Lampy podłogowe - dlaczeo lepiej z nich nie rezygnować?

Czasy, kiedy lampy wiszące niemal w każdym pomieszczeniu praktycznie w całości wyczerpywały temat oświetlenia całe szczęście już dawno za nami. Nie da się jednak ukryć, że nadal miewamy problem z wykorzystywaniem we wnętrzach zróżnicowanego oświetlenia. Dzisiaj zatem parę słów o tym, dlaczego warto wykorzystać w aranżacji lampy podłogowe.

Oświetlenie podłogowe – wykorzystaj jego zalety

Monotonia może zabić każdy wystrój. Ta zasada jak najbardziej odnosi się również do oświetlenia. Jeżeli jednak będzie ono odpowiednio przemyślane, może nam pozwolić nie tylko na wyeksponowanie zalet wnętrza, ale i ukrycie jego mankamentów. Najwyższa pora uświadomić sobie, że dzięki zastosowanej w pomieszczeniu grze świateł, można (przynajmniej w pewnym stopniu) modelować jego kształt. W tym celu przede wszystkim warto wykorzystać lampy podłogowe, jak i stołowe, zwłaszcza że w duecie dodatkowo prezentują się najlepiej. Dzięki nim z łatwością podkreślimy te elementy wystroju, które wydają nam się szczególnie warte wyeksponowania.

Nie można również zignorować tego, w jak łatwy sposób można je przearanżować. W zdecydowanej większości przypadków to lampy lekkie i niezwykle mobilne. Zmiana ich lokalizacji wymaga nieporównywalnie mniej zachodu (o przeróbkach instalacji już nie wspominając), niż ma to miejsce w przypadku lamp wiszących. I jest to oczywiście prawdą. Jest tu jednak pewien mały haczyk, o którym warto nie zapominać.

Lampa podłogowa Lobby

Należy pamiętać o tym, aby miejsce dla lampy podłogowej zaplanować z uwzględnieniem znajdujących się we wnętrzu gniazdek elektrycznych. Oczywiste? Okazuje się, że nie zawsze i nie dla wszystkich… Należałoby jeszcze zadbać o to, aby kabel zasilający (albo co gorsze – przedłużacz) był jak najmniej widoczny. A raczej trudno będzie nam go ukryć, jeżeli lampy podłogowe ustawimy w zbyt dużej odległości od gniazdka elektrycznego.

Lampa podłogowa Ball

Pamiętajcie też o tym, aby lampę podłogową ustawić w takim miejscu, w którym nie będzie ona zakłócać pola widzenia. Ma to chyba największe znaczenie w przypadku salonu. Unikajcie sytuacji, w których lampa mogłaby nam przesłonić siedzące naprzeciwko osoby, a tym samym utrudniać rozmowę. W salonie znacznie lepiej wykorzystać lampę podłogową w celu ożywienia nudnego kąta pokoju. Choć to zaledwie jedna z wielu jej licznych funkcji oraz możliwości, które ma do zaoferowania…

Lampa podłogowa Hideout

Lampy podłogowe – w jakim charakterze warto je wykorzystać?

Oświetlenie ogólne pozostawmy raczej w rękach lamp wiszących. Lampy podłogowe najlepiej wypadają zaś w charakterze oświetlenia pomocniczego i właśnie te ich możliwości warto w aranżacji wnętrza wykorzystać. Zarówno one, jak i lampy stołowe świetnie odnajdują się w roli oświetlenia zadaniowego (zwanego również funkcyjnym). A co to tak właściwie oznacza?

Lampa podłogowa Giraffe

Nie tylko dywany wykorzystywane są do akcentowania umownych granic pomiędzy poszczególnymi strefami funkcyjnymi, znajdującymi się w danym pomieszczeniu. Lampy podłogowe oraz stołowe także okazują się w tej roli niezwykle pomocne. Oczywiście nie w każdym wnętrzu da się je w tym charakterze wykorzystać. Jeżeli jednak mowa o pomieszczeniach łączących w sobie kilka funkcji (np. salon, w którym mieści się zarówno strefa wypoczynkowa, jak i jadalniana, a nierzadko i aneks kuchenny), zróżnicowane oświetlenie okazuje się niezwykle przydatne.

Lampy podłogowe warto wykorzystać również tam, gdzie potrzebne jest doświetlenie konkretnego miejsca, np. salonowej sofy lub fotela, gdzie często zdarza nam się czytać wieczorem. Jeżeli jednak zamierzamy wykorzystać lampy podłogowe w tym charakterze, pamiętajmy, aby wybierać takie, które dostarczą nam wystarczająco jasne światło. W przypadku abażurów istotne jest, aby były one wykonane z jasnych, dobrze przepuszczających światło materiałów. Szczególnie dobrze w tej roli wypadają lampy podłogowe, w których światło wyraźnie ukierunkowane jest do dołu, a jeszcze lepiej te wyposażone w ruchome ramię lub wysięgnik, które umożliwią nam dostosowanie kąta padania światła do aktualnych potrzeb i preferencji.

Lampa podłogowa Jovik; Regał Quatre; Krzesło Isnaia

Lampa podłogowa Jovik; Puf Hugo; Stoliki kawowe Enoki

Najczęściej i najchętniej jednak lampy podłogowe wykorzystywane są tam, gdzie istnieje potrzeba stworzenia przytulnej i/lub nastrojowej atmosfery. Tutaj z kolei najlepiej wypadają modele dające nieco przytłumione światło, które zdecydowanie ułatwia zbudowanie kameralnego nastroju. Ciemne abażury będą zatem tutaj niezwykle mile widziane. I oczywiście nie zapominajcie, że lampy podłogowe warto również wykorzystywać w charakterze oświetlenia dekoracyjnego. Jakie obecnie trendy tutaj królują?

Aktualne trendy w oświetleniu

Od wielu już sezonów wśród lamp podłogowych rządzi minimalizm. Nie tylko w kwestii oszczędnych kształtów, ale i zachowawczej kolorystyki. Sporo tutaj metalowych kloszów, tak samo jak i minimalistycznych lamp, w których źródło światła jest w całości odsłonięte. Co jednak wcale nie oznacza, że tradycjonaliści będą rozczarowani – na klasyczne materiałowe abażury zawsze przecież znajdzie się miejsce, zwłaszcza jeżeli towarzyszy im uniwersalna podstawa wykonana z drewna (szczególną popularnością cieszą się te w formie trójnogów).

Lampa podłogowa Fabian

Lampa podłogowa Industry

Lampa podłogowa Uzagi

Trendy trendami, najlepiej jednak kierować się swoimi indywidualnymi upodobaniami. A także warunkami, które narzuca nam wnętrze lub jego wystrój. Dlatego przy wyborze lampy podłogowej pamiętajcie, aby zachować właściwe proporcje. Niskie pomieszczenie raczej nie polubi się z nadmiernie wysoką lampą, tak samo jak i masywne meble o sporych gabarytach niezbyt dobrze skomponują się z delikatną lampą o minimalistycznej formie. Taka najzwyczajniej w świecie zaginie na ich tle.

Lampa podłogowa Ball

I na koniec dobra rada – nie bójcie się łączyć w wystroju swoich wnętrz lamp pochodzących z różnych kolekcji. Lepiej jednak zadbać o to, aby łączył je jakiś wspólny mianownik. Mogą to być np. takie same lub mocno zbliżone do siebie pod względem kształtu lub koloru abażury, podczas gdy podstawy lamp będą się od siebie różnić nieco bardziej. Jeżeli lubicie bawić się wystrojem, a co za tym idzie – od czasu do czasu wprowadzać do niego zmiany, może się okazać, że najlepszym wyborem będzie właśnie prosta lampa podłogowa z abażurem, ale o dosyć nieskomplikowanej i neutralnej podstawie. Wymiana abażura nie jest kosztowna, a może skutecznie ożywić wystrój wnętrza.