym wariancie wyłącznie na nóżkach. Jeżeli lubicie wnętrza urządzone w stylu skandynawskim, to zapewne z takim rozwiązaniem spotkaliście się już niejeden raz. Warto jednak mieć na uwadze, że stoły z drewnianymi nóżkami to nie tylko te, w których blat wykonany został z białej płyty MDF – zetkniecie się tutaj zarówno z innymi wersjami kolorystycznymi, jak i z blatami wykonanymi z innych materiałów. I nie, ten rodzaj drewnianych stołów nie jest zarezerwowany wyłącznie dla stylu scandi.

Stół Scissor; Krzesło Luna

Stół Basic

Stół Dine; Krzesła Gina Bess: siedzisko białe i szare; Komoda Profil; Wózek barowy Wagon

Stół Workstation; Taboret Define; Taboret Pure Nature

Nowoczesny stół drewniany do jadalni z mozaikowym blatem

Mozaikowe lub patchworkowe blaty to kolejna z dzisiejszych propozycji, którą mogą wykorzystać wszyscy miłośnicy wyłamującego się z utartych schematów wzornictwa. Do wyboru macie zarówno blaty z ceramiczną mozaiką, jak i te w całości drewniane. W tych drugich patchworkowe kompozycje składają się albo z kawałków kilku rodzajów drewna w swojej naturalnej kolorystyce, które różnią się pomiędzy sobą odcieniem, albo dodatkowo wzbogacone są warstwą kolorowych farb lub lakierów.

Stół Fleur de Sel; Krzesło Ko Lanta

Stół Babalou

Stół Finca; Stół Tortuga; Stół Provence

Stół Epoca; Krzesło Duran

Stół Soleil; Regał Soleil; Krzesła Forum Wood: białe; niebieskie; żółte

A może drewniany stół z dekoracyjną ornamentyką?

Drewniane stoły z rzeźbionymi motywami ozdobnymi trudno co prawda zaliczyć do grona innowacji zawdzięczanych nowoczesnym trendom – dekorowane w ten sposób stoły znane są już przecież od niepamiętnych wręcz czasów. Mamy jednak wrażenie, że obecnie można tutaj liczyć na znacznie szerszy niż dawniej wybór. I niesamowitą wręcz momentami kreatywność projektantów…

Stół Puro; Ławka Puro; Krzesło Econo; Krzesło Spaghetti; Lampa wisząca Parecchi; Organizer Pineapple

Stół Kalif; Krzesło Mode; Ławka Mode Velvet

Stół Desert Queen; Regał Desert Queen; Krzesła Forum Wood: beżowe i brązowe

Kontrast prostych kształtów i ręcznie wykonywanych dekorów to dobry sposób na nadanie klasycznemu stołowi z drewna nieco bardziej oryginalnej estetyki. Zwłaszcza że możliwości jest tutaj całkiem sporo. Co powiecie na inspirowaną hinduską tradycją ornamentykę, nawiązującą do zwyczaju dekorowania dłoni i stóp panny młodej misternymi wzorami z henny? A może wolicie coś mniej dyskretnego, już na pierwszy rzut oka przykuwającego uwagę swoim oryginalnym charakterem, jak antyczne inkrustowane drzwi wykorzystane w charakterze blatu? To jedne z wielu dostępnych na rynku propozycji, które stanowią nowoczesną alternatywę dla klasycznego drewnianego stołu do jadalni.

Stół z asymetrycznym blatem

Stół Legno

Choć wystrój wnętrz niczym od linijki nadal ma wielu zwolenników, coraz częściej daje jednak o sobie znać chęć do wyrażenia siebie i podkreślenia swojej indywidualności. I właśnie w ten trend idealnie wpisują się stoły drewniane z blatami o (mniej lub bardziej) nieregularnych kształtach.

Stół Pure Nature; Ławka Pure Nature

Ten patent powinien również spodobać się tym, którzy w wystroju swoich wnętrz chętnie wykorzystują inspirowane naturą wzornictwo. Takie drewniane asymetryczne blaty już na pierwszy rzut oka budzą skojarzenia z naturalnie uformowanym drewnem, w którym ludzka ingerencja została ograniczona do minimum.

Bądź eko – stół do jadalni z recyklingowanego drewna

Skoro już sięgamy po naturalne akcenty, można pójść jeszcze o krok dalej – jak Wam się podoba pomysł na nowoczesny stół drewniany do jadalni wykonany z drewna pochodzącego z odzysku? Drewno recyklingowane od jakiegoś już czasu zaczyna się cieszyć sukcesywnie rosnącym zainteresowaniem. Może to być wypadkową sporej popularności wystroju wnętrz wpisującego się w klimaty eklektyczne oraz vintage – zwłaszcza w tych stylistykach meble wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu prezentują się wyjątkowo dobrze.

Stół Railway; Ławka Tractor; Krzesło Cantilever; Lampa wisząca Spider

Stół Lodge; Lampa wisząca Laag; Krzesło Rug

Stół Jakarta; Krzesło Jakarta; Komoda Jakarta