Domowa galeria - jak zaaranżować obrazy i grafiki

Lubicie puste ściany? Bo my akurat nieszczególnie. Choć trzeba przyznać, że zaplanowanie ich wystroju czasem potrafi nas przyprawić o stan bliski przedzawałowemu. Tak, to zdecydowanie nie jest zadanie tak łatwe i przyjemne, jak na pierwszy rzut oka niektórym mogłoby się wydawać. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka porad na temat tego, jak zaaranżować obrazy i grafiki. Mamy nadzieję, że pozwolą Wam one choć trochę ułatwić ten proces.

Obraz Actor Audrey Private; Obraz Idol Robert; Krzesła Candy World: różowe; musztardowe i niebieskie

Zanim jednak przejdziemy do meritum, na początek kilka słów o wyborze samych obrazów, grafik czy plakatów. Czym warto się tutaj kierować? Nie tylko indywidualnymi upodobaniami estetycznymi i rozmiarem, ale i dobrze byłoby tu uwzględnić kolorystykę. Na wstępie warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy bardziej istotny będzie dla nas kontrast, czy jednak harmonia i stonowanie. Miejcie jednak na względzie, że jeśli wybrany przez Was obraz będzie zbyt zbliżony kolorystyką do ściany, na której ma zawisnąć, może się z nią najzwyczajniej w świecie zlać, a tym samym pozostać całkowicie niezauważony. A chyba nie o to tutaj chodzi, prawda?

Komoda Eik

Jeżeli Wasze wnętrze nie należy do największych, wbrew pozorom może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie jeden obraz, ale za to o dość pokaźnych gabarytach. Jest jednak kilka reguł, których warto tutaj przestrzegać. Jedna z podstawowych mówi, że centralna część obrazu powinna się znajdować na wysokości naszego wzroku. Podobne zasady obowiązują także w przypadku kompozycji składającej się z kilku elementów. Niekoniecznie jednak w pozycji stojącej. Dlaczego? Bo jeżeli obraz ma zawisnąć na ścianie naprzeciw sofy, jego wysokość powinna być dostosowana do pola widzenia siedzących na niej osób. Warto również zadbać o czystość pola widzenia. Duży abażur lampy lub wysokie figurki stojące nie powinny nam nadmiernie przesłaniać obrazu czy grafiki.

Szafka RTV 2B

Krzesło Bonni Porgy

W przypadku zawieszenia jednego dużego obrazu powyżej mebla (na ścianie powyżej sofy, komody lub łóżka), należy także pamiętać o jego odpowiedniej wielkości. Zwyczajowo przyjmuje się, że w takiej sytuacji szerokość obrazu powinna wynosić maksymalnie 75% szerokości mebla, nad którym jest on zawieszony.

Obraz Audrey; Łóżko Desire; Puf Desire; Szafka nocna Moonscape; Komoda Moonscape; Wózek na bagaże Vegas; Lampa stołowa Trumpet Jazz

Jak zaaranżować obrazy i grafiki – tradycyjnie czy nowocześnie?

Coraz częściej jednak decydujemy się na kilkuelementowe kompozycje ścienne. Jak zaaranżować obrazy i grafiki w takim wariancie? Są dwie główne szkoły, przy czym na ogół przyjmuje się, że jedna z nich zarezerwowana jest dla wnętrz klasycznych, a druga dla tych charakteryzujących się nowoczesnym wystrojem. Pierwsza z nich zakłada symetryczne zawieszenie obrazów w rzędzie pionowym lub poziomym, z zachowaniem równych odstępów. Takie ułożenie niewątpliwie pasuje do wnętrz uporządkowanych i spokojnych w swoim wyrazie.

Krzesło Danai

Symetryczne zawieszenie obrazów można też wykorzystać w celu optycznego powiększenia wnętrza. Symetryczne ustawienie w poziomie nieco rozszerzy wnętrze, natomiast pionowa kompozycja pozwoli nam dodać wnętrzu nieco wysokości. Możliwa jest również symetria skośna, którą zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się na ścianach obok schodów. Aranżacja skośna może również okazać się dobrym pomysłem, jeżeli do zagospodarowania mamy 2-3 identyczne lub bardzo zbliżone pod względem kolorystyki obrazy. W tym przypadku dzięki aranżacji skośnej unikniemy monotonii.

Fotel Angels Wings; Stolik kawowy Solid

Pozorny nieład

Wolicie nieco mniej zobowiązujące i uporządkowane wnętrza? W takim razie zapewne bardziej odpowiedni będzie dla Was artystyczny nieład czyli kompozycja o nieregularnym kształcie. Ten wariant wymaga zdecydowanie najwięcej przemyśleń i racjonalnego zaplanowania. Pomocne może się tutaj okazać prowizoryczne ustawienie obrazów na podłodze w celu ustalenia, jaka ich konfiguracja okaże się najlepsza. Jak się do tego zabrać? Najbardziej atrakcyjny wizualnie element kompozycji najlepiej umieścić w centralnym jej punkcie, zaś te stosunkowo najmniej atrakcyjne nieco poniżej lub nieco powyżej naszego pola widzenia.

Fotel Angels Wings

Zawieszanie najlepiej zacząć od największego obrazu lub grafiki. Jeżeli jednak obawiasz się, że największy element umieszczony w centralnym punkcie zdominuje całość, zawieś go w dolnym rogu kompozycji. W takim układzie, na przeciwległym górnym rogu po przekątnej powinien znaleźć się drugi w kolejności największy obraz lub grafika. W tym scenariuszu dwa największe elementy wyznaczają granice dla całej kompozycji, mniejsze zaś znajdują się w jej środku.

Krzesła Lolly: białe i szare

Koniecznie zachowaj odstęp od kątów pomieszczenia. W przeciwnym razie może się to przyczynić do optycznego skrócenia ściany, a co za tym idzie – wizualnego zmniejszenia całego wnętrza. Dodatkowo miejcie na uwadze, że kilkuelementowe kompozycje nie są rozwiązaniem, które sprawdzi się w absolutne każdym wnętrzu. Jeżeli  na ścianie jest tapeta w dość wyrazistej kolorystyce lub mocno rzucającym się w oczy deseniu, lepiej ograniczyć się do jednego obrazu lub grafiki, a czasem wręcz całkowicie z nich zrezygnować. Podobnie w sytuacji , gdy na ścianie znajdują się albo wysokie, albo mocno przykuwające uwagę meble.

Obraz Diva; Komoda Rivet

Postaw na nowe rozwiązania

Poza klasycznym zawieszeniem na ścianie warto w tym celu wykorzystać także półki. Ustawione na nich ramy w towarzystwie figurek dekoracyjnych, świec lub świeczników z pewnością stanowić będą nie tylko miłą dla oka, ale i całkiem pomysłową alternatywę dla tradycyjnego ustawienia.

Dywan Soho Copper

I pamiętajcie, że ścianę udekorować można nie tylko obrazami, grafikami czy posterami. Całkiem ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na stworzenie oryginalnej domowej galerii, okazują się również lustra. To rozwiązanie warto wykorzystać szczególnie w tych wnętrzach, które nie należą do największych, ani szczególnie dobrze doświetlonych. O suszonych liściach w ramach lub antyramach, tak samo jak i o przytulnych kilimkach również warto nie zapominać.

Zestaw 3 luster Wilson; Stolik kawowy Solid; Narożnik Infinity

Komoda Hendrix

Lustro Eertrin