Urządzamy salon w stylu retro

Zatęskniło nam się za wzornictwem inspirowanym tym sprzed lat, dlatego dzisiaj urządzamy salon w stylu retro. A co to tak właściwie oznacza? Styl retro to pojęcie dosyć szerokie. W dużym uogólnieniu jest to styl wystroju wnętrz inspirowany trendami z przeszłości, najlepiej jedną konkretną epoką. Jednak nie każdą. Wnętrza w stylu barokowym czy kolonialnym też przecież czerpią inspiracje z przeszłości, a jednak rzadko stosuje się wobec nich określenie retro, prawda? W praktyce i na przestrzeni lat termin ten uległ bowiem dość mocnemu ograniczeniu. Obecnie za jego ramy czasowe zwykło się raczej uznawać lata 50., 60. oraz 70. i dominujące w tych okresach wzornictwo.

Fotel Aunt Betty; Krzesło Aunt Betty; Stół Brooklyn; Komoda Brooklyn; Kredens Brooklyn; Dywan Circle Spring; Lampa podłogowa Hourglass

Dominują tutaj opływowe kształty sof i foteli, meble na smukłych, na ogół drewnianych nóżkach, a kolorystyka ścian czy dodatków może (choć nie musi) być niezwykle żywa. Bo salon w stylu retro to nie tylko przytulne i wygodne wnętrze, w którym dobrze będzie się wypoczywać, ale i pozytywna energia, która już od progu powinna być widoczna na pierwszy rzut oka.

Fotele Angels Wings: turkusowy i brązowy; Sofa Angels Wings żółta; Dywan Home Sweet Home; Lampa podłogowa Five Fingers

Sofa Leaf

Komoda Montana

Często natkniecie się tutaj na geometryczne wzory. Są one mile widziane zarówno w formie tapet, jak i pojawiających się we wnętrzu tekstyliów, takich jak zasłony czy poszewki poduszek dekoracyjnych. Najczęściej spotykane są tutaj meble z ciemnego drewna, choć tak naprawdę najbardziej istotna jest inspirowana wzornictwem retro forma.

Lampa stołowa Desk

Szafka nocna Club; Lampa stołowa Art Deco

Bufet 2B

Szafka RTV Toto; Wazon La Gema

Salon w stylu retro po skandynawsku

Style wystroju wnętrz mają to do siebie, że lubią się przenikać, a granica pomiędzy nimi potrafi być naprawdę cienka i intuicyjna. Jesteśmy ciekawi, czy zdajecie sobie sprawę z tego, jak wiele mebli w stylu skandynawskim skrywa w sobie również inspiracje zaczerpnięte z wzornictwa retro? 

Szafka RTV Bess; Ława Bess

Dywan Woven; Lampa podłogowa Concrete; Stolik kawowy Alisma

Niezwykle często spotkacie skandynawskie sofy lub komody, które równie chętnie przygarnie salon w stylu retro. Lekko opływowe kształty mebli wypoczynkowych wraz z charakterystycznymi drewnianymi nóżkami komód o zwężanym do dołu przekroju, to czytelne inspiracje wzornictwem lat 50. i 60.

Sofa Bardot; Zestaw stolików Iggy; Lampa podłogowa Trivet; Dywan Muoto

Komoda Coachella

Komoda Bess

Nie bój się kolorów!

Salon w stylu retro jest niezwykle tolerancyjny w kwestiach kolorystyki i wzorów, nierzadko pojawiają się one tutaj również na obiciu sof czy foteli. Warto jednak zachować umiar i rozsądek. Bo chociaż wzorzyste tapicerki bywają zachwycające, dobrze się zastanówcie, czy jednak nie lepszy będzie wariant jednokolorowy. Wzorzyste zasłony i poduszki dekoracyjne łatwiej chyba zmienić niż tkaninę obiciową mebli tapicerowanych?

Poduszka Circle Multi; Poszewka Circle; Poduszka Harlekin Clouds; Poduszka Gie El; Sofa Paula; Fotel Paula; Komoda Kensal; Ława Kensal

I choć znajdzie się tutaj sporo miejsca dla wyważonej i stonowanej kolorystyki, to jeśli o retro mowa, nas chyba jednak najbardziej urzekają aranżacje inspirowane niezwykle ekspresyjnymi latami 60. Ekscentryczne desenie i żywiołowa kolorystyka to zdecydowanie dobry sposób na wyróżnienie swego salonu pośród dominujących u większości szarości.

Komoda Soleil; Sofa Angels Wings; Krzesło Masters; Poduszka Penhil; Poduszka Union

Inspiracje: 1; 2; 3

Barek Soleil; Lustro Soleil

Fotel Silence Mottle; Poduszka Scandi Chic; Wazon Shakedelic

Tak, nie da się ukryć – kolorystyka bazująca na żółcieniach i oranżach to propozycja raczej dla tych odważnych. Jeżeli jednak nie boicie się kolorystycznych eksperymentów i nie macie problemu z ekstrawagancją, to mogą się one okazać strzałem w dziesiątkę i przepisem na oryginalne wnętrze, któremu pozytywnej atmosfery trudno odmówić. I wbrew pozorom oranże całkiem dobrze czują się w różnych konfiguracjach kolorystycznych…

Komoda Montana; Sofa Milchbar; Figurka dekoracyjna Disk Colore; Lampa stołowa Saint

Fotel Living Vegas; Stół Montana; Kinkiet Balloon

 Sofa Gamble; Fotel Gamble; Lustro Sunbeam; Kinkiet Balloon; Dywan Dotty Pril; Stolik Atomo; Stolik Elegance Nodo; Stolik Trampolo