Ostatnio uświadomiliśmy sobie, że mocno zaniedbaliśmy jedno z naszych zdecydowanie ulubionych pomieszczeń… Ciągle tylko o jadalni i salonie, a spać gdzieś przecież trzeba – zresztą nie tylko spać. Tym razem na tapecie wylądował zatem wystrój sypialni. A konkretniej rzecz ujmując – będzie o tym, jak w łatwy i stosunkowo niedrogi sposób możemy się nim bawić, zmieniając go nawet w skrajnie zróżnicowane aranżacje.

Najłatwiejszy sposób na redekorację i wystrój sypialni to oczywiście dodatki – które najlepiej sprawdzą się w tym pomieszczeniu?

  • Dekoracje ścienne – mogą to być zarówno obrazy o przeróżnej tematyce czy kolorystyce, czarno-białe grafiki, plakaty w stylu vintage, tak samo jak i ramki lub antyramy z naszymi i naszych bliskich zdjęciami. Tego typu dodatki to z pewnością zmiana, która do kosztownych nie należy – chyba że gustujecie jedynie w oryginalnym Chagallu, wtedy faktycznie koszty będą spore…
  • Narzuty – w zależności od tego, czy zdecydujecie się na wełniane, pluszowe, satynowe, czy jeszcze jakieś inne, możecie osiągnąć diametralnie różny efekt. Raz może być zatem po skandynawsku przytulnie, innym z kolei luksusowo i elegancko. To samo zresztą dotyczy pościeli.
  • Poduszki – czego jak czego, ale ich w sypialni zdecydowanie zabraknąć nie może. Poza standardowym ich ułożeniem na łóżku, możecie je również wykorzystać do stworzenia dekoracyjnego zagłówka – kompozycję składającą się z 2-4 poduszek (w zależności od szerokości łóżka, jak i wielkości samych poduszek), rozmieszczonych w jednym lub dwóch rzędach, należy umocować na specjalnie w tym celu zawieszonym relingu lub przytwierdzić poduszki bezpośrednio do ściany (pamiętajmy jednak, że od czasu do czasu będą one wymagały odświeżenia, więc zamiast przytwierdzać je na stałe, lepiej przymocować je rzepami).

nkarsyp02

Poduszka Henley; Poduszka Edge; Poduszka Melrose; Poduszka Aqua

Na tym jednak nie koniec… Wielu z nas nie uświadamia sobie, jak wielką zmianę do wnętrza może wnieść nowe oświetlenie – to wprawdzie zmiana nieco bardziej kosztowna niż wymiana dodatków i dekoracji, niemniej jednak dużo bardziej atrakcyjna pod względem finansowym alternatywa, niż wymiana całego umeblowania. Zwłaszcza w sypialni nowe lampy mogą dużo zdziałać – poza lampą wiszącą, w zdecydowanej większości tego typu pomieszczeń znajdują się również lampki nocne ulokowane na stolikach nocnych lub zamontowane po obu stronach łóżka kinkiety, w kwestii zmian mamy tutaj zatem spore pole do popisu. Niektórzy decydują się również na wymianę lub odświeżenie przy tej okazji szafek nocnych – zarówno farba, jak i okleina nie stanowią dużego wydatku, efekty bywają zaś spektakularne.

Nie należy również lekceważyć siły koloru – spójrzcie tylko na zamieszczone poniżej propozycje sypialni, które wpisują się w różne style, nie tylko z powodu wykorzystanych w nich mebli z odmiennych stylistyk, ale i z uwagi na zastosowaną kolorystykę.

Sypialnia eklektyczna

nkarsyp03

Łóżko City Spirit; Poduszka Fur Polar; Poduszka Zig Zag

Istota eklektyzmu tkwi w umiejętnym łączeniu stylów rożnych epok, niemniej jednak eklektyczne wnętrza mogą się również charakteryzować harmonijnym łączeniem pozornie „gryzących” się deseni. Co powiecie zatem na odświeżenie swojej sypialni poprzez wprowadzenie do niej dodatków w kilku geometrycznych deseniach spajanych w całość przez kilka jednokolorowych elementów?

nkarsyp04

Wazon Blobb; Ramka Tian; Wazon Swirl; Ramka Maile; Poduszka Woven

Jeżeli jednak zdecydujemy się na kontrastowe zestawienie we wnętrzu kilku wzorów, dla równowagi pozostańmy przy wyważonej kolorystyce. Biel i czerń jak zwykle w takich sytuacjach pozostają niezawodne, tak samo jak i różne odcienie szarości. Jeśli o dodatkach mowa, proponujemy nie zapominać również o granacie – to chyba nie do końca doceniany we wnętrzach kolor, wbrew pozorom o dosyć neutralnym charakterze, który będzie dobrze współpracował nie tylko z uniwersalnym biało-czarno-szarym tercetem, ale także z całą paletą beży, świetnie odnajdując się również w sąsiedztwie złotych lub srebrnych akcentów.

Sypialnia w stylu vintage

nkarsyp05

Łóżko City Spirit; Lampa wisząca Bliss; Ławka Marlon; Komoda Suitcase; Poduszka Laguna; Poszewka na poduszkę na tkana

Brązowo-rdzawa kolorystyka powinna przypaść do gustu nie tylko miłośnikom nadgryzionych zębem czasu aranżacji w stylu vintage, ale również wszystkim tym, którzy lubią otaczać się kolorami spokojnymi i wyważonymi. Ciepła paleta barw ziemi, dzięki swej neutralnej estetyce przez niektórych uznawana za zbyt monotonną i nudną, pozwala jednak nie tylko na niemalże niczym nieskrępowaną zabawę z deseniami, ale również materiałami i fakturami – świetnie wkomponuje się tutaj zarówno klasyczne drewno, skóra, jak i różnego rodzaju tkaniny. Takie subtelne tło będzie idealne w szczególności dla różnej maści patchworkowych kombinacji – u nas dzisiaj tę funkcję przejęły przede wszystkim designerskie komody z walizkami w roli szuflad, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jej namiastkę wyczarować z kilku tekturowych pudeł dekoracyjnych, ustawiając je na sobie w nieco asymetryczny sposób.

nkarsyp06

Poduszka Eronel; Wazon Glamour Stripes; Świecznik Painted; Poduszka Porto; Zegar stołowy Cucina

Jeśli chcielibyśmy, aby wystrój sypialni nabrał charakteru nieco w stylu vintage, postawmy nie tylko na taką kolorystykę, ale przede wszystkim wprowadźmy do wnętrza dekoracje, które albo faktycznie noszą ślady długoletniego użytkowania, albo przynajmniej takie wrażenie sprawiają – świeczniki wyglądające na pokryte patyną czasu, z lekko rdzawą powierzchnią lub poduszki w nieco wypłowiałych kolorach.

Sypialnia romantyczna

nkarsyp07

Łóżko City Spirit; Obraz Orchid; Lampa wisząca Conrad; Puf Circus różowy; Puf Circus bordowy; Ławka Livin Hill; Komoda Alhambra; Poduszka Oriental Moments; Poduszka Disco grafitowa; Poduszka Disco srebrna

Romantyczna sypialnia to przede wszystkim kojący nastrój o nieco sentymentalnym charakterze. Motywem przewodnim będą tu przede wszystkim pastele, choć klasyczna biel, jak również nieco bardziej wyraziste akcenty w czerni, złocie lub srebrze również są mile widziane – romantycznie nie znaczy przecież nudno. Jak stworzyć taki efekt w naszej sypialni? Pomocne będą finezyjne koronki, zwiewne tiule i muśliny – mogą pojawić się zarówno na abażurze lampy, jak i dekoracyjnych poduszkach.

nkarsyp08

Wazon Pebbles; Świeczniki Dasty; Poduszka Bloem; Sznurek dekoracyjny; Wazon Candy Cane; Dekoracja ścienna Mariposa

Romantyczne sypialnie kochają również kwiaty – w szczególności takie żywe w doniczkach lub cięte w pięknych, szklanych lub ceramicznych wazonach, choć nie pogardzą również motywem kwiatowym na poduszkach lub w formie dekoracji ściennych.

Sypialnia glamour

nkarsyp09

Łóżko City Spirit; Lampa ścienna Love; Lampa wisząca Swing Iron II; Lampa wisząca Swing Iron III; Lampa wisząca Miuu; Ławka Opulent; Poduszka Diamonds; Komoda Jazz

Jeżeli marzy Wam się kobieca sypialnia, nie należycie jednak do grona delikatnych romantyczek, to może się okazać, że idealna będzie sypialnia glamour. Jakie kolory oprócz krwistej czerwieni i krzykliwego różu mogą się w niej znaleźć? Może to być zarówno eleganckie i kontrastowe zestawienie bieli i czerni, dodatkowo wspomagane srebrem i/lub złotem, może to również być nasycony fioletowy, żółty, szmaragdowy lub turkusowy.

nkarsyp10

Poduszka 3D Flowers; Ramka Nonpareils; Lampa stołowa Costes; Poduszka Lace Glam

W przypadku glamour trudno tak naprawdę stwierdzić, czy to jeszcze sypialnia, czy już buduar. Wrażenie to potęgują wszechobecne plusze – wszelkiej maści aksamity i welwety w wyrazistych barwach pozwolą Wam wprowadzić do Waszej sypialni pełen blichtru szyk w stylu glamour. Fikuśne żyrandole też będą tutaj jak najbardziej na miejscu.

nkarsyp11

Lampa wisząca Shade Beads; Lampa wisząca Regina; Lampa wisząca Barock

Jeżeli zależy Wam na sypialni, w której przeprowadzenie zmian dekoracyjnych nie będzie wymagało ani wiele wysiłku, ani sporych nakładów pieniężnych, na etapie jej urządzania pamiętajcie o tym, żeby wybierać przede wszystkim meble o neutralnej estetyce – dotyczy to w szczególności łóżka. Zauważyliście, że we wszystkich powyższych aranżacjach wykorzystaliśmy ten sam model łóżka? Powiecie „jakie to ma znaczenie, skoro za każdym razem występuje ono w innym kolorze?”. Ok, przyznajemy, poszliśmy nieco na łatwiznę, ponieważ zależało nam na podkreśleniu kolorystyki… ale zerknijcie na poniższe łóżko, a następnie wróćcie do powyższych aranżacji – czy nie wyglądałoby ono odpowiednio w każdej z nich?

nkarsyp12

Łóżko Line

Na dzisiaj to już koniec, za jakiś czas spodziewajcie się jednak kolejnych sypialnianych odsłon…