Domowy kącik do pracy to miejsce w wielu mieszkaniach niezbędne, niezależnie od tego, czy praca w domu jest dla nas codziennością, czy jedynie sporadycznym wyjątkiem, spowodowanym koniecznością pracy „po godzinach” w celu ukończenia pilnego projektu. Okazjonalnie w takich sytuacjach możemy oczywiście posiłkować się stołem w jadalni czy w kuchni. Na dłuższą metę takie rozwiązanie może jednak okazać się niewystarczające, dobrze zatem zaopatrzyć się biurko, które będzie zarezerwowane jedynie dla celów pracy.

ndom01

Pierwszy krok do wyboru biurka idealnego

Dzisiaj podpowiemy Wam kilka wskazówek, którymi warto kierować się urządzając domowy kącik do pracy, zwłaszcza w kwestii wyboru biurka. Od czego w pierwszej kolejności najlepiej zacząć? Proponujemy od kwestii dosyć oczywistej, jak styl urządzenia pomieszczenia, w którym znajdzie się biurko. Upewnijmy się, że wybrany przez nas model wkomponuje się estetyką w całość aranżacji.

ndom02

Biurko Oak; Krzesło Rattan

Budżet, którym dysponujemy, to również istotna kwestia, której należy podporządkować swoje poszukiwania biurka idealnego. W przypadku zakupów w sklepie internetowym, na etapie poszukiwań warto skorzystać z filtru ceny, odpowiednio ustawiając parametry do maksymalnej ceny, którą jesteśmy w stanie w danym momencie za produkt zapłacić. Pozwoli nam to również na uniknięcie zbędnych rozczarowań. Wszystkie biurka, które ukażą się naszym oczom, mieszczą się w naszym przedziale cenowym, eliminujemy tym samym ryzyko „zakochania się” w modelu, który nasze aktualne możliwości finansowe przewyższa. Zastanówmy się również, do jakich konkretnie celów będzie służyć kupowane biurko. Czy będzie ono naszym stałym miejscem pracy? Czy może będziemy z niego korzystać jednie sporadycznie i okazjonalnie? Czy może wyłącznie jako miejsce, gdzie będziemy jedynie przechowywać ważne dokumenty i dokonywać comiesięcznych płatności rachunków?

ndom03

Biurko Grace

Charakter wykonywanej pracy ma znaczenie

Jeżeli nasza praca przy biurku będzie się ograniczać jedynie do prowadzenia korespondencji mailowej lub prowadzenia rozmów telefonicznych, wystarczający będzie model o niedużym blacie, który tym samym nie będzie wymagać wygospodarowania wiele dodatkowej przestrzeni.

ndom04

Biurko Ghost

Jeżeli wykonywana przez nas praca wiąże się z dużą ilością dokumentów, książek lub notatek, będzie potrzebna zdecydowanie większa powierzchnia. Biurko o dużym blacie pozwoli na swobodną pracę w otoczeniu sporej ilości dodatkowych materiałów.

ndom05

Biurko White Desk

ndom06

Biurko Big Deal

Pamiętajmy, że zasada „lepszy nadmiar, niż niedobór”, sprawdza się również w tak pozornie banalnej kwestii, jak wybór biurka. Jeżeli tylko metraż pomieszczenia na to pozwala, lepiej zaplanować większą przestrzeń do pracy, niż zaplanować jej za mało i niepotrzebnie denerwować się ciasnotą, dodatkowo cierpiąc niewygodę.

ndom07

Biurko Compartments

Odpowiedni rozmiar biurka

Obecnie w ofercie sklepów znajduje się bardzo szeroki wybór biurek w różnych rozmiarach, zatem ryzyko, że nie uda się znaleźć biurka w idealnym rozmiarze do naszego domowego kącika pracy, jest praktycznie zerowe. Pamiętajmy jednak, żeby przed zakupem wybrać konkretne miejsce, w którym zostanie ono zlokalizowane i dokonać wszelkich niezbędnych pomiarów tej powierzchni. Dopiero wtedy będziemy mogli dokładnie lub chociaż w przybliżeniu oszacować, jakiego rozmiaru biurka potrzebujemy. Standardowe wymiary prostokątnego blatu biurka wahają się pomiędzy 80–90 cm głębokości i 120-160 cm szerokości. W zależności od charakteru wykonywanej pracy, sami musimy podjąć decyzję, czy wystarczy nam biurko o mniejszym blacie, czy wskazane będzie to o większej powierzchni do pracy.

ndom08

Biurko Success

Wysokość biurka powinna być dostosowana do wzrostu osoby, która będzie je użytkować. Dla osób o przeciętnym wzroście standardowo zalecana jest wysokość 72-75 cm, zaś dla osób wysokich powinna ona wynosić 80-85 cm. Jeżeli przy biurku będą pracować osoby o różnym wzroście, a zwłaszcza dzieci, wartą rozważenia opcją jest biurko z regulowaną wysokością blatu. Upewnijmy się, że w wybranej przez nas lokalizacji, model biurka który zamierzamy kupić, pozostawi nam przynajmniej 75-100 cm wolnej przestrzeni z tyłu, która pozwoli na swobodne przemieszczanie krzesła, które przecież na pewno znajdzie się przy biurku.

ndom09

Biurko Undercover; Krzesło Undercover

Dopasuj kształt biurka do przestrzeni

Standardowe biurka o prostokątnym kształcie sprawdzą się w niemalże każdym pomieszczeniu. Dobrze odnajdując się zarówno pod ścianą, przy oknie, w kącie, czy nawet na bardziej eksponowanym w pokoju miejscu.

ndom10

Biurko Oak; Taboret Wood; Komoda Compartments

Jeżeli nasz domowy kącik do pracy dosłownie zlokalizowany będzie w kącie pomieszczenia, zastanówmy się nad specjalnie dedykowanym takim przestrzeniom rozwiązaniom. Biurka narożne w kształcie litery L to bardzo ergonomiczne w takiej sytuacji meble, które pozwolą nam na oszczędne gospodarowanie przestrzenią, nie umniejszając jednak komfortu pracy.

ndom11

Biurko Delo

Jeżeli jesteśmy szczęściarzami i nasze miejsce do pracy charakteryzuje się sporym metrażem, a w dodatku poza komputerem korzystamy jeszcze z licznych dokumentów, raportów czy analiz, to idealną opcją dla nas będą przestronne i funkcjonalne biurka w kształcie litery U. Tak duża powierzchnia zapewni nam możliwość dobrej organizacji, dzięki czemu z łatwością odnajdziemy się w stertach projektów, a tym samym umożliwi nam bardziej efektywną pracę.

Biurka – praca i przechowywanie

Jeżeli oprócz komputera nasza praca wymaga również innych narzędzi, jak i dokumentów, wybierzmy biurko, które pozwoli na przechowywanie przedmiotów, które akurat nie są w użyciu. Biurko z szufladami lub szafką pozwoli na trzymanie wszystkich tych rzeczy w zasięgu ręku, ale jednak nie na widoku na blacie, dzięki czemu będziemy również mogli cieszyć się większą przestrzenią, a tym samym lepszym komfortem pracy.

ndom12

ndom13

Biurko Compact

Jeżeli jednak zakochasz się w biurku, które szufladek ani szafek nie posiada, nic straconego. Zawsze możesz zaopatrzyć się w mobilny kontenerek z szufladami, który będziesz mógł z łatwością wsunąć pod biurko, gdzie będzie wyglądał niczym jego integralna część.

ndom14

Biurko Goa; Kontenerek Goa

ndom15

Biurko Fast Trade; Kontenerek Big Deal

Wartym rozważenia pomysłem są także biurka z nadstawkami, które dają wiele możliwości nie tylko przechowywania, ale i segregowania przedmiotów wykorzystywanych w trakcie pracy. Osoby korzystające z komputerów stacjonarnych, przy wyborze biurka powinny również mieć na uwadze klawiaturę komputerową. Biurka z ergonomicznymi, przesuwanymi półkami na klawiaturę pozwolą zaoszczędzić nieco powierzchni blatu na inne cele.

ndom16

Biurko Bergen

W przypadku korzystania w trakcie pracy z wielu elektrycznych urządzeń z okablowaniem, warto poszukać biurka z odpowiednio perforowanymi otworami na kable – dzięki temu będą one bardziej uporządkowane, co na pewno wygląda dużo estetyczniej niż chaotyczna plątanina kabli.

Biurka – na jaki materiał się zdecydować?

Obecnie dostępna na rynku oferta jest olbrzymia – znajdziecie biurka drewniane, metalowe i ze stali, biurka ze szklanymi blatami, jak i wiele innych propozycji stworzonych z myślą o różnych gustach i potrzebach. Najbardziej klasyczne są oczywiście biurka drewniane – w szczególności biurka w stylu skandynawskim cieszą się od kilku lat największym chyba powodzeniem, ponieważ niosą z sobą nie tylko stonowaną estetykę, ale i funkcjonalność.

ndom17

Biurko Goa

ndom18

Biurko Authentico; Regał Authentico; Krzesło Forum Wood;

Kupując biurka z litego drewna należy jednak mieć na uwadze, że spora ich część, jak np. klasyczne biurka w stylu kolonialnym, to meble dosyć ciężkie i masywne, które trudno będzie przemieszczać. W kwestii solidności i wytrzymałości biurka wykonane z drewna niezmiennie pozostają jednak w zakupowej czołówce.

ndom19

Sekretarzyk Makassar

Tańszą, a nie odbiegającą nadmiernie estetyką, alternatywą dla drewna, pozostają biurka w całości lub częściowo fornirowane lub z płyty MDF – dodatkowo są one lżejsze, dzięki czemu łatwiej możemy pozwolić sobie na ewentualne przemeblowanie pomieszczenia.

ndom20

Biurko Raven; Krzesło Raven

ndom21

Biurko Scania; Krzesło Scania

Biurka szklane wielu zachwycają swoją urodą, równocześnie zniechęcając do zakupu obawami o ich trwałość i wytrzymałość. Obawy te w zdecydowanej większości przypadków są całkowicie nieuzasadnione, gdyż na ogół są to biurka ze szkła hartowanego. Szkło hartowane nie odbiega od szkła tradycyjnego pod względem wizualnym, jego walory w kontekście wytrzymałości i bezpieczeństwa są jednak nieporównywalnie wyższe, w pełni uzasadniając inwestycję w postaci zakupu mebli tworzonych z jego wykorzystaniem.

ndom22

Biurko Officia

ndom23

Biurko Polar

Urządzając domowy kącik do pracy warto pamiętać, że biurka z blatami ze szkła lub aluminium potrafią urzec estetyką, należy jednak mieć na uwadze, że utrzymanie ich w czystości wymaga większego wysiłku niż ma to miejsce np. w przypadku biurek drewnianych.