Domowy barek - mebel, który warto mieć czy przeżytek

Tym razem będzie o meblach chyba nieco zapomnianych, które szczytowe lata swojej popularności wydają się mieć już dawno za sobą. Jeżeli jednak w wystroju swoich wnętrz lubicie wykorzystywać przykuwające uwagę akcenty o oryginalnym charakterze, to istnieje spora szansa, że domowy barek w salonie lub jadalni może okazać się trafionym pomysłem. Wbrew pozorom to mebel, który pasuje nie tylko do wnętrz urządzonych w klasycznych klimatach – możecie tu liczyć również na sporo nowoczesnych propozycji. Zacznijmy jednak od kilku kwestii praktycznych…

Barek Puro; Hoker Lara

Domowy barek – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Barek to nie tylko mebel, który potrafi charakteryzować się sporą dekoracyjnością – to także mebel, który może posiadać całkiem spore walory praktyczne. Aby tak się jednak stało, przed zakupem powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim zastanówcie się, co zamierzacie w jego wnętrzu przechowywać. Czy będą to wyłącznie butelki z alkoholem? Czy może również kieliszki i podstawowe akcesoria barowe, jak korkociąg czy tubus? A może akcesoria o nieco większych rozmiarach – shakery, kruszarka do lodu, książki z przepisami dotyczącymi wymyślnych drinków?

Barek Makassar

Barek – regał na wino Cask

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Wam wstępnie oszacować zarówno rodzaj, jak i ilość schowków, które Wasz domowy barek powinien posiadać. Wyprofilowane półki na butelki wina, uchwyty na kieliszki, różnej wielkości schowki pozwalające na wygodne przechowywanie przedmiotów o zróżnicowanej wysokości – to jedne z podstawowych kryteriów, którymi dobrze kierować się przy zakupie tego mebla.

Na widoku czy w ukryciu?

Forma ekspozycji zawartości to kolejna istotna kwestia, która pozwoli wybrać najbardziej odpowiednią dla nas formę domowego barku. Otwarte półki to pomysł dedykowany zwłaszcza tym, którzy chcieliby z barku uczynić dodatkową dekorację swojego salonu. Jeżeli jednak w domu mieszkają małe dzieci, barek z zamykanymi drzwiczkami zapewne okaże się bardziej wskazanym (i z różnych względów bezpieczniejszym) rozwiązaniem. Nad taką formą barku powinny również zastanowić się te osoby, które lubią wnętrza uporządkowane – całkowicie wyeksponowana zawartość barku non stop może się dla nich okazać zbyt rozpraszająca i chaotyczna.

Barek Goa

Klasyczny barek – do jakich wnętrz będzie odpowiedni?

Klasyczne barki to meble o dosyć charakterystycznej i wyrafinowanej formie, a co za tym idzie – z pewnością nie odnajdą się w absolutnie każdym wnętrzu. Lekko zwężane do dołu, z blatem nawiązującym do barowego kontuaru, już na pierwszy rzut oka budzą skojarzenia z przeszłością. Za dekoracyjnym frontem skrywają się tutaj różnego rodzaju schowki, a jeżeli do takiego barku dostawimy hokery, otrzymamy dodatkowe miejsce do siedzenia. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane i rodzaju wykończenia, meble te świetnie wpiszą się w wystrój wnętrz w stylu retro, jak i glamour. Jeżeli jednak barek w klasycznej wersji to dla Was zbyt ekstrawaganckie rozwiązanie, nic straconego…

Barek Lady Rock; Hoker Square Dance

Barek Mallorca

Barek Soleil; Lustro Soleil

Szafa barowa czy nowoczesny wózek kelnerski?

Zarówno szafy barowe, jak i nowoczesne barki inspirowane wózkami kelnerskimi, to meble o znacznie bardziej neutralnej estetyce, a tym samym oferujące zdecydowanie szersze możliwości aranżacyjne. Te pierwsze dedykowane są fanom uporządkowanego przechowywania z dala od widoku, za zamkniętymi drzwiczkami, wózki z kolei eksponują aż do bólu, co jednak dla niektórych może się okazać sporą zaletą.

Fotel Trapezium

Otwarta forma to już na pierwszy rzut oka zachęta do samoobsługi. Jeżeli zatem zdarza Wam się organizować imprezy u siebie, to takie rozwiązanie pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przez cały wieczór zmuszeni będziecie obsługiwać gości i serwować im drinki. Na takim barku wszystko jest przecież w zasięgu ręki i każdy z łatwością może obsłużyć się sam. I pamiętajcie, że wózki barowe mają jeszcze jedną niezwykle istotną zaletę – są mobilne (bo wyposażone w kółka), dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możecie zmieniać ich miejsce w pomieszczeniu, w zależności od aktualnych potrzeb.

Wózek barowy Dakota; Fotel Rubautelli

Wózek barowy Seaford; Wózek barowy Wagon; Wózek barowy Classy; Wózek barowy Tony

Domowy barek w wersji minimum – stojaki na wino

A na koniec coś, co standardowym barkiem co prawda nie jest, ale przy okazji przechowywania alkoholi warto przypomnieć. Zwłaszcza jeżeli dysponujecie ograniczonym metrażem i na wolnostojący barek trudno wygospodarować odpowiednią przestrzeń. Zarówno półki, wieszaki jak i stojaki na wino to stosunkowo niewielkie elementy wystroju, o jednocześnie dekoracyjnymi, co i praktycznym charakterze. Pamiętajcie tylko, aby ustawiać je raczej w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym lub zacienionym – wtedy smak i aromat przechowywanego na nich wina pozostanie w należytym stanie.

Stojak na wino Hammrock Cinque; Stojak na wino Lobster; Stojak na wino Hornet; Wieszak na wino Saddle; Stojak na wino Hammrock Quattro; Regał Bottle Opener; Stojak na wino Goguette; Wieszak na wino Flap Tre