Urządzanie wnętrza poprzez mieszanie i dopasowywanie różnych wzorów, może być świetną zabawą, gdy tylko opanujesz jej podstawowe zasady. Postanowiliśmy rozbić ten proces na trzy etapy, co (mamy nadzieję) znacząco go ułatwi. Są nimi: wybór koloru przewodniego, zrozumienie skali i wielkości wzorów oraz łączenie ze sobą różnych warstw.

xdek01

Konsola SoleilKomoda Soleil TowerPoduszka Scandi ChicDywan Kelim Pop;
Stojak na parasole FoxKrzesło Forum Wood III

Uwierz nam, nie ma się czego bać! Jeżeli jednak onieśmiela Cię dekorowanie całego mieszkania, to zacznij od wykorzystania ciekawych poduszek (choćby jednej), które ożywią Twoją sofę lub fotel. Pamiętaj, że mieszanie stylów i wzorów dodaje pomieszczeniu charakteru. Baw się różnymi stylami dopóki nie znajdziesz tego, który idealnie będzie pasował do Twojego wnętrza i Twojego gustu.

Wybierz kolor przewodni

xdek02

 Ława KenaiStół Kenai 170x90cm

Urządzanie wnętrza zacznij od zgromadzenia zdjęć inspiracyjnych, które pozwolą Ci zrozumieć, jakie kolory i wzory przemawiają do Twojego gustu. Idealnie sprawdzi się do tego Pinterest, bądź tradycyjne wyrywanie kartek z magazynów i gromadzenie ich w pudełku czy segregatorze.

xdek03

 Poduszka Woven IIPoduszka Stuffing XII

xdek04

Poduszka Minola VI

Kiedy już dowiesz się dokładnie, jakie wzory najbardziej Ci się podobają, to dopasuj je do kolorystyki Twojego mieszkania. Natomiast jeżeli to wzory zadecydują o całym wystroju wnętrza, to spróbuj znaleźć dwie barwy, które najczęściej przewijają się w inspiracyjnych aranżacjach. Bez względu na to, czy zdecydujesz się dopasowywać kolorystykę do wzorów, czy na odwrót, pamiętaj, że kluczowe jest wybranie przewodnich barw, które pozwolą na bezbłędne mieszanie stylów i wzorów, a tym samym efektywne dekorowanie mieszkania.

xdek05

 Stolik kawowy IrmaPoduszka Big I

Dobra rada: Wykorzystuj neutralne odcienie, które o wiele łatwiej dopasować do tych bardziej odważnych. Dodadzą one subtelności oraz pozwolą zachować odpowiedni balans kolorystyczny i wzorniczy w Twoich wnętrzach.

Zróżnicuj wielkość wzorów

xdek06

Mieszanie różnych wielkości wzorów i zestawianych deseni pozwala im na życie w harmonii, a nie ciągłe konkurowanie o uwagę. Postaraj się uwzględnić po jednym wzorze z każdego rozmiaru, tak by Twoje wnętrze zdobione było dużymi, średnimi i małymi deseniami. Pamiętaj również, że równe rozłożenie odmiennych wzorów sprawi, iż wnętrze będzie bardziej proporcjonalne.

xdek07

Krzesło Bonni Porgy transparentne

Podczas dekorowania mieszkania używaj dużych wzorów by dodać wnętrzu harmonii (np. dywany) oraz małych, by przyciągnąć uwagę do konkretnej strefy pomieszczenia (np. poduszki dekoracyjne).

xdek08

 Sofa Angels Wings żółtaFotel Angels Wings ciemnoszary wełnaLampa podłogowa Five Fingers VIIDywan Home Sweet Home

Naturalnie Twoje oko w pierwszej kolejności skupi się na większych wzorach, dlatego upewnij się, iż całkowicie odzwierciedlają one Twój gust. Urządzanie wnętrza o neutralnych barwach daje Ci możliwość wykorzystania odważnych zasłon, które ożywią pomieszczenie i dodadzą mu charakteru.

xdek09

 Lampa podłogowa RosePółka PalisonŁawa PalisonRegał Palison I

Dobra rada: Odważne wzory, które łączą w sobie wiele kolorów, dodadzą Twojemu pomieszczeniu energii, natomiast te proste i monochromatyczne zagwarantują mu spokój i lekkość.

xdek101

 Dywan RhombPoduszka CamouflageStołek FischschwarmFotel UndercoverLampa podłogowa Half Dome

xdek11

Fotel MerlonŁawka MerlonStół Palison 200×90 cm

Warstwy to klucz do sukcesu

Zamiast układania podobnych wzorów jeden na drugim, tworząc nijaki i ciężki efekt, wypróbuj mieszanie wzorów i stylów, tak by nie przytłoczyć przestrzeni.

xdek12

Poduszka Minola XVI

Przełamuj wzory jednokolorowymi blokami. Przykładowo, jeżeli na Twoim łóżku znajduje się wzorzysta narzuta, to przydadzą Ci się jednokolorowe poduszki, które uspokoją całość, natomiast w przypadku jednokolorowej narzuty, to właśnie poduszki będą pełniły funkcję ożywienia. W obu przypadkach Twoje pomieszczenie zachowa równowagę, pozostając tym samym wnętrzem pełnym stylu i charakteru.

xdek13

xdek14

 Łóżko Palison 180×200 cmSzafka nocna Palison

Dobra rada: Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z mieszaniem stylów i wzorów, to ogranicz ilość odmiennych warstw do dwóch na łóżku bądź sofie, a w całym pomieszczeniu spróbuj nie przekraczać trzech do pięciu odmiennych deseni.

xdek15

Sofa BirchwoodPoduszka Kelim IŁawa Round I