Do bólu poukładane i dopięte na ostatni guzik wnętrza nie są szczytem Waszych marzeń? To dobrze się składa – dzisiaj w roli głównej wystąpią u nas aranżacje wnętrz w stylu eklektycznym. Możecie również liczyć na kilka wskazówek i porad, dzięki którym stworzenie swojego wymarzonego wnętrza w stylu eklektycznym powinno stać się (przynajmniej trochę) łatwiejsze. Bo wbrew temu, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, ten kontrolowany miszmasz wcale nie jest taki prosty do osiągnięcia.

Stół Soleil; Krzesło Forum Wood; Dywan Kelim Pop

Ławka Melange; Krzesło Venice

Styl eklektyczny – pomysł na wystrój wnętrz (prawie) dla każdego

Tak naprawdę zdecydowana większość z nas ma (mniej lub bardziej) eklektyczny gust. Zastanówcie się przez chwilę – istnieje jakiś styl wystroju wnętrz, który akceptujecie całkowicie bezwarunkowo? To zresztą dość podchwytliwe pytanie, biorąc pod uwagę, że granice pomiędzy poszczególnymi stylistykami często bywają dość płynne i przynajmniej w pewnej części subiektywne. Coś, co dla jednych jest czystej postaci stylem skandynawskim w norweskim wydaniu, dla innych może się już okazać połączeniem scandi, retro i vintage. Dlatego w kwestii wystroju wnętrz dobrze jest zachować zdrowy rozsądek i nie kierować się ślepo terminologią, a swoimi własnymi upodobaniami.

Krzesło Rattan

Wnętrza w stylu eklektycznym to właśnie takie perełki dla indywidualistów, gdzie każdy może wpleść inspiracje zaczerpnięte z różnych trendów i stylów. Chodzi o stworzenie zupełnie nowej jakości. O odzwierciedlenie tego, co akurat nam (a niekoniecznie komuś innemu) w duszy gra, zamiast dosłowne skalkowanie aranżacji z wnętrzarskiego magazynu czy bloga. Bo inspiracje są super, ale warto pamiętać, że to tylko inspiracje. Lepiej traktować je jako narzędzie do osiągnięcia swojego własnego celu, jakim jest nasze wymarzone wnętrze idealne, a nie cel sam w sobie.

Witryna Cabi; Lampa wisząca Cork; Krzesło Rattan

Krzesło Tya; Krzesło Type; Stół rozkładany Dobry; Lampa podłogowa Versa

Wnętrza w stylu eklektycznym – nie taki diabeł łatwy, jak go malują…

Eklektyzm we wnętrzach wydaje się pozornie łatwym stylem wystroju. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie, jakby nie obowiązywały w nim żadne reguły. Nie dajcie się jednak wpuścić w przysłowiowe maliny – chyba żaden inny styl nie potrafi być aż tak zwodniczy i podchwytliwy jak on. Tak naprawdę nic nie powinno tutaj zostać pozostawione kwestii przypadku. Nie ma się co oszukiwać – w eklektyzmie potrzebne jest nie lada wyczucie i umiejętność łączenia zarówno różnych stylów, jak i kolorystyk oraz deseni. Zwłaszcza że wnętrza w stylu eklektycznym powinny być w równym stopniu kontrastowe, co i harmonijne.

Podobne krzesła znajdziesz tutaj: 1; 2; 3; 4

Aranżacje wnętrz w stylu eklektycznym trochę przypominają pod tym względem pannę młodą, która w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś nowego, coś starego i coś pożyczonego (coś niebieskiego można sobie odpuścić). Kombinacja klasyki, postarzanej estetyki i inspiracji zaczerpniętych z aktualnych trendów to jeden z najbardziej charakterystycznych wyznaczników stylu eklektycznego we wnętrzach. A przy takiej różnorodności nie trudno stracić głowę i popaść w przesadę, która może skończyć się wystrojem, który żadnych „ochów” i „achów” u nikogo nie wywoła.

Stolik kawowy; Lampa podłogowa

Aranżacja wnętrz w styl eklektycznym – tych reguł warto przestrzegać

We wnętrzach w stylu eklektycznym nie obowiązuje co prawda zasada „mniej znaczy więcej”, lecz reguła „co za dużo, to niezdrowo” jest tutaj jednak mile widziana. Starajcie się raczej unikać nagromadzenia zbyt wielu elementów z jednej stylistyki. Zwłaszcza takich, które mają dość ekstrawagancki i krzykliwy charakter. Mogą one spowodować wrażenie nadmiernego przeładowania i tylko niepotrzebnie zdominować i przytłoczyć całość wystroju wnętrza. Warto zachować tutaj umiar – ekscentryczne, przykuwające uwagę akcenty dla równowagi zestawiajcie z tymi o nieco bardziej zachowawczej estetyce.

Podobne drabiny znajdziesz tutaj: 1; 2; 3

Wyraziste wzory też równoważcie tymi spokojniejszymi lub jednolitym tłem w stonowanej kolorystyce. Stosujcie je bardziej na zasadzie akcentów wzbogacających lub dopełniających całości aranżacji, a nie jako główny motyw przewodni. I bawcie się różnymi materiałami i technikami wykończenia. Aranżacje wnętrz w stylu eklektycznym uwielbiają zabawę różnymi fakturami. Wysoki połysk może spotkać się tutaj z matowym wykończeniem czy z nieco surowym drewnem z odzysku. Czasem wykorzystywane są one w celu wplecenia do wystroju kontrastów, czasem wręcz odwrotnie – aby spoić aranżację w całość. Ten drugi efekt możemy osiągnąć chociażby dzięki różnym odcieniom drewna lub pluszowym tapicerkom w paru wariantach kolorystycznych, pojawiającym się w kilku centralnych punktach wnętrza.

Sofa Copenhagen Lounge; Puf Marocco; Poduszka Boheme

Kolory w eklektycznych wnętrzach

W tej kwestii eklektyzm jest niezwykle liberalny – tak właściwie można sobie tutaj pozwolić na niemalże całkowitą samowolkę. Jedyną regułą, której warto się tutaj trzymać, jest wyłącznie to, aby postarać się uniknąć efektu nadmiernej pstrokacizny. Choć tak naprawdę wszystko w tym temacie w Waszych rękach – jeżeli na tle wzorzystej tapety lub tapicerki sofy zdecydujecie się ułożyć wzorzyste poduszki dekoracyjne, nikt Was z tego powodu nie zlinczuje.

Poszewka dekoracyjna Art; Sofa Box Modul; Lampa stołowa Modul; Stolik Pablo

W końcu wnętrza w stylu eklektycznym to wnętrza o dużym stopniu zindywidualizowania i mocno spersonalizowanym charakterze, więc na sporo można sobie tutaj pozwolić. Jeśli jednak bardziej preferujecie wariant stonowany, postawcie raczej na jednokolorowe ściany – tak neutralne tło pozwoli na prawdziwe szaleństwo w kwestii kolorów mebli, jak deseni tapicerek oraz dodatków.

Poduszka dekoracyjna Tribe; Poduszka dekoracyjna Handloom

Stolik kawowy Cool; Pokrowiec na poduszkę Stripe

Jak już zapewne zdążyliście się zorientować, nie istnieje jedna jedynie słuszna recepta na stworzenie wnętrza w stylu eklektycznym. Jeśli jednak choć trochę weźmiecie sobie do serca powyższe wskazówki, jesteście na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu.

Fotel Lobby; Fotel Flynn; Stolik Iznewam; Puf Samy; Komoda Hendrix; Regał Belamo