Tradycyjnie już, jak co roku, począwszy od 1997 r., październik to miesiąc zarezerwowany dla jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Tym razem Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 22-25 października 2015 r., standardowo już w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Wybieracie się?

My na pewno – książek nigdy za wiele…

0600-068_0609-068_0672-033_0672-001_1836-004

Ta dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej, a przede wszystkim miłośnikom literatury impreza, już na stałe wpisała się nie tylko w krakowski, ale i w ogólnopolski kalendarz kulturalny. Nic dziwnego – w tym roku swą ofertę zaprezentuje niemal 700 wystawców z Polski i 24 innych krajów.

Poza 4 głównymi, dobrze znanymi salonami, tegoroczną nowinką jest debiutujący Salon Komiksu, który łączyć ma w sobie cechy festiwalu i klasycznych targów. Z tej okazji niemal wszystkie polskie wydawnictwa komiksowe zaprezentują swoje nowości, dodatkowo organizując spotkania z twórcami, wykłady, jak również warsztaty tematyczne zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

29354

Nie zawiodą się również fani innych form literackich. Na kogo możecie liczyć? Oto kilka czołowych osobistości, które w tym roku swą obecnością zaszczycą krakowską imprezę:

  • autorzy z zagranicy, m.in.: C.J. Daugherty, Nina George, Jonathan Franzen, czy Leonardo Partignani;
  • autorzy z Polski, m.in.: Olga Tokarczuk, Manuela Gretkowska, Maria Czubaszek, Katarzyna Grochola, Andrzej Stasiuk czy Szczepan Twardoch;
  • artyści, aktorzy, dziennikarze, osobistości świata kultury, m.in.:  Anna Dymna, Robert Makłowicz, Paulina Młynarska, Czesław Mozil, Beata Pawlikowska, Tomasz Sekielski, Katarzyna Tusk czy Ewa Wachowicz.

Jako zagorzali miłośnicy powieści kryminalnych trochę ubolewamy, że twórcy naszego ukochanego Erasta Fandorina, czyli Borisa Akunina w tym roku nie spotkamy. Ale z niecierpliwością czekamy na spotkanie z rodzimymi królami kryminału ostatnich lat. Gośćmi tegorocznych Targów Książki (dokładnie 25 października) będzie Katarzyna Bonda i Marek Krajewski. Bierzemy więc nasze egzemplarze „Florystki” i „Głowy Minotaura” (przynajmniej!), śpieszymy po autografy i… po nowe skarby do naszych domowych biblioteczek.

Ubiegłoroczna edycja targów pobiła dotychczasowy rekord frekwencji – w EXPO Kraków zjawiło się aż 60 tys. czytelników! Coś nam podpowiada, że w tym roku te liczby mogą być jeszcze większe…

87354