Jak dobrze urządzić domowe biuro?

Jeżeli należycie do grona szczęśliwców (lub nieszczęśliwców, bo wszystko zależy przecież od punktu widzenia), którzy przynajmniej częściowo pracują w domu, dzisiejszy post może okazać się przydatny. Tym razem podpowiadamy, jak dobrze urządzić domowe biuro.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście usytuowanie domowego biura w miejscu ustronnym i cichym. To chyba oczywiste, że powinno ono sprzyjać skupieniu, prawda? Równie oczywiste jest jednak to, że nie każdy może pozwolić sobie na luksus wygospodarowania na ten cel osobnego pomieszczenia. Trzeba sobie zatem poradzić jakoś inaczej. Najczęściej domowy kącik do pracy decydujemy się wpleść w aranżację salonu lub pokoju dziennego.

Narożnik Infinity; Stolik kawowy Solid; Lustra Wilson

Biurko Writex; Krzesło Danai; Kontenerek Big Deal

Domowe biuro – zaplanuj miejsce

Jeżeli domowe biuro ma być częścią wydzieloną z salonu lub pokoju dziennego, wpierw należałoby sobie odpowiedzieć na pytanie, czy miejsce do pracy ma stanowić integralną część tego pomieszczenia, czy jednak powinno być wyraźnie od niego oddzielone. Jedni decydują się w tym celu wykorzystać parawan, kotarę lub żaluzję. Niektórzy, jak np. Magda, autorka znanego bloga My Pink Plum, decydują się na oddzielenie domowego biura ścianką. W przypadku Magdy, standardowa ścianka działowa została częściowo zastąpiona pomysłową ścianką z pleksi, która ujęta w ramę przy okazji stanowi również oryginalną dekorację tego wnętrza. A co najważniejsze – skutecznie je rozjaśnia.

Biurko Basic; Krzesło Mesh; Lampa stołowa Lamp; Dekoracja ścienna Hello; Ramka na zdjęcia Prisma; Organizer/pojemnik na kwiaty Trigg

Miejcie jednak na względzie, że ścianki działowe to rozwiązanie warte wykorzystania raczej w tych wnętrzach, które mogą pochwalić się stosunkowo sporym metrażem. W tych niewielkich mogą narobić więcej szkody niż pożytku, nadmiernie zagracając, a tym samym wizualnie pomniejszając i tak już niedużą przestrzeń. W małych salonach lub pokojach dziennych lepszym rozwiązaniem może okazać się ulokowanie miejsca do pracy w którymś z mniej eksponowanych kątów pomieszczenia.

A jeżeli chcecie zaznaczyć umowną granicę pomiędzy strefą pracy a wypoczynkową, możecie to zrobić za pomocą dywanów. Niewielki dywan pomoże nam dodatkowo zaakcentować przestrzeń, która pełnić będzie funkcję naszego domowego biura.

Nie śpimy, pracujemy!

A jak dobrze urządzić domowe biuro w sypialni? Szczerze musimy przyznać, że nie jesteśmy szczególnymi fanami tego rozwiązania. Trochę nie do końca podoba nam się wizja zasypiania i budzenia się w miejscu pracy. Ale rozumiemy, że czasem trudno to inaczej zorganizować. A w dodatku można to zrobić naprawdę pięknie. Spójrzcie tylko na domowe biuro, które w swojej sypialni zdecydowała się urządzić Marta, autorka bloga SuperStyler.

Krzesło biurowe Alicante; Kinkiet Odine; Figurka dekoracyjna Pineapple

Całkiem dobrym pomysłem na miejsce do pracy w sypialni okazuje się również toaletka. Ta opcja powinna się spodobać szczególnie tym, którzy lubią praktyczne rozwiązania „2 w 1”. W takim przypadku lepiej jednak nie wybierać klasycznych toaletek z lustrem przytwierdzonym fabrycznie do blatu. Lepiej sprawdzi się tutaj niewielkie biurko lub konsola i dobrane przez nas lustro wiszące na ścianie. Tak jak zrobiła to Fashionelka…

Biurko Polar; Lustro Leather; Krzesło Scania; Lampa podłogowa Scarlett

Jeżeli nie w salonie lub w sypialni, to gdzie?

Całkiem dobrym rozwiązaniem okazują się także wnęki, choć jeżeli takowe w swoim domu posiadamy, zazwyczaj postanawiamy zagospodarować je szafami. Nie ma w tym niczego dziwnego – dodatkowe miejsce do przechowywania chyba wszędzie jest mile widziane. Czasem jednak wnęki bywają całkiem spore, może zatem okazać się, że poza dużą szafą znajdzie się również miejsce dla biurka i kilku półek zawieszonych nad jego blatem.

Krzesło Scania

Warto tutaj jednak zachować czujność, zwłaszcza jeżeli wnęka znajduje się w przedpokoju, który w każdym domu jest często użytkowanym ciągiem komunikacyjnym. To istotne również wtedy, gdy miejsce do pracy zdecydujemy się umieścić w przedpokoju, nawet jeżeli nie ma tam żadnej wnęki. Urządzenie domowego biura w tym pomieszczeniu może być uciążliwe zwłaszcza w przypadku większych rodzin. Jeżeli mieszkacie sami lub w duecie, to rozwiązanie może okazać się całkiem dobre.

Przed wyborem miejsca dla naszego domowego biura, należałoby także zadać sobie pytanie,  czy będzie to miejsce użytkowane wyłącznie przez nas, czy może jednak będzie również wykorzystywane do spotkań z klientami. Jeżeli ma służyć również spotkaniom, starajmy się ulokować je możliwie najbliżej wejścia do naszego domu. Mijanie naszej sypialni czy zabałaganionego pokoju dzieci nie będzie komfortowe ani dla nas, ani zapewne dla naszych klientów, starajmy się więc unikać takich sytuacji.

Jakie kolory wybrać?

Zdecydowanie najlepiej sprawdza się tutaj kolorystyka wyważona i stonowana. Czyli chyba żadne zaskoczenie, skoro powinno to być miejsce sprzyjające skupieniu i koncentracji. Stąd tak chętnie wykorzystywana jest tutaj biel i różne jej złamane odcienie, jak również beże. Szczególnie często gości tu także duet bieli i szarości. To charakterystyczne dla stylu skandynawskiego zestawienie kolorystyczne jest wręcz stworzone dla domowego biura. Dobrze (i uspokajająco) sprawdza się również zieleń. Lepiej jednak wybierać jej nieco przytłumione odcienie (lansowany przez Pantone w tym roku odcień Greenery może się okazać zbyt rozpraszający).

Rodzaj wybieranych materiałów uzależniony zapewne będzie od preferowanego przez nas stylu wystroju wnętrz. Niezależnie jednak od tego, czy kręcą Was nowoczesne klimaty, czy wolicie pozostać wierni klasyce, drewno to zawsze wybór bezpieczny. I przytulny rzecz jasna. Uważajcie z kolei na blaty w wysokim połysku – z uwagi na odbijane światło, mogą się okazać męczące dla oczu. I pamiętajcie, że nie tylko oszczędna i stonowana kolorystyka, ale i minimalizm sprzyja koncentracji. O nadmiarze ozdób i dekoracji lepiej tutaj zapomnieć.

Must have w domowym biurze

Wygodny fotel biurowy, biurko (lub inny blat roboczy) oraz dobre oświetlenie – ten tercet to absolutna podstawa każdego dobrze urządzonego biura domowego. Warto również zadbać o dodatkowe miejsce do przechowywania. Bo nawet jeżeli zdecydujecie się na biurko z szufladami, albo i nawet szafką, może się to okazać niewystarczającym rozwiązaniem. Jeżeli przestrzeń ogranicza tak, że nie znajdzie się tutaj miejsce dla niewielkiego kontenerka na kółkach, idźcie w wysokość. Często zdarza się, że nie wykorzystujemy potencjału, który ma nam do zaoferowania ściana, przy której ustawione jest biurko. A to idealne miejsce, aby wykorzystać półki i regały wiszące.

Zadbajcie także o dobre ustawienie biurka. Unikajcie zarówno ustawiania biurka tyłem do okna (światło będzie się odbijać od monitora), jak i frontem (w niektórych porach dnia światło może być oślepiające, chyba że zaopatrzycie się w odpowiednie rolety lub żaluzje). Lepiej ustawić biurko bokiem do okna. W przypadku praworęcznych najlepiej na lewej od okna ścianie, u leworęcznych – na prawej. Dzięki temu nie będziecie zasłaniać sobie źródła światła w trakcie pisania odręcznego. Tak, niektórzy nadal robią dużo odręcznych notatek, np. my…

Światło naturalne to jednak jeszcze nie wszystko. Nawet jeśli nie jesteście nocnymi markami i większość pracy wykonujecie o ludzkiej (czyt. dziennej) porze, odpowiednio dobrana lampa biurkowa to niezbędny element wyposażenia domowego biura. Najlepsze są modele z ruchomym ramieniem lub wysięgnikiem, które pozwalają dostosować zarówno wysokość, jak i kąt padania światła do naszych aktualnych potrzeb lub preferencji. Jeżeli jednak zdecydujecie się na lampę bez możliwości regulowania wysokości, pamiętajcie, że najbardziej wskazane są modele, w których źródło światła znajduje się na wysokości około 35 cm.

Jak dobrze urządzić domowe biuro? Bez akcesoriów ani rusz.

Jak zwykle – meble to jeszcze nie koniec. Dostosowane do naszych potrzeb akcesoria biurowe także są tutaj wskazane. Co na przykład? Dla nas takim gadżetem od zawsze są tablice, do których przypinać można różne notki, informacje o spotkaniach lub wiszących nad nami deadlinach. Bo choć aplikacji i organizerów w telefonach obecnie od przysłowiowego groma, to tutaj również pozostajemy tradycjonalistami. Z małym jednak wyjątkiem – tablice korkowe chętnie wymieniliśmy na metalowe organizery na ścianę nad biurkiem. Od jakiegoś czasu podoba nam się również pomysł ze ścianą pomalowaną farbą tablicową. Póki co pozostaje jednak tylko w sferze marzeń i planów.

Biurko Writex; Lampa stołowa Ball; Krzesło Masters

Gazetnik ścienny Loge