Meble do sypialni - jak wybrać łóżko i materac?

Dzisiaj kontynuujemy wątek mebli do sypialni – tym razem mamy dla Was kilka wskazówek na temat tego, jak wybrać łóżko i materac, aby móc cieszyć się zakupem jak najdłużej. Mamy nadzieję, że tych kilka praktycznych porad choć trochę ułatwi Wam osiągnięcie celu, jakim jest stworzenie sypialni idealnej.

Regał Delta

Jak wybrać łóżko i materac na lata?

Odpowiednio dobrane meble do sypialni powinny nie tylko wpisywać się w nasze upodobania estetyczne, ale i dobrze współpracować z pomieszczeniem w kontekście rozmiaru. Niewłaściwie dobrany, zbyt duży rozmiar łóżka może nie tylko niepotrzebnie zdominować wystrój sypialni w sensie wizualnym, ale i utrudnić (a nawet wręcz uniemożliwić) swobodne przemieszczanie się po wnętrzu. Przed przystąpieniem do wyboru i zakupu warto zatem precyzyjnie zmierzyć pomieszczenie i oszacować przestrzeń, którą mamy do dyspozycji.

Łóżko powinno nie tylko maksymalnie wykorzystać przestrzeń, ale i zostać ustawione w taki sposób, aby dawać możliwość swobodnego poruszania się po wnętrzu. Równocześnie należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Jedna z niepisanych reguł mówi, że łóżko powinno być przynajmniej 20 cm dłuższe niż wzrost użytkownika. Na wysokość także warto zwrócić tutaj nieco uwagi. Najlepiej jest, gdy siedząc na łóżku (ze stopami ustawionymi w całości na podłodze), kąt pomiędzy udem a łydką jest bliski 90°. Najwięcej przemyślenia będzie jednak od nas wymagać rozmiar powierzchni do spania.

Łóżko Szenario; Stojak na ubrania Cosmopolitan; Dywan Kelim Ornament

Meble do sypialni – jaki rozmiar łóżka wybrać?

Jednym z podstawowych kryteriów będzie tutaj oczywiście liczba użytkowników. Nawet jeśli jednak mieszkacie sami, łóżko pojedyncze może się okazać nie do końca satysfakcjonującym wyborem. Wiele dostępnych na rynku łóżek tego rodzaju na ogół charakteryzuje się szerokością mieszczącą się w przedziale 80-90 cm. Standardowo przyjmuje się zaś, że minimalna szerokość łóżka, która pozwoli dobrze wyspać się jednej osobie to 90 cm. Wniosek jest więc dosyć oczywisty – zdecydowanie lepiej sprawdzi się coś większego.

Łóżko Olivia

Łóżko Lydia; Lampa stołowa Bera

Część producentów za łóżko dwuosobowe uznaje już takie o szerokości 120 cm. Naszym zdaniem dla dwóch dorosłych osób to stanowczo za mało, dla singla jednak będzie w sam raz. Choć znacznie bardziej komfortowa będzie oczywiście ciut większa opcja, czyli szerokość 140 cm. Równocześnie jest to również absolutne minimum dla dwóch dorosłych użytkowników, ale tak naprawdę po to rozwiązanie warto sięgać tylko wtedy, gdy nasza sypialnia jest wyjątkowo mała i na większe łóżko po prostu nie uda się wygospodarować miejsca. Warto tutaj również uwzględnić indywidualne cechy użytkowników. Dwie szczupłe osoby łatwiej poradzą sobie z taką powierzchnią do spania, dla tych bardziej postawnych może się to okazać po prostu fizycznie niemożliwe.

Łóżko Line; Stolik nocny Line

Zwyczajowo przyjmuje się jednak, że warunki dla komfortowego snu dla dwóch dorosłych osób daje szerokość minimum 160 cm. To faktycznie najpopularniejszy rozmiar, który w dodatku sprawdza się w większości sypialni o przeciętnym metrażu. Jeżeli jednak metraż sypialni pozwala, nie zaszkodzi coś jeszcze większego. Tutaj warto wspomnieć o atucie, jaki posiadają łóżka o szerokości od 180 cm wzwyż – zastosowane w nich rozwiązania konstrukcyjne bardzo często dają możliwość umieszczenia w ramie łóżka 2 materaców. Takie rozwiązanie pozwala z kolei na lepsze dopasowanie materaca do indywidualnych parametrów, potrzeb oraz preferencji każdego z obojga użytkowników. A skoro już o materacach mowa…

Łóżko Alma

Wybieramy materac do sypialni – na co zwrócić uwagę?

W zależności od jakości wybranego przez nas modelu, jak i w pewnym stopniu ceny, który będziemy w stanie za niego zapłacić, przyjmuje się, że dobrze dobrany materac przy odpowiednim użytkowaniu i pielęgnacji służy średnio 5-8 lat. „Dobrze dobrany” czyli jaki? Stopień twardości i sprężystość materaca będą tu miały całkiem sporo do powiedzenia. Zwyczajowo przyjmuje się, że im większa waga użytkownika, tym wyższy stopień twardości materaca wskazany. To chyba dość logiczne – im większa waga, tym większy nacisk, a tym samym większe ryzyko nadmiernego zapadania się w materac.

Łóżko Lydia

Warto jednak dobierać stopień twardości również w kontekście preferowanej przez nas pozycji w trakcie snu. Twardość wyrażana jest tutaj 10-stopniową skalą, gdzie 10 oznacza najwyższy stopień twardości. Jeżeli lubicie spać na brzuchu, najlepszym rozwiązaniem będzie materac średni – średnio twardy, którego stopień twardości mieści się w przedziale 5-7. W tej pozycji punkt ciężkości w dużej mierze przerzucony zostaje na tors, a to z kolei może skutkować nieco nienaturalnym ułożeniem ciała i powodować ból pleców (zwłaszcza w odcinku krzyżowym). Materac nie powinien zatem być zbyt miękki, aby klatka piersiowa nie zapadała się w niego jeszcze bardziej.

Łóżko Monaco; Szafka nocna Monaco; Szafa Monaco

W przypadku spania na boku, niewłaściwie dobrany materac może powodować zarówno bóle w okolicach bioder, jak i ramion (tam największy nacisk). Dlatego osoby preferujące tę pozycję powinny wybierać materace średnio miękkie (stopień twardości mieszczący się w przedziale 3-5). Spanie na plecach nie należy co prawda do najczęstszych (ponoć zaledwie niespełna 15% z nas preferuje tę pozycję w trakcie snu), ale jeśli zaliczacie się do tego grona, dobrym rozwiązaniem będzie dla Was materac mieszczący się w skali 4-7. Taki stopień twardości powinien zapewnić odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, a tym samym prawidłowe ułożenie ciała.

Materac do łóżka – jaki rodzaj będzie dla nas odpowiedni?

Stopień twardości to jednak nie jedyny dylemat z jakim będziecie się musieli zmierzyć w trakcie zakupu materaca do sypialni. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że zakręci Wam się w głowie, gdy zobaczycie jak wiele rodzajów materacy jest obecnie na rynku dostępnych. Jednymi z najpopularniejszych są tutaj materace lateksowe. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla alergików (właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne), dodatkowo charakteryzujące się sporą odpornością na odkształcenia i deformacje. Znane są również ze swoich właściwości chłodzących, w przeciwieństwie do piankowych, które niestety dosyć łatwo się nagrzewają. Materace piankowe mogą się za to pochwalić wysoką elastycznością, dzięki czemu dobrze dostosowują się do kształtu ciała.

Lampa stołowa Glow; Lampa stołowa Pin

Sporą popularnością cieszą się nadal materace sprężynowe (atrakcyjne pod względem finansowym, dobry stosunek ceny do jakości). Są również całkiem odporne na użytkowanie i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Od kilku już sezonów na rynku obecne są również materace hybrydowe (połączenie sprężyn i pianki), które choć zachwycają jakością i oferowanymi właściwościami, to jednak część klientów odstraszają ceną (potrafi być spora). Są dosyć wysokie (na ogół 25-30 cm), nas jednak w szczególności zachwycają wykorzystywane w nich pianki o właściwościach termoregulacyjnych (magazynują ciepło, oddając je następnie w trakcie snu, gdy ciało stopniowo wytraca temperaturę).

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepiej dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb materac nie zastąpi odpowiedniej dawki snu – 4-5 godzin to stanowczo za mało. Dlatego zadbajcie o siebie! I niech to dbanie nie ograniczy się w tym przypadku wyłącznie do wyboru odpowiedniego materaca…