Kuchnia z jadalnią i salonem - zaplanuj wystrój

Kuchnia z jadalnią i salonem w jednym pomieszczeniu to rozwiązanie już od dłuższego czasu cieszące się sporym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. I choć nie ma jednej jedynie słusznej recepty na urządzenie tego rodzaju wnętrza, to jednak kilku uniwersalnych reguł warto tutaj przestrzegać. A przynajmniej warto sobie na kilka pytań odpowiedzieć, przystępując do planowania wystroju tego rodzaju pomieszczenia o kilku łączonych funkcjach.

Kuchnia z jadalnią i salonem – całkowicie otwarta czy częściowo zamknięta?

Dla wielu osób połączenie salonu i jadalni w ramach jednego pomieszczenia nie stanowi żadnego problemu. W zdecydowanej większości przypadków jest wręcz oczywistością i koniecznością wynikającą z ograniczonego metrażu i braku możliwości wygospodarowania dodatkowego pokoju, który mógłby zostać zaanektowany właśnie na jadalnię. Z kuchnią bywa jednak nieco bardziej problematycznie. Oczywiście nie zawsze, ale na pewno stosunkowo częściej. Jakie najczęściej obawy pojawiają się na myśl o jednym pomieszczeniu łączącym w sobie funkcje kuchni z jadalnią i salonem?

Dywan Blue Night

Na ogół największe obawy powodowane są zapachami i bałaganem, których w trakcie gotowania trudno nam raczej będzie uniknąć. Dla domowników nie są one jakąś wyjątkową niedogodnością, w przypadku odwiedzin gości bywa to jednak (przynajmniej dla niektórych) nieco krępujące. Otwarta kuchnia ma jednak również kilka zalet, o których warto nie zapominać. Dzięki otwartej przestrzeni, nawet jeżeli to na nas spadł obowiązek gotowania, nie będziemy się czuć wyalienowani i wyłączeni z towarzystwa, które spędza czas w salonie. Możemy swobodnie rozmawiać z gośćmi, a że zapachy smażenia i rozsypana mąka na kuchennym blacie? No cóż, wszystkiego mieć nie można.

Choć pewne rzeczy faktycznie możemy nieco zminimalizować. Bo przecież kuchenny blat roboczy możemy nieco ukryć przed wzrokiem gości. Wystarczy, że część kuchenną oddzielimy od reszty pomieszczenia kontuarem lub ladą bufetową z podwyższoną ścianką. Przydatny okaże się tutaj również dobrze zaplanowany system przechowywania, który nie tylko pozwoli nam trzymać niektóre sprzęty w ukryciu, ale i dzięki któremu w trakcie gotowania wszystkie potrzebne akcesoria będą pod ręką. I oczywiście zainwestujmy w dobry okap, który skutecznie pochłonie te nieco mniej apetyczne aromaty. Wtedy otwarta kuchnia wcale nie będzie już tak straszna, jak niektórym na pierwszy rzut oka może się wydawać.

Krzesło Retro

Harmonia czy kontrasty?

Na etapie planowania wystroju kuchni z jadalnią i salonem, często pojawia się dylemat, czy postawić na wystrój harmonijnie komponujący się ze sobą pod względem stylu, kolorystyki i zastosowanych materiałów, czy może raczej pójść w stronę kontrastów. Że niby kontrasty lepiej podkreślą odmienne funkcje pełnione przez poszczególne, znajdujące się w pomieszczeniu strefy użytkowe. Faktycznie podkreślą, ale niekoniecznie w taki sposób, który przypadnie nam do gustu. Zbyt duże kontrasty mogą również powodować lekki oczopląs, a co za tym idzie – niespecjalnie sprzyjać będą odpoczynkowi. Może zatem warto postawić na coś bardziej stonowanego i wyważonego?

Umowne granice pomiędzy poszczególnymi strefami użytkowymi zdecydowanie warto zaakcentować, niekoniecznie jednak należy to robić przy pomocy innego koloru ścian czy wpisującego się w diametralnie różne style wystroju. Jest na to kilka o wiele lepszych i skuteczniejszych sposobów.

Jak zaakcentować umowne granice pomiędzy poszczególnymi strefami użytkowymi?

Dobrym rozwiązaniem okazują się tutaj być podłogi wykonane ze zróżnicowanych materiałów. Tylko nie popadajcie w przesadę – inna podłoga w aneksie kuchennym i inna w części jadalniano-wypoczynkowej w zupełności wystarczy. Takie zróżnicowanie warto zresztą zastosować również ze względów czysto praktycznych. W trakcie gotowania o mniejsze lub większe wypadki nietrudno. Zupa może się wylać, ciężki garnek w pośpiechu może nam się zdarzyć wypuścić z rąk, a tłuszcz z patelni może pryskać nie tylko na ścianę, ale i podłogę. W kuchni warto zatem wybrać materiał nie tylko wytrzymały, ale i łatwy do utrzymania w czystości.

W przypadku strefy jadalnianej i salonowej warto z kolei postawić na podłogi wykonane przede wszystkim z przytulnych materiałów. To przecież miejsca, w których będziemy spędzać najwięcej czasu w gronie najbliższych, dodatkowa porcja ciepła z pewnością zatem nie zaszkodzi. Efekt ten można też spotęgować poprzez zastosowanie dywanów. Tak, one też pozwolą Wam na podkreślenie umownych granic pomiędzy poszczególnymi strefami użytkowymi.

Dywan Bubble Green

Narożnik Copenhagen; Fotel Angels Wings; Puf Leeds; Dywan Tile; Stolik kawowy Solid

Stół Nature Line; Lampa wisząca Candle Light; Krzesła Econo Slim Rhythm: czerwone i żółte; Ławka Nature Line

I nie zapominajcie o odpowiednio przemyślanym oświetleniu – w pomieszczeniu pełniącym jednocześnie funkcję kuchni z jadalnią i salonem jest to szczególnie istotne. Najlepiej zrobić to już na etapie planowania wystroju i konkretnego ustawienia mebli. W przypadku lampy podłogowej, znajdującej się przy sofie w części salonowej, nie będzie problemu ze zmianą jej lokalizacji. Jeżeli jednak zaplanowaliśmy lampę wiszącą nad stołem w jadalni i nagle najdzie nas ochota, aby jednak ustawić go w innym miejscu, konieczne będą przeróbki instalacji. A one mogą być już nieco bardziej problematyczne (i kosztowne).

Sofa Scandinavia; Fotel Angels Wings; Stół Basic; Krzesło Kristie; Lampa wisząca Inez