Wnętrza w stylu vintage

Tym razem inspiracji poszukamy w przeszłości. Ale nie tylko. Bo wbrew temu, co niektórym zapewne się wydaje, wnętrza w stylu vintage czerpią swoje inspiracje nie tylko z przeszłości – teraźniejsze trendy mają tutaj równie sporo do powiedzenia. Na początek spróbujemy jednak rozwiać pewne wątpliwości, które przy okazji tego tematu pojawiają się dosyć często…

Styl vintage – nie mylić z retro!

Vintage i retro to pojęcia,  które bardzo często stosowane są zamiennie. Nie do końca jednak słusznie. Faktycznie, oba te style wystroju wnętrz mocno czerpią z przeszłości, robią to jednak w nieco odmienny sposób. Wnętrza w stylu retro zdecydowanie bardziej koncentrują się na wzornictwie pochodzącym z konkretnej epoki wnętrzarskiej. Równie dobrze może to być wzornictwo nawiązujące do epoki ludwikowskiej czy elżbietańskiej, jak i to wcale nie aż tak straszliwie odległe z lat 50. czy 60 ubiegłego stulecia. Ważne jednak, aby wystrój wnętrza był pod tym względem w miarę spójny i zamknięty w określone ramy czasowe.

Wnętrza w stylu vintage z kolei pozostawiają nam dużo większą dowolność. Bo tutaj nie chodzi o meble inspirowane konkretną epoką wzorniczą, a ogólny charakter mebli czy dodatków. W stylu vintage najbardziej liczy się postarzana estetyka, sprawiająca wrażenie nadgryzionej zębem czasu. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby w wystroju wnętrz wpisujących się w tę stylistykę wykorzystane zostały meble pochodzące (lub inspirowane) różnymi epokami. Wystarczy, że będą one nosiły ślady sugerujące zużycie i upływ czasu. Mają wyglądać tak, jakby dano im drugą młodość, a nawet drugie życie – to jedna z nadrzędnych zasad, którymi kieruje się wystrój wnętrz w stylu vintage.

Wnętrza w stylu vintage – na współczesne akcenty zawsze znajdzie się tu miejsce

Z uwagi na czerpane z przeszłości inspiracje, wystrój wnętrz w stylu vintage ma w siebie wpisaną sporą dawkę sentymentalnego wdzięku. Jest tu jednak miejsce nie tylko na nawiązujące do przeszłości wzornictwo o postarzanym charakterze, ale i spora przestrzeń na nasze osobiste wspomnienia. Bo wnętrza w stylu vintage to wnętrza mocno spersonalizowane, pełne wspomnień i charakterystycznej nostalgii. Nasze osobiste pamiątki czy zdjęcia są tutaj zawsze jak najbardziej na miejscu, tak samo jak i odziedziczone antyki. Zasadniczo wszystko, co ma dla nas wartość sentymentalną jest w vintage mile widziane. Wskazane jest jednak, aby coś starego łączyć z czymś nowym.

Ramka na zdjęcia Alma; Ramka na zdjęcia z podpórką

Lampa podłogowa Ball

Fotel Flynn; Puf Samy

Styl vintage to idealne rozwiązanie dla indywidualistów. Brak tutaj nadmiernie restrykcyjnych i sztywnych zasad, co wolno, a czego nie. Jeżeli zatem lubicie mieć spore pole do popisu i manewru, to ten styl wystroju wnętrz ma spore szanse stać się jednym z Waszych ulubionych. Pamiętajcie jednak, że wnętrza w stylu vintage są nieco mniej kontrastowe niż te urządzone w cieszącym się coraz większą popularnością stylu eklektycznym. Zamiast dosyć krzykliwego zestawienia drewna i mebli w wysokim połysku czy ekspresyjnych akcentów kolorystycznych, styl vintage trzyma się raczej stosunkowo stonowanych i wyważonych rozwiązań. Bardzo lubi przygaszone kolory i lekko przytłumione odcienie, miłością absolutną kocha również drewno.

Komoda Scandi

Jak to jednak bywa w przypadku stylów wystroju wnętrz, które pozwalają na sporą dowolność, styl vintage równocześnie wymaga sporo wyczucia. Wnętrza w stylu vintage wręcz powinny być delikatnie zagracone. Z naciskiem jednak na „delikatnie”. Warto tutaj zachować umiar w ilości mebli czy dodatków o postarzanym charakterze, umiejętnie przełamując je jak najbardziej współczesnymi akcentami.

Wieszak Bremen

Stoliki kawowe Hexagon

Meble z duszą – nie tylko ze strychu dziadków czy targu staroci

Meble z duszą to przede wszystkim te, które swoje już w życiu przeszły. Nie każdemu jednak dane jest otrzymanie w spadku pięknego wiekowego mebla czy umiejętność wyszukiwania perełek na giełdach staroci. Zresztą nawet jeżeli zaliczamy się do tego grona, często okazuje się, że takie nabytki wiążą się z koniecznością renowacji. Jeżeli macie czas, chęci i umiejętności, zapewne sami podołacie temu zadaniu. W przeciwnym razie potrzebny będzie specjalista, a to automatycznie sprawia, że pojawią się dodatkowe koszty. Dlatego czasem warto rozglądnąć się również za inną alternatywą.

Krzesło Airman

Szafka nocna Speedway

Krzesło Seadrift

Stolik kawowy Jakarta

W obecnie dostępnej na rynku ofercie znajdziecie naprawdę sporo mebli wykonanych z drewna pochodzącego z recyklingu, jak i innych materiałów z odzysku. Dodatkowo, często są one również poddawane innym technikom postarzania, w efekcie czego nowe fabrycznie meble wyglądają niczym te, które długie użytkowanie już faktycznie mają za sobą. Ten trend widoczny jest zresztą także w dodatkach, zwłaszcza wśród ramek na zdjęcia czy świeczników. Sporo tutaj również stylizowanych na vintage dodatków – jednym z naszych ulubionych są wazony i zastawa stołowa ze szkliwionej kamionki. A więcej jak zwykle znajdziecie na stronie sfmeble.pl

Wazon Antique

Kubek KJ; Talerz KJ; Świecznik Ignis

Talerz Porcelino

Doniczka Husk; Taca Tahti