Czarne meble do salonu to dobry pomysł?

Nie ma się co oszukiwać – na etapie urządzania domu czeka na nas wiele różnych dylematów i niespodzianek. Tym razem postaramy się odpowiedzieć na parę pytań, które często pojawiają się, gdy na scenę wkracza temat czarnych mebli do salonu. Mamy nadzieję, że rozwieją one choć kilka wątpliwości w kwestii tego, czy to na pewno dobry pomysł…?

Sofa Cuun; Lampa stołowa Opal; Poszewka na poduszkę Simple

Komoda Daxx

Czy czarne meble do salonu pomniejszą wnętrze?

Czarne meble do salonu to zdecydowanie nie to samo, co czarne ściany. Ryzyko pomniejszenia wnętrza za ich sprawą jest więc dużo mniejsze, zwłaszcza jeśli tło (kolor ściany), na którym zostaną ustawione, będzie w kontrastującym z nimi jasnym kolorze. Pamiętajcie również o podłodze. Jej kolor lub kolor dywanu, który się na niej znajduje, także będzie mieć w tym temacie nieco do  powiedzenia. Jeżeli będzie ona czarna lub w innym, ale również ciemnym kolorze, w zestawieniu z czarnymi meblami, może stworzyć nieco zbyt przytłaczające wrażenie. Ale to jeszcze wcale nie koniec…

Stół Bug; Dywan Lambskin

Komoda Bess; Krzesło Gina

Komoda Kółko Krzyżyk

Jeżeli zdecydujemy się na ustawienie w salonie czarnych mebli, bądźmy również czujni w kwestii dobierania zasłon (jeżeli takowe planujemy w tym wnętrzu umieścić). W przypadku jednego mebla w tym kolorze, nie jest to co prawda aż tak istotne, jeżeli jednak zdecydujemy się na kilka czarnych mebli do salonu, starajmy się jednak unikać zasłon w czerni lub w innych bardzo ciemnych kolorach. Nawet jeżeli ściany zostaną pomalowane na stosunkowo jasny kolor, może to spowodować przyciężkawy wizualnie efekt.

Regał Delta

Fotel Friend; Krzesło Elegant; Lampa wisząca Long Glass

Czy czarne meble do salonu pasują do małego wnętrza?

Planując wystrój małego salonu, należy przede wszystkim unikać natłoku i przeładowania. Przy niewielkim metrażu wystrój wnętrza zawsze będzie od nas wymagać jeszcze bardziej wnikliwego i dokładnego zaplanowania, nawet jeżeli chcemy w nim wykorzystać wyłącznie jasną kolorystykę. W przypadku czarnych mebli do salonu lub ścian pomalowanych na ciemne kolory, należy się tutaj wykazać jeszcze większą czujnością. Szkoda byłoby przecież dodatkowo pomniejszyć wizualnie przestrzeń, która do dużych sama w sobie nie należy, prawda?

Szafka RTV Dixie

Stolik kawowy Arty Letter

W małym salonie warto wykorzystać kilka prostych trików, które wizualnie dodadzą wnętrzu nieco przestrzeni. Jednym z nich są lustra. To zresztą rozwiązanie, które warto wykorzystać nie tylko w tych niewielkich, ale i tych nieco ciemniejszych wnętrzach. Jak to zrobić? Wystarczy, że ustawicie je na przeciwległej do okna ścianie, ewentualnie na jednej z przyległych, ale w na tyle bliskiej okna odległości, żeby światło mogło do lustra dotrzeć. W kwestii zachowania odpowiednich proporcji wnętrza, sporo zależy tutaj również od pozycji i ustawienia samego lustra. Lustro w pozycji poziomej nada wnętrzu nieco dodatkowej głębi, z kolei pionowe pozwoli na wizualne dodanie mu kilku centymetrów wysokości.

Jakie czarne meble do salonu sprawdzą się najlepiej?

Zasadniczo nie ma tutaj odgórnie obowiązujących zasad czy zakazów, które nie pozwalałyby na ubranie w czarny kolor jakichś konkretnych kategorii meblowych. Na pewno jest jednak kilka reguł, których warto się trzymać, jeżeli nie chcemy, aby wybrane przez nas czarne meble nadmiernie zdominowały wystrój wnętrza. Przede wszystkim najlepiej wybierać meble o takiej formie, która już na pierwszy rzut oka nie sprawia wrażenia zbyt ciężkiej i masywnej. Dobrze sprawdzają się tutaj komody, witryny lub szafki RTV na nóżkach. One zawsze dodają meblom nieco lekkości, a ta w przypadku czarnych mebli do salonu z pewnością zalicza się do grona mile widzianych cech.

Komody Baroque: wyższa i niższa

Szafka RTV Dixie

Czarne sofy i narożniki to już nieco trudniejszy przypadek – nóżki oczywiście nie zaszkodzą, ale czasem mogą nie wystarczyć, przez co mebel nadal będzie prezentować się zbyt masywnie i dominująco. Dlatego zwłaszcza w tych niewielkich pomieszczeniach warto rozważyć zakup modelu pozbawionego masywnych podłokietników – te z ciut węższymi na ogół okazują się tu być bardziej wskazane. Także fotele bez podłokietników bądź z metalową lub drewnianą ramą zamiast nich mogą okazać się lepszym pomysłem. Dobrze sprawdzają się również meble o ażurowej konstrukcji, jak np. regały pozbawione tylnych ścianek lub paneli.

Regał Strada; Stolik kawowy Lola

Regał Delta

Regał Strada

Czarne meble do salonu – w wysokim połysku czy matowe wykończenie?

Jeżeli lubicie wystrój wnętrz o nieco bardziej nowoczesnym charakterze, całkiem dobrym rozwiązaniem mogą okazać się czarne meble na wysoki połysk. Ten rodzaj wykończenia znany jest z tego, że bardzo dobrze współpracuje ze światłem, dzięki czemu pozwala dodać wnętrzu nieco dodatkowej głębi. Działa trochę analogicznie do luster – to dobry pomysł zarówno do wnętrz o niedużym metrażu, jak i tych, które są dosyć ciemne. Pamiętajcie jednak o tym, że połysk widoczny jest bardziej na meblach znajdujących się wyżej – w tych niższych, ustawionych bezpośrednio na podłodze, światło na ogół nie będzie już odbijać się tak dobrze.

Stolik kawowy Art Deco

Czarne meble do salonu w wysokim połysku mają jednak pewien mankament – łatwo zostawić na nich widoczne ślady palców. Czyści się je co prawda bardzo szybko i łatwo (na ogół wystarczy zwilżona ściereczka z mikrofibry), jeśli jednak wizja częstego sprzątania nie za bardzo Wam się podoba, starajcie się wybierać meble z uchwytami (mechanizmy otwierania „push to open” nie sprawdzają się tutaj najlepiej).

Czy biało-czarny salon to dobry pomysł?

Biało-czarny salon to na pewno pomysł na ponadczasowy i nieulegający zmieniającym się trendom wystrój wnętrz. Niestety istnieje tutaj także spore ryzyko, że będzie on nieco chłodny i surowy w odbiorze, a przecież przytulność w salonie jest na ogół cechą mocno pożądaną. Taka czarno-biała aranżacja może również okazać się nieco nudna. Jeżeli zatem w wystroju swojego salonu zdecydujemy się wykorzystać wyłącznie ten duet kolorów, postarajmy się urozmaicić go wzorami i deseniami. One pozwolą nam odpowiednio zróżnicować nieco monotonny pod względem kolorystycznym wystrój i wpleść do niego trochę dynamiki.

Gratulujemy, właśnie zaliczyliście skrócony kurs na temat tego, jak dobrze zaplanować wystrój wnętrza z czarnymi meblami do salonu w roli głównej. Mamy nadzieję, że ta podstawowa wiedza pozwoli na stworzenie wymarzonego wnętrza, w którym nie tylko da się dobrze wypoczywać, ale i które wzbudzi zachwyt odwiedzających Was gości.

Stolik kawowy Slate